AJETO: Kbely, Kobylisy a Pec pod Sněžkou

STR24  AJETO KBELY

V kostele sv. Alžběty ve Kbelích zazpíval sbor AJETO mj. pod vedením sbormistryně Lenky Pospíšilové.

Přesněji kostel sv. Alžběty ve Kbelích, Salesiánské divadlo v Kobylisích a terasa Bull baru v Peci pod Sněžkou – to jsou místa, kde sbor AJETO, v jednom případě jako doprovod orchestru HRAJETO, představil svůj vánoční program.

Již tradiční kbelský koncert se konal 10. prosince 2017 pod vedením sbormistryň Lenky Pospíšilové, Kateřiny Tůmové a Karolíny Koňaříkové. Sbor AJETO zazpíval koledy české (Padla rosa studená, Něsemy vám tu novinu…) i anglické (King Wenceslas).

Zhruba v polovině koncertu byli vyzváni také diváci, aby se ke zpěvu koled přidali. K některým skladbám se připojily děti z orchestru HRAJETO – díky nim si diváci vyslechli třeba netradiční provedení známé skladby Bílé Vánoce.

V premiéře sbor zazpíval píseň Hvězda zářila, kterou má jinak ve svém repertoáru skupina Spirituál kvintet, a především pak skladbu Pastores loquebantur ad in vicem (Pastýři si říkali) od klasicistního skladatele F. X. Brixiho.

Při ní sbor doprovázel malý orchestr ve složení: Luboš Nedvěd (klarinet), Zbyněk Malý (housle), Kateřina Trnavská (housle), Helena Machová (viola) a Zuzana Štyglerová (violoncello).

Rovněž tradičním byl „salesiánský“ koncert orchestru HRAJETO (18. prosince), který působí v Rychnovské ulici při ZŠ a MŠ Gen. F. Fajtla, DFC. Koncert byl pojat jako zpravodajství o betlémských událostech, moderováním byli pověřeni Lenka Pospíšilová, Karolína Koňaříková a David Hůlka (učitelé hudební výchovy na této ZŠ). Ti uváděli vystoupení dětí různých věkových skupin. Sbor AJETO byl tentokrát tělesem doprovodným, jeho členové kromě zpívání na vhodných místech doplňovali zpravodajství.

Rozestaveni na balkónech, byli mimo jiné pověřeni, aby při jedné z reportáží vytvořili atmosféru mrazivého počasí. K tomu dostali tzv. husí krky (ohebné plastové elektroinstalační trubky), které, když se řádně roztočí, vydávají zvuk podobný meluzíně. Jeden z husích krků nedopatřením odlétl až do přízemí mezi diváky…

Vyvrcholením večera byl tradiční živý betlém, v němž děti zpíváním, kostýmy, hereckými výstupy a hraním na nástroje všem připomněly dávný příběh. Kromě zvonkoher, xylofonů, trianglů, houslí, cella a fléten si pravidelní diváci již zvykli také na harfu, zatím v dětské velikosti.

Poslední koncert AJETO se konal 6. ledna 2018 v Peci pod Sněžkou. Na terase restaurace Bull bar připravil sbor lyžařům využívajícím nedalekou sjezdovku nevšední tříkrálový zážitek.

Text -jl-

Foto Petr Váňa a Zuzana Kroulíková (Bull bar)


STR24  AJETO PEC

Zpěváci z AJETO překvapili o tříkrálovém svátku svým vystoupením návštěvníky krkonošského Bull baru.

Jste zde: Úvod > Kultura > AJETO: Kbely, Kobylisy a Pec pod Sněžkou