Čarodějnice na sto a jeden způsob si letňanské děti tvoří samy

KREAT UTERKY CARODEJNICECentrální hřiště ve vnitrobloku v Chlebovické ulici, úterý 24. dubna odpoledne. Kreativní úterý v domečku na kopečku, napoprvé s výrobou čarodějnic, už přitahuje první děti a jejich rodiče. Akce začíná ve tři hodiny odpoledne, již půl hodiny předtím však netrpěliví zájemci přešlapují před dřevěnou ministavbou.

Domeček měl původně patřit hlídači hřiště, moc vytížený však není, a tak dostaly lektorky z Klubu Slunečnice Markéta Rašková a Jana Čehylová nápad k jeho využití.

„Řekly jsme si s kolegyní, že by bylo fajn, aby děti, které si sem chodí hrát, mohly domeček na hřišti využívat. Rozhodly jsme se proto, že každé čtvrté úterý v měsíci tady budeme dělat kreativní dílny,“ říká druhá z nich.

Poslední dubnový den spojený s tradičním pálením čarodějnic už téměř klepe na dveře, a tak lektorky zvolí tematické zahájení – nabízejí dětem a jejich rodičům výrobu čarodějnic z různých typů materiálů.

KREAT UTERKY CARODEJNICE2Pro úplně malé děti jsou přichystány omalovánky s čarodějnickou tematikou, pro ty větší papír, látky, barevná moosgummi, špejle, klacíčky na košťátka či vlna na vlásky. „Děti i maminky si to docela užívají, dokonce nám tady tvoří i tatínkové. A to je úžasná věc,“ usmívá se Jana Čehylová. Je vidět, že nápad zabral, a to hned napoprvé. Společně s kolegyní mají připravené vzorky čarodějnic, děti a rodiče však mnohdy tvoří a kombinují podle sebe, vznikají tudíž nové originály.

Přicházejí děti v rozpětí od jednoho a půl roku až po dvanáctileté. Nejčastější věkovou skupinou jsou pěti a šestileté. Nakonec se vystřídá v domečku během dvou hodin přes padesát dětí a s nimi jejich rodiče. Jak se říká, plný dům.

„Byli jsme si vyzvednout přihlášku do mateřské školy a tady jsme dnes úplně náhodou. Ale moc se nám tady líbí, s manželem jsme velmi mile překvapeni. Děti jsou nadšené, kreativní dílna je výborný nápad, který se jen tak jinde na hřištích nevidí,“ neskrývá svoji spokojenost z příjemného odpoledne paní Lucia Samsonová. V domečku na kopečku má, kromě manžela, ještě pětiletého Péťu a dvouletou Lucinku. Pochází ze Slovenska, šest let však už bydlí v Bechyňské ulici v Letňanech.

Klub Slunečnice už nějaký čas pořádá kreativní dílny, tohle je ale novinka – kreativní úterky se totiž konají venku. „Chceme, aby se tyto akce opakovaly pravidelně, udělat z nich tradici. Pokud by byl zájem opravdu velký, půjdeme do dvou úterků v měsíci,“ dodává Jana Čehylová.

A v zimě? Samozřejmě, co počasí dovolí. S blížící se zimou se akce v domečku na kopečku přeruší a budou pak zase pokračovat na jaře. Akce vznikla ve spolupráci s firmou Activa a internetovým obchodem Aktiváček, který je z velké části sponzorem výtvarných materiálů. Díky ní se také kreativní úterky konají pro zájemce zdarma. Podobně zdarma zajistila provoz domečku Městská část Praha 18.

Text: Denis Postler

Foto: Markéta Rašková

Jste zde: Úvod > Kultura > Čarodějnice na sto a jeden způsob si letňanské děti tvoří samy