Iron Maiden přivezli do Letňan nejen říznou muziku, ale také spitfire

IRON MAIDEN CERVEN 2018 2Britská skupina Iron Maiden při svém vystoupení ve středu 20. června 2018 na letňanském letišti nabídla přítomným heavymetalovým fanouškům staré hity i scénu obsahující řadu rekvizit.

Kapela zahrála skladby z alb Piece of Mind, The Number of the Beast a Powerslave. Jako předkapely se představily The Raven Age a Killswitch Engage. Koncert podle pořadatelů navštívilo přibližně 30 tisíc lidí. Několik stovek fanoušků pak sledovalo hlučné vystoupení za plotem areálu.

Představení Iron Maiden tradičně ohlásila reprodukovaná píseň Doctor Doctor britské skupiny UFO a projev britského premiéra Winstona Churchilla z počátku druhé světové války.

Úvodní píseň Aces High pak Bruce Dickinson odzpíval v letecké kukle, zatímco se nad kapelou vznášel zavěšený stíhací letoun spitfire.

„Jedná se o skutečný letoun z roku 1943,“ uvedl zpěvák Dickinson, majitel leteckého průkazu. Připomněl, že na tomto stroji bojovali proti nacistům v Británii také čeští piloti.

Koncert z evropského turné s názvem Legacy Of The Beast World Tour přinesl říznou muziku i atraktivní podívanou. Při skladbě The Clansman se na jevišti objevil historický meč, s nímž pak Dickinson v následujícím The Trooper bojoval s maskotem kapely zombiem Eddiem oblečeným do staré vojenské uniformy. Při For the Greater Good of God se pódium proměnilo v kostel s vitrážemi a hit The Wicker Man odzpíval Dickinson v úboru temného kněze.

Skupina pojmenovaná Železná panna podle středověkého mučicího nástroje potěšila dále své fanoušky hity Fear of the Dark nebo The Number of the Beast. V přídavku pak zazněla jedna z jejich nejoblíbenějších skladeb Run to the Hills, již si s kapelou zazpívalo i publikum.

Legendární kapela založená už v roce 1977 ani tentokrát nepřipravila své příznivce o tradiční tečku v podobě písně Always Look on the Bright Side of Life z filmu Život Briana britské komediální skupiny Monty Python.

Do České republiky se Iron Maiden vrátili po dvou letech po úspěšném celosvětovém turné v letech 2016 až 2017 na podporu svého alba The Book of Souls. Koncept nového turné byl inspirován mobilní hrou Iron Maiden a stejnojmennou komiksovou knihou.

Iron Maiden jsou považováni za jednu z nejvlivnějších metalových kapel. Prodali téměř 90 milionů alb a odehráli více než dva tisíce vystoupení v 58 zemích světa. Dosud vydali 16 studiových desek.

(dp) s využitím int


IRON MAIDEN CERVEN 2018 3

Jste zde: Úvod > Kultura > Iron Maiden přivezli do Letňan nejen říznou muziku, ale také spitfire