Letňanské automobily (18)

STR22 LETN AUTOMOBILY AD-100

Jedny z posledních Avií typu D čekají na drobné opravy a mohou putovat k zákazníkům.

 

Na své cestě k zániku oslovilo vedení Avie, ve snaze získat strategického partnera, několik světových firem. A nebyly to firmy ledajaké.

Například i Renault či Mercedes. Nakonec ale v roce 1995 zvolilo jihokorejské Daewoo, což se ve svém důsledku ukázalo jako nejhorší řešení.

Již v době, kdy Daewoo Avii kupovalo, potýkalo se s vážnými problémy, a nakonec začátkem nového tisíciletí zkrachovalo. Avia pod označením Daewoo vyráběla v té době modernizované automobily s označením A60 až A90 a připravovala se na sériovou výrobu úplně nových nákladních vozů série D, označených – podle nosnosti - jako Avia D60 až 120.

Ve Velké Británii pro tyto vozy vyvinuli novou aerodynamickou sklápěcí kabinu a motory firmy Cummins ve třech provedeních - s výkonem 117 kW, 136 kW, nebo 152 kW. Za zajímavost stojí, že Avia dávala šestiletou záruku na korozní ochranu kabiny.

To však bylo až v novém tisíciletí, když v roce 2004 Avii zakoupila firma Odien a sekci automobilové výroby „přeprodala“ indické společnosti Ashok Leyland Ltd. Ta sice nové moderní nákladní automobily v Letňanech i nadále vyráběla, ale jak se později ukázalo, její úmysly nebyly úplně korektní, neboť následně přesunula výrobu do Indie. V roce 2013 v Avii výroba automobilů skončila.

Tím také končí náš malý automobilový seriál. I když - kdo ví? Zprávy z poslední doby hovoří o tom, že automobilovou sekci bývalé Avie koupila skupina, která vlastní automobilku Tatra a chce v Letňanech automobilovou výrobu obnovit.

Text Václav Šorel

Foto sbírka autora

 

Poznámka redakce:  Od příštího vydání nahradí Letňanské automobily nový seriál. Spisovatel Václav Šorel v něm postupně představí čestné občany MČ Praha 18, piloty a válečné hrdiny.

Jste zde: Úvod > Doprava > Letňanské automobily (18)