Arteterapie čili Léčba uměním

STR26 KNIHOVNA KVETEN 2018 CILEK 2„Tvořivé sebevyjádření je cestou do míst, kam se jinými způsoby nahlíží jen těžko“, je motto workshopu, který se bude v polovině května konat v knihovně Prahy 18.

Než se ale začtete do pozvánky na tuto akci, nabízíme vám alespoň malé ohlédnutí za událostmi, které tu proběhly na přelomu března a dubna.

Poslední březnové pondělí přivítali návštěvníci ve zcela zaplněné knihovně předního českého geologa a esejistu doktora Václava Cílka.

Erudice, hluboké znalosti z různých vědních oborů, schopnost nastolovat a propojovat témata posluchačům přístupnou formou, to vše je velkou devízou Václava Cílka. Již sám název poslední autorovy knihy Poutník časem chaosu, která byla předobrazem přednášky, napovídal, že výklad a následná diskuse nebudou jen zábavné.

Za připomenutí stojí také počin žáků osmých a devátých tříd Základní školy Fryčovická, kteří pod vedením své učitelky, výtvarnice Stanislavy Kabilkové nakreslili a vyzdobili letňanskou knihovnu ilustrovanými čtenářskými glosami. Děkujeme. A přijďte se podívat!

A zde je slíbená pozvánka na květnový workshop Arteterapie – Cesta naším životem, který se bude konat v pondělí 14. května od 17 hodin. Samotnou podstatu metody arteterapie (v překladu doslova léčba uměním), vyjadřuje motto, které jsme použili v úvodu tohoto článku, průběh akce nám pak přiblížila lektorka Hana Hořáková takto:

Při arteterapeutické činnosti na téma Cesta naším životem budeme pracovat v ploše, tvořit koláž z výstřižků. Obvykle lekce trvá 90 minut a rozděluje se na část kresebnou a diskusní.

V průběhu kresebné části budou členové skupiny po dobu přibližně 30 minut pracovat samostatně, budou se snažit vyjádřit z výstřižků zadané téma. Zdůrazňuje se jim, že nezáleží na tom, zda někdo „dovede“ či „nedovede“ být výtvarníkem, nejde o to, jak kdo to umí tvořit, ale o samotný proces tvorby.

V diskusní části (po ukončení malování) se skupina posadí do

kruhu a:

a) koláže se vystaví najednou, členové srovnávají podobnosti a rozdíly v kresbách;

b) koláže jsou probírány jednotlivě po sobě, o jednom výtvoru diskutují napřed ostatní a až nakonec autor. Návrhy interpretace může připojit i lektorka. Následuje konečná diskuse a zhodnocení toho:

1) co chtěl autor/účastník akce vyjádřit

2) co v koláži vidí ostatní (bez ohledu na úmysl autora)

Pomůcky: nůžky s sebou

Počet míst na dílnu je omezen, v případě zájmu si předem v knihovně rezervujte místo - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. "> Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel. 286 921 066.

Do konce května byly také prodlouženy tyto výstavy (zhlédnout je můžete ZDARMA ve výpůjčních hodinách knihovny):

Kolibříci – sbírka knižních bibliofilních výtisků sběratele a malíře Jaroslava Kreibicha. K vidění bude přes 80 miniaturních knih – kolibříků, mimo jiné nejmenší vydání Koránu o velikosti 2x4 cm v kožené vazbě nebo Krakonošův herbář doplněný lupou na čtení.

Keramika pro radost – zcela nová jarní kolekce Stanislavy Kabilkové

Autorské šperky, především originální náramky všech barev a odstínů, Lenky Skovajsové

Nejoblíbenější české dětské knihy posledních sta let aneb Co děti četly, čtou, budou číst (1918 – 2018) – celoroční výstava ke stému výročí vzniku Československé republiky

Text a foto Jana Babková, Knihovna MČ Praha 18

 

STR26 KNIHOVNA KVETEN 2018 CILEK

Jste zde: Úvod > Kultura > Arteterapie čili Léčba uměním