AJETO v Domovině

STR27 AJETO V DOMOVINE 1Letňanský pěvecký sbor AJETO vystoupil koncem dubna na absolventském koncertě své nejmladší sbormistryně Karolíny Koňaříkové. Vedle něj zazpívaly ještě další dva sbory, Pražská kantiléna a oddělení A Kühnova dětského sboru.

Karolína Koňaříková v současné době dokončuje studium na pražské pedagogické fakultě, koncertu se proto – jako diváci, ale i jako hodnotitelé – účastnili také její vysokoškolští pedagogové.

Koncert se konal v holešovickém společenském sále Domovina (nachází se nedaleko tramvajové zastávky Maniny), který byl nedávno pěkně opraven a do něhož se vejde 500 diváků. Protagonistka i všichni účinkující samozřejmě měli radost, že sál byl zaplněn.

S ohledem na datum konání koncertu byly na programu především skladby vztahující se k jaru, jaro koneckonců připomínalo i oblečení sbormistryně a všech účinkujících.

Nejprve se představili nejmladší účinkující, totiž děti z přípravného oddělení Kühnova dětského sboru, které zazpívaly skladby českých skladatelů Petra Ebena, Pavla Jurkoviče, Jana Hanuše a Leoše Janáčka. Během lidových písniček upravených Leošem Janáčkem, konkrétně při písničce Neseme, neseme májíček, přinesli chlapci na pódium pravou pestrobarevnou májku.

Jako další se představil dívčí sbor Pražské kantilény, tedy hudebního tělesa působícího při Základní umělecké škole Jižní Město. Tento sbor se mimo jiné může pochlubit nedávným, hned dvojím vítězstvím z mezinárodní pěvecké soutěže v Budapešti.

V Domovině dívky zazpívaly skladby Jaroslava Dostalíka, Bohuslava Martinů, Ilji Hurníka, Petra Korontályho a Jaroslava Herdena. Diváci ocenili, jak je sbor perfektně sezpívaný, nasazení zpěvaček bylo obrovské.

STR27 AJETO V DOMOVINE 2Posledním sborem, který se na tomto koncertě představil, bylo letňanské AJETO, na jehož činnost finančně přispívá naše městská část. Sbor nejprve zazpíval skladbu Vandrovali hudci, lidový text zhudebněný Terezou Staňkovou. Následovala latinská skladba Florebat olim studium (Kdysi učení tak vzkvétalo) od současného českého skladatele a hudebního pedagoga Emila Hradského. Text je součástí latinské sbírky Carmina Burana. Na závěr svého vystoupení sbor zazpíval směs romských lidových písní Čajori romani (Romská dívka) sestavenou dirigentem a sbormistrem Harrym Macourkem v úpravě samotné Karolíny Koňaříkové.

Kromě sboristů a sbormistryně se na pódiu objevila řada muzikantů, kteří zpěváky doprovázeli, a to Barbora Lepšová a Radek Chalupský na klavír, Ladislava Sebechlebská a Vladimír Michal na housle a Pavel Krajský na kontrabas. Nelze zapomenout ani na kultivovanou moderátorku Hanu Drozdovou, která jednotlivá vystoupení uváděla.

Na závěr koncertu Karolína Koňaříková poděkovala jak všem účinkujícím, tak dalším lidem, bez nichž by nejen tento koncert nebyl tím, čím byl – svým vysokoškolským učitelům, sbormistryním sboru AJETO, rodičům a také zpěvákovi sboru Zbyňku Hrabovi, jenž pokaždé ke koncertu vytvoří jedinečné pozvánky.

Tentokrát byla pozvánka doplněna překladem latinské skladby i písní romských, na její zadní straně pak byly noty a text k písni V dobrém jsme se sešli. A právě tu si na úplný závěr společně zazpívali úplně všichni, zpěváci i diváci.

Text a foto -jl-


STR27 AJETO V DOMOVINE 3

STR27 AJETO V DOMOVINE 4

Jste zde: Úvod > Kultura > AJETO v Domovině