Kupóny MHD mohou být nově na platebních kartách a kartě ČD

1891694Nahrát si jízdní kupony na platební karty či In Kartu Českých drah si mohou ode dneška, tj. od pondělí 27. srpna 2018, cestující v pražské integrované dopravě (PID). Zároveň jej už nebudou muset chodit aktivovat do stanice metra k tzv. validátoru.

Informovala o tom primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, zástupci Středočeského kraje a městské firmy Operátor ICT. Tzv. virtuální lítačka vyšla cca na 40 milionů korun. Vznikla rovněž nová mobilní aplikace PID Lítačka. Karta MHD lítačka postupně nahrazuje kartu opencard, kterou Praha již nevydává.

Podle Krnáčové výhodou této virtuální verze je, že cestující budou mít jeden systém a zjednoduší se cestování, zvýší komfort a mohou si vybrat, zda mít kartu plastovou, nebo nahrát kupón na kartu Visa či Mastercard, respektive kartu Českých drah.

Nhrát si lze kupony s délkou od jednoho měsíce do jednoho roku na bezkontaktní bankovní karty Visa a Mastercard. Cestující ve vlacích si je zase nahrají na zmíněnou In Kartu ČD. Odpadne navíc dosavadní nutnost zajít aktivovat kupón k validátoru v metru. To umožní ukládání údajů o jízdném v online systému, kde se kupóny aktivují automaticky po jejich zakoupení na e-shopu na www.pid.litacka.cz.

Město nechalo vytvořit také portál www.pid.litacka.cz se zmíněným e-shopem. V něm půjde nakoupit jízdné dle vybraných pásem včetně kalkulace ceny nebo nahrát kupón na příslušný nosič. Lidé si také v případě zájmu nastaví upozornění na konec jeho platnosti. Upozornění dostane buď formou SMS nebo e-mailem. Pokud se rozhodnou po zakoupení kupónu přejít např. z lítačky na platební kartu, budou moci nosič změnit. Přes jednu registraci pak bude možné spravovat více účtů a rodiče tak budou moci starat o svůj účet i svého potomka.

Nová mobilní aplikace PID Lítačka začne fungovat od 1. září. Aplikace umožní nákup jednorázového jízdného, a to i v předstihu, přeposílat jízdenku třetí osobě, vyhledat spojení včetně výluk a nabídne přehled o parkovištích P+R. Provozní náklady projektu budou tři miliony korun měsíčně.

Současně dojde k postupnému ukončení karet opencard, která město vyšla na asi 1,7 miliardy korun. Lidé si je budou moci od začátku září měnit za lítačky a od 1. listopadu na ně již nebude možné nahrávat kupóny. Nyní je mezi cestujícími ještě asi 240 tisíc opencard.

(dp) s využitím int

Jste zde: Úvod > Doprava > Kupóny MHD mohou být nově na platebních kartách a kartě ČD