Do Letňan vtrhne folk punková vichřice

STR27 DO LETNAN VTRHNE 1Šanson folk punk. Matka a tři dcery. Otec a syn. To je stručná charakteristika kapely Generation Jam, která letos poprvé vystoupí v rámci tradiční akce Letňany nejen dětem.

Že se děti „potatí“ či „pomamí“ není úplně neobvyklé. Aby se ale s rodiči na hudební dráhu vydaly hned tři dcery současně, to úplně běžné není. U Generation Jamu se ale přesně to stalo. Jak se to stalo, nám řekla duše kapely, Markéta Fialová Lesse.

Vaše tři dcery se staly špičkovými muzikantkami. Musela jste je do toho hodně nutit, nebo to šlo „samo“?

Pro holky už od narození bylo přirozené prostředí právě to hudební. Měla jsem s kamarádkami – též matkami – kapelu Fakt Mothers, zkoušely jsme u nás doma, holky byly přítomny, hrály si a automaticky nasávaly naše písničky a atmosféru zkoušení, jinak to ani nešlo. Hrát na hudební nástroje jsem je absolutně nenutila, každá si našla svou cestu… Chtěly napodobovat, v tom je ta výhoda.

Kdo ještě doplňuje vaše rodinné kvarteto?

Kromě nás čtyř s námi hraje ještě mužská část skupiny – na trubku Tomáš Köni, dříve člen kapely Laura a její tygři, Výběr, Vinohrady. Také jeho syn Honza, který hraje na elektrickou kytaru. Zdědil talent po tátovi a z „lidušky“ se vlastní pílí, úsilím a cvičením vypracoval na vynikajícího kytaristu se skvělými hudebními nápady a aranžemi. Bubeník Oťas Žák IV. hrál s prostřední dcerou Martinou na ZŠ v kapele Ragoo Paradise a byl vždycky moc talentovaný, tak jsme ho přibrali.

STR27 DO LETNAN VTRHNE 2Jaké byly vaše hudební začátky?

Jsem samouk a už od dětství ve mně byla touha vyjadřovat své pocity a reflektovat dění kolem sebe pomocí hudebních nástrojů a vlastních skladeb. Poté, co jsem si ve sklepě u rodičů jako dítě vyrobila vlastní kytaru stlučenou ze dřeva s vlasci na ryby jako struny, mi rodiče v obchodním domě Bílá labuť koupili první kytaru. Tak jsem se podle školy hry na kytaru v časopise Mladý svět naučila první akordy a hned na základce začala skládat vlastní písničky a balila na ně kluky.

Hudbu a texty píšete vy nebo širší skupina autorů?

Většinou přinesu na zkoušku hotovou písničku, zahraji ji, a pokud se líbí, ostatní se přidají a každý po svém tam zkouší vymyslet něco navíc. Je to nejkrásnější pocit, když ta písnička, napsaná někde v pokoji, najednou ožije. Na textech se ještě podílí nejstarší dcera Klára, já je následně zhudebním. A zpěvačky, nejčastěji nejmladší Natálie, vymyslí dvojhlasy, a skladba je na světě.

Vtipné texty, energie a špičkové muzikantství. Generation Jam dokážou své posluchače rozhýbat a svou hudbou i choreografií do svých vystoupení doslova vtáhnout. Že to není charakteristika přehnaná, můžete se přesvědčit sami v sobotu 27. května od 16.30 hod. na Staré Návsi. Přijďte se nabít energií i vy!

Text a foto Tomáš Raška

 

STR27 DO LETNAN VTRHNE 3

Jste zde: Úvod > Kultura > Do Letňan vtrhne folk punková vichřice