Dětská duše v dospělém těle

Letňany se mohou také pochlubit operní divou: Janou Štěrbovou

STR12 STERBOVA 1Do Letňan se Jana Veselá provdala před dvaceti lety, a od té doby nosí po svém manželu Pavlovi jméno Štěrbová. Zdejší veřejnost ji zná z vystoupení v knihovně, většinou ale zpívá v rozlehlejších sálech a pro širší obecenstvo, a to i v zahraničí: v Německu i dalších zemích Evropy. V dobách, kdy žila Emma Destinová, její vzor, by se o této atraktivní mladé dámě se sametovým hlasem a procítěným projevem říkalo – je operní divou.

Prozraďte prosím čtenářům Letňanských listů, jak se člověk stane operním pěvcem či pěvkyní?

Ke zpívání mě přivedla maminka, kterou už bohužel nemám. Ne však násilím, aby mě nutila, to ne. Když mi bylo deset, přihlásila mne do Kühnova dětského sboru, do té doby to bylo jen doma v paneláku v Bohnicích, kde jsme bydleli. Jsem z takzvané generace Husákových dětí, populačně silných ročníků 70. let. Již v útlém věku jsem vnímala, že bych se ráda jednou prosadila samostatně, nejsem moc do týmu. Ve třinácti se mi začala individuálně věnovat profesorka zpěvu z Pražské konzervatoře Ludmila Bendlová, jinak také sólistka Národního divadla. Současně jsem zahájila studium hry na klavír, dějin hudby, hudební teorie a světových jazyků. Kühnův sbor jsem opustila a přešla na sólovou dráhu. Po maturitě na všeobecném gymnáziu jsem nastoupila do Státní opery Praha. Profesionální smlouvu jsem podepsala už v den svých osmnáctin. Po dvouletém angažmá jsem se stala koncertní pěvkyní.

To si taková hudební osobnost vezme jen tak někoho do vlastní péče?

Ne, byla to spíš náhoda. Profesorka Bendlová měla na škole jen jednou jedinkrát záskok za někoho jiného; já jsem si tehdy dodala odvahu a šla se jí zeptat. Přezkoušela si mě a souhlasila. Asi ve mně něco objevila i zdejší praktická lékařka, paní doktorka Sochorová. Napsala mi totiž do zdravotní karty: trpí uměleckou expresí. Mám tedy umění v sobě i lékařsky diagnostikováno.

STR12 STERBOVA 3To je vskutku originální diagnóza… A co vaši rodiče? Byli také umělecky založení?

Především děkuji rodičům za jejich podporu a nasměrování do života, přestože sami nebyli uměleckého založení. Maminka navštěvovala každé mé vystoupení, pětkrát v týdnu. Vzpomenu si na ni pokaždé, když jdu na jeviště. To ona ve mně zasela to semínko, které pak vzklíčilo. Moji rodiče měli krásný vztah. Tatínek dokonce psal pro maminku nádherné básně, ale jen pro ni, takže skončily takříkajíc v šuplíku. Nebyly pro veřejnost.

Možná je to škoda. A jak vnímáte sebe sama?

Jsem dětská duše v dospělém těle. To mi řekla kartářka, a tak tomu opravdu je. Platí to i nyní, kdy sama pracuji s dětmi na hudební škole v Roudnici. Pokud bych vůči nim vystupovala jen jako autorita, neotevřely by sebe a své duše. I manžel mi říká, že jsem třetím dítětem v naší rodině. Na druhou stranu chodím často i mezi seniory, vedu pěvecký seniorský sbor Cesmína z Mělníku. Moje založení souvisí s tím, že jsem narozena ve znamení Raka, v ascendentu Panny. Podle čínského horoskopu je to ohnivý drak.

Zabýváte se tedy astrologií?

Ano a také mystikou. Mám na toto téma šedesát knih. Je to zajímavé. Vím o tom, že duše má schopnost vystoupit z hmotného těla. Věřím také v Lásku s velkým L a v to, že se vše vrátí – dobro se dobrem oplácí a zlo se třikrát posílené vrací.

Popravdě zla a také pokrytectví je všude okolo docela dost, dochází i ke zpochybňování hodnot typu tradiční rodina či láska k vlasti. Mimochodem, už se ani moc neříká: co Čech, to muzikant…

Já jsem ale přesvědčena, že to stále platí. My se podceňujeme, přitom jsme ale tak úžasně šikovní a tvůrčí. Jsem velmi často v Německu, a tak to mohu porovnat. Němci jsou disciplinovaní, ale určitě ne tolik nadaní jako my Češi, zkrátka nemají ten dar zhůry. Jsem ráda, že tady je můj domov se vším, co k tomu patří. Neměli bychom tolik podléhat různým globálním vlivům, abychom si dokázali uchovat svoji národní identitu. Věřím, že český národ bude zase na vzestupu.

STR12 STERBOVA 2A jak relaxujete?

Běhám každý večer pět až deset kilometrů a mám asi šest tras. Ne s MP3 na uších, ale otevřena zvukům přírody. Je to úžasný relax a díky tomu také nemám žádné chřipky a podobné neduhy. Navíc je to dobré na zvýšení kapacity plic. Běhat jsem začala před pěti lety na oválu u školy na Tupolevce, kam jsem vodila děti. Ty se mnou sportují také, ale jezdí na kole.

Vaše děti tíhnou také ke zpěvu?

Dcera má spíš blíže k herectví, měla už vystoupení ve vysočanském divadle Gong. Chce se tomu věnovat, zatímco syn prý bude vynálezcem. Jsem ráda, že jsem obstála i jako matka.

Zpíváte jen operní kusy, nebo i jiný žánr?

Můj stěžejní repertoár tvoří opera a opereta, nicméně rozšířila jsem svůj zájem o muzikál a v poslední době i o šanson.

Letňany znáte dvacet let, jak se vám zde líbí?

Troufnu si říct, že jde o nejlepší pražskou čtvrť. Je tady spousta pozitivní energie, to vnímám dost zřetelně. Mám Letňany moc ráda.

A kdy tu příště vystoupíte?

V letňanské knihovně jsem vystoupila zatím třikrát a ráda bych ještě také svým posluchačům v dohledné době představila operetní koncert.

 

vizitka

Jana Štěrbová

narozena:  10. července 1976 v Praze (rozená Veselá) ve znamení raka s ascendentem v panně, podle čínského horoskopu ohnivý drak

rodinný stav:  vdaná, manžel Pavel

děti:  dcera Tereza (13 let) a syn Adam (10), oba chodí na ZŠ Tupolevova

povolání:  operní pěvkyně a učitelka zpěvu, ovládá i hru na klavír

publicita:  vydala až dosud 3 CD: Co je v mém srdci lásky (2000), Opera gala (2002) a Zdání (2016), má své i webové stránky janasterbova.cz

obyvatelkou Letňan: od roku 1997

Interview: Denis Postler

Foto: archiv Jany Štěrbové

 

STR12 STERBOVA 4

Jste zde: Úvod > Kultura > Dětská duše v dospělém těle