Po prázdninách do knihovny za poznáním i kulturou

KREIBICH DUBEN 2014Ačkoliv horké letní dny lákaly spíš k vodě než do čítárny či studovny, nemohly si pracovnice letňanské knihovny stěžovat na nedostatek práce.

Kromě údržby knihovního fondu a kontaktu se čtenáři se totiž zabývaly přípravou podzimních akcí, mj. oblíbených „pondělků v knihovně“, které se tu opět budou konat.

A co vás tedy v září čeká?

Od pondělí 10. 9. do konce října můžete navštívit další zajímavou výstavu Dřevořezby. Malíř a sběratel Jaroslav Kreibich (na snímku) knihovně zapůjčil na padesát dřevořezeb z více jak 25 zemí. Najdete tu objekty z měkkého, ale zároveň pevného lipového dřeva, dřeva ořechového, olšového či javorového, ale také z velmi tvrdého exotického ebenu.

Ještě do čtvrtka 13. 9. můžete zhlédnout výstavu 21. srpen 1968 - 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Výstava autentických dokumentů ze soukromých archívů pamětníků, kterou připravil Jiří Slouka, je zaměřena především na průběh okupace v Praze i na málo zmapované události v Letňanech.

První z podzimních workshopů Stereogramy – léčivé obrazce se uskuteční mimořádně v úterý 18. 9. dopoledne od 10 do 12 hodin. Lektorka Monika Bartůňková seznámí účastníky s touto terapeutickou metodou a na závěr si bude moci každý sestavit vlastní složku se stereogramy.

Počet míst je omezen, přihlašování na knihovna@ letnany.cz, tel. 286 921 066.

Další možností vzdělávání (nejen pro seniory) je poradna Počítačová gramotnost – základy práce s počítačem. Ta se bude konat v úterý 11. 9., ve čtvrtek 13. 9., v pondělí 24. 9., v úterý 25. 9. a ve čtvrtek 27. 9. vždy od 10 do 12 hodin, lektorkou je Monika Bartůňková. Informace o akci v knihovně.

Na pondělí 24. září od 17.30 h je naplánována přednáška s promítáním Tajemství Krušnohoří.

Průvodcem záhadnou krajinou bude skvělý vypravěč, znalec místopisných dějin a malíř Jaroslav Kreibich. Společně s ním můžete navštívit Andělskou horu, Nejdek, Horní hrad, hrad Hřebeny, pozoruhodný soubor chebských statků, Klínovec, Vlčí jámy, hraniční kameny se šlechtickými erby, ale i další pozoruhodná místa. Doporučujeme!

Poslední pozvánka je určena milovníkům fotografie – v pondělí 8. října bude zahájena výstava osmi členů 1. ČKFA Nekázanka, kteří v Letňanech představí kolekci fotografií s názvem Tváře kolem nás, známé i neznámé.

Klub je přímým pokračovatelem Českého klubu fotografů – amatérů, založeného v Praze 19. srpna 1889. V době mezi světovými válkami patřili mezi jeho členy takové osobnosti jako Hájek, Sudek, Krupka, po druhé světové válce pak Zenger, Lukas, Jodas, Gil, Dobrovolský, Mühldorf, L. Kamarád, V. Blahník, Š. Rak a další.

Klub, dnes fungující pod názvem 1. Český klub fotografů amatérů Nekázanka a sídlící v DPS Kbely, pořádá výstavy a vydává občasník Spoušť, který navazuje na časopis vydávaný v období mezi válkami.

Jeho členové by rádi přivítali nové členy, kteří by se aktivně podíleli na činnosti klubu, a přispívali tak k udržení téměř stotřicetileté tradice (http://nekazanka.hyperlink.cz).

Návštěvníci knihovny se mohou také potěšit dalšími dvěma expozicemi – výstava Keramika pro radost Stanislavy Kabilkové byla prodloužena do konce září, výstava Nejoblíbenější české dětské knihy posledních sta let aneb Co děti četly, čtou, budou číst? (1918 – 2018) bude v knihovně k vidění do konce roku.

Text Jana Babková, Knihovna MČ Praha 18

Foto: (dp)

 

KNIHOVNA SUMPERKA VSTUP

Jste zde: Úvod > Kultura > Po prázdninách do knihovny za poznáním i kulturou