Do Letňan pojedou od září již všechny soupravy metra

STR19 METRO LETNANY 3Hlavní město Praha zruší tzv. pásmový provoz metra na lince C, kdy dosud každá druhá souprava mezi 9. a 19. hodinou nejezdí na konečnou stanici Letňany, ale končí už na Ládví.

Fakt, že polovina vlaků končí už ve stanici Ládví, má podle Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) vliv na obsazení souprav metra i v centrální části linky. Lidé, kteří jedou do Letňan, si raději počkají na metro, které jede až tam. Zrušením pásmového provozu by se tudíž podle DPP docílilo rovnoměrně obsazených vlaků na celé lince metra C.

Kromě toho budou zkráceny víkendové intervaly metra. Na třech linkách se budou lišit v závislosti na počtu cestujících i na tom, a na linky metra navazují povrchové spoje. Opatření, která mají začít platit od září, schválili v úterý 17. července 2018 radní magistrátu hl. m. Prahy.

Počet cestujících, kteří po Praze prostřednictvím MHD cestují o víkendech a státních svátcích, stále roste. Základní víkendový interval sedm a půl minuty je platný již desítky let a poptávce dostačuje pouze během letních prázdnin. Dlouhé intervaly způsobují, kromě přeplněného metra, i kapacitní problémy v navazujících tramvajích a autobusech.

Kromě základního intervalu nyní v neděli a ve státních svátcích mezi 10. a 13. hodinou jezdí metro každých deset minut. V této době se má od září interval snížit na 7,5 minuty.

V sobotu od 9. do 20. hod. a v neděli a ve svátky od 13. do 20. hod. se intervaly budou lišit na jednotlivých linkách. Na lince A zůstanou stejné, tedy 7,5 minuty. Podle DPP není k posílení důvod, protože linka přepraví nejméně cestujících a návaznost na autobusy se o víkendu nemění. Interval na lince B se zkrátí na šest minut a na nejvytíženější lince C na pět minut. DPP počítá s tím, že by se intervaly časem mohly sjednotit, bude to však záviset na vývoji počtu cestujících a využití MHD.

Pražské metro zahrnuje 61 stanic na třech linkách. Celková délka všech tří linek překračuje 66 kilometrů.

(dp) s využitím int


metro Letnany 2

Jste zde: Úvod > Doprava > Do Letňan pojedou od září již všechny soupravy metra