Střípky z letňanských školek a škol (12/2017)

Halloween v Rychnovské: netopýři, dýně a diskotéka

STR14 HALLOWEEN V RYCHNOVSKEAčkoli v našich končinách slavíme Dušičky, Základní škola Generála Fajtla v rámci výuky anglického jazyka oslavila Halloween v duchu anglosaských tradic.

Na chodbě se uhnízdili netopýři, z oken se šklebily dýně a o velké přestávce začal za zvuků divoké hudby halloweenský rej. Celé akci předcházela podzimní soutěž, kdy děti na chodbách nacházely kvízové otázky.

V rámci halloweenského dne byli vyhlášeni výherci a žáci motivováni sladkou odměnou odříkali anglickou říkanku:

Trick or treat trick or treat

give me something sweet to eat

cookies jelly chocolate sweets

Happy scary Halloween!

Text a foto Tereza Jiroutková, ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

 

 

Týden ve strašidelné školce

STR14 RYCHNA TYDEN VE STRASIDELNE SKOLCE 1Motto: Stojí strašák na cestě, co do školky vede, že nemá nic na vestě, smát se nedovede. Tato říkanka učitelky Ireny Mračkové zahájila strašidelný týden v Mateřské škole Rychnovská.

Děti se během týdne seznámily s různými dušičkovými zvyky, které se s obměnami slaví po celém světě. Vyráběly pro zamračeného strašáka klobouk, záplaty na šaty, strašidla i strašidýlka, kamarádku černou kočku či krásné muchomůrky, aby měl co jíst. S přibývajícími ozdobami se strašák každý den víc a víc usmíval.

Ve čtvrtek, když se u něho sešly děti ze všech tříd, se už smál od ucha k uchu. Na rozloučenou mu každá třída zazpívala písničku nebo přednesla básničku a všechny děti od strašáčka dostaly malý dárek za to, jak krásně ho vyparádily.

Když s´, strašáčku, s námi byl, hodně jsi se naučil: jak se jí a jak se spinká, než jdem´ domů, je chvilinka. A když máš teď krásnou vestu, přejeme ti šťastnou cestu. Až přijde ten správný čas, vrať se zase mezi nás. (Irena Mračková)

Text a foto Jitka Bařinová, vedoucí učitelka MŠ Rychnovská

STR14 RYCHNA TYDEN VE STRASIDELNE SKOLCE 2

 

Travel Machine: na Tupolevku přijela Vanessa Gendron s malou Kiki

STR14 TUPOLEVKA TRAVEL MACHINEVšechny čtvrté třídy ZŠ Tupolevova se ve středu 1. listopadu vydaly do školní tělocvičny na anglické divadelní představení Travel Machine. Autorkou této hry (a mnoha dalších) je umělecká vedoucí, kanadská herečka a pedagožka Vanessa Gendron, která v představení sama hraje. Všechny její hry jsou založeny na opakování a prohlubování slovní zásoby k různým tématům.

Hra Travel Machine, kterou zhlédli čtvrťáci z Tupolevky, vypráví o malé holčičce Kiki a Mr. Suitsovi, kteří spolu cestují po světě a na každém kontinentě se seznámí s novým zvířecím kamarádem. Do divadla jsou při tom vtaženi všichni žáci, kteří si tím upevňují jazykové znalosti, někteří jsou dokonce vybráni k hranému úryvku.

Představení Travel Machine trvalo 45 minut a po jeho skončení dostali učitelé k dispozici učební materiály, které mají pomoci upevnit znalosti získané během představení.

Text a foto Michal Ambroz, ZŠ Tupolevova

 

Ve škole dováděla strašidla

STR14 FRYCNA VE SKOLE DOVADELA STRASIDLA 1V přípravné třídě ZŠ Fryčovická proběhl v úterý 31. října projektový den na téma Halloween.

Děti přišly do školy ve strašidelných kostýmech a celý den se tvořilo a dovádělo. Proběhla přehlídka masek, tvoření strašidelných halloweenských obličejů, ale především se zdobily opravdové dýně. Děti si to náramně užily a paní učitelka s nimi.

Text a foto Šárka Korbelová, ZŠ Fryčovická

STR14 FRYCNA VE SKOLE DOVADELA STRASIDLA 2

 

Děti besedovaly v prosecké knihovně o českých pověstech

STR15 TUPOLEVKA BESEDA V KNIHOVNE 1Žáci 3. B ZŠ Tupolevova navštívili v pátek 3. listopadu knihovnu na Proseku, kde s nimi knihovnice besedovala o českých pověstech a o Praze.

Kromě toho se děti seznámily s chodem knihovny a měly čas si vše důkladně prohlédnout. Všichni dostali přihlášku a informační letáček.

Děti prostředí knihovny očividně pozitivně zaujalo a já osobně nemám strach o budoucí generaci čtenářů. Tady jsou některé z postřehů mých žáků a žákyň tak, jak je po návratu do školy zaznamenali na pracovní list.

O čem bychom mohli besedovat příště? Sofi: Třeba o tom jak bychom mohli být dobrým člověkem. Ester: O osobách které pro naší zem něco udělali. Filip: O vesnicích jak se to pojmenovalo. A o všech obyvatelích. Ilonka: O tom, jak vzniklo Česko. Honza: O historyji České Republiky. (pozn. redakce: postřehy dětí záměrně nebyly opraveny.)

Text a foto Lukáš Hrubý, třídní učitel 3. B ZŠ Tupolevova

STR15 TUPOLEVKA BESEDA V KNIHOVNE 2

 

Podzimní radovánky v družině

STR15 FRYCNA PODZIMNI RADOVANKY DRUZINA 1Pro děti ze školní družiny Základní školy Fryčovická se již tradičně konalo v pátek 13. října zábavné odpoledne – Malování na chodník a pouštění draků. Poprvé však v krásném prostředí letňanského lesoparku.

Akce se zúčastnily děti ze všech oddělení školní družiny. Rozdělily se na dvě skupiny, větší skupina pouštěla draky a menší skupinka kreslila na chodník – co jiného než opět draky. Vždyť to byla pravá drakiáda! Počasí dětem přálo, vítr foukal, draci létali opravdu vysoko. Vychovatelky měly možnost vrátit se do dětských let a vyzkoušet si společně s dětmi pouštění draků.

Děti, které zůstaly ve škole, skládaly v atriu školy ježka a draka z kaštanů. Všichni si drakiádu užili a odnesli si neopakovatelné zážitky. Nakonec byly děti za velkou snahu sladce odměněny. Již nyní se těšíme na další rok.

Text a foto Kateřina Miškeiová a Anna Púčková, vychovatelky ŠD ZŠ Fryčovická

STR15 FRYCNA PODZIMNI RADOVANKY DRUZINA 2

 

Čtvrťáci na návštěvě lesoparku

STR15 FAJTL CTVRTACI NA NAVSTEVE LESOPARKUŽáci 4. A ZŠ Gen. F. Fajtla DFC se v pondělí 9. října zúčastnili environmentálního programu Život lesa, který probíhal v letňanském lesoparku.

Žákům se celé dopoledne věnovali milí metodici, kteří dětem prozradili, jak zvířata žijí a čím se živí, došlo i na prověřování jejich smyslů. Součástí programu byly i zábavné hry podporující znalosti o lesní zvěři. Děti se celé dopoledne pohybovaly na čerstvém vzduchu a zároveň vstřebávaly znalosti podporující výuku přírodovědy.

Text a foto Tereza Hyráková, třídní učitelka 4. A ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

 

Turnaj ve stolním tenise: Tupolevka brala stříbro a bronz

STR15 TUPOLEVKA TURNAJ VE STOLNIM TENISEŽáci ZŠ Tupolevova se zúčastnili v úterý 24. října turnaje ve stolním tenise, který se konal v ZŠ Generála Janouška na Černém Mostě.

U vchodu je přivítala místní žákyně a zavedla žáky do šatny. Převlékli se do sportovního a šli se rozehrát do tělocvičny. Zde na ně již čekalo osm závodních stolů a mnoho soupeřů. Chlapci nastoupili ke čtyřem zápasům, ze kterých dva vyhráli a dva prohráli. Po závěrečném součtu tabulky obsadili třetí místo, za které dostali bronzový pohár a diplom.

Dívky hrály o jeden zápas méně. Hned první zápas prohrály a v ostatních zvítězily. Umístily se tak na krásném druhém místě. Obdržely stříbrný pohár s diplomem.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem žákům školy za vzornou reprezentaci a zároveň bych jim chtěl popřát, aby se v příštím roce vyhoupli ještě o nějaký ten stupínek výše.

Text a foto Michal Ambroz, ZŠ Tupolevova

 

Jablíčkohraní ve Fryčovické

STR16 FRYCNA PRISPEVKY jablicko1sPočátkem října proběhl v prvních třídách ZŠ Fryčovická podzimní projekt Jablíčkohraní.

Využili jsme téma jablíček pro malování, modelování, tiskání, počítali jsme s nimi, četli jsme pohádky a hledali písmenka v jablíčkách. Naučili jsme se o nich nové říkanky, písničky, mazurku a dozvěděli se spoustu nových a zajímavých informací. Ve třídách jsme udělali výstavky různých druhů jablek přinesených dětmi.

Maminky napekly výborné jablečné dobroty, které jsme pak všichni ochutnávali.

Text a foto třídní učitelky prvních ročníků ZŠ Fryčovická

 

Exkurze pátých ročníků do Národního divadla

STR16 FRYCNA 3 PRISPEVKY NARODNI DIVADLO 1Děti z pátých tříd ZŠ Fryčovická se v pondělí 16. října vydaly do Národního divadla, kde se seznámily s jeho historií od položení základního kamene, požáru, následného znovuotevření až po současné využívání těchto prostor.

V rámci prohlídky se děti dostaly na střechu Národního divadla, odkud byl výhled na další překrásné pamětihodnosti Prahy.

Text a foto Jana Gorecka, ZŠ Fryčovická

STR16 FRYCNA 3 PRISPEVKY NARODNI DIVADLO 2

 

Druháčci navštívili letiště ve Kbelích

STR16 FRYCNA 3 PRISPEVKY letiste3sDěti z 2. B ZŠ Fryčovická se v úterý 24. října vydaly na exkurzi na vojenské letiště ve Kbelích.

Žáci s velkým očekáváním prošli branou letiště, kde už na ně v uniformách čekaly tisková mluvčí letiště Zuzana Špačková s letuškou rotmistryní Lenkou Blahovou, které je letištěm provázely a o všem, co viděli, zajímavě vyprávěly.

Děti zhlédly ukázku výcviku psů, dozvěděly se, proč na letišti mají sokolníka se sokolem, prozkoumaly hasičské vozidlo, také sledovaly start vojenského letadla. Největším zážitkem pro ně však byla prohlídka letadla a vrtulníku, kterými se přepravuje pan prezident.

Mohly se posadit na sedadlo pilota a představovat si, jaké to asi je řídit takový stroj. Za hezkého podzimního počasí se děti vrátily pěšky vojenským pochodem zpět do školy.

Text a foto S. Hodalová, ZŠ Fryčovická

 

Techmania: experimentální stanice pro zvídavé

STR16 FRYCNA TECHMANIA 1Školní družina ZŠ Fryčovická pořádala v úterý 31. října celodenní výlet pro děti druhých tříd do plzeňské Techmanie Science Center.

Děti měly jedinečnou možnost seznámit se se základními přírodními jevy a zákony, světem vědy a techniky a pokusit se o různé experimentování v expozicích. Taktéž navštívily první 3D Planetárium v ČR nabízející dvoj- a trojrozměrné projekce na kulatou plochu.

Poutavě komentovaný pořad o orientaci v přírodě jen pomocí hvězd si děti vyslechly uvelebeny na polohovacích sedačkách.

Příjemně a hlavně zvídavě prožité okamžiky v historických budovách plzeňské Škodovky si budou děti připomínat i prostřednictvím placky s vtipným textem a obrázkem, která jim byla – i s malou sladkou odměnou – věnována na rozloučenou v autobuse.

Text Dagmar Vavřiníková, vedoucí vychovatelka ŠD ZŠ Fryčovická

Foto archiv Techmania.cz

STR16 FRYCNA TECHMANIA 2

 

Florbalisté získali medaile, na další postup to ale nestačilo

STR17 FLORBALISTE ZISKALI MEDAILENa Fakultní základní škole Chodovická v Horních Počernicích proběhlo ve středu 1. listopadu obvodní kolo soutěže starších žákyň ve florbale. Základní školu Generála F. Fajtla reprezentovalo 12 žákyň z šestých až devátých tříd.

V celkovém hodnocení šesti škol Prahy 9 obsadila letňanská děvčata pěkné 3. místo, bohužel bez postupu do kola krajského.

Dva dny na to, v pátek 3. listopadu, se konalo v ZŠ Čakovice obvodní kolo soutěže starších žáků ve florbale. Školu reprezentovalo osm žáků 8. třídy a jeden žák třídy deváté. Ve své skupině chlapci obsadili pěkné druhé místo – opět však bez postupu do finále.

Děkujeme všem zástupcům školy za obětavé výkony a za reprezentaci školy.

Text a foto Radoslava Pražáková, vyučující tělesnou výchovu na ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

 

Vzdělávání pedagogů v projektu MAP

STR17 VZDELAVANI PEDAGOGU MAP 1V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území MČ Praha 18 a MČ Praha Čakovice se na letňanské radnici uskutečnily v říjnu a v listopadu workshopy pro ředitele a učitele základních a mateřských škol, které se projektu účastní.

Celkem tři pětihodinové workshopy byly rozděleny samostatně pro ředitele škol, pro pedagogy základních škol a pedagogy mateřských škol. Pedagogové letňanských a čakovických škol se pod vedením odborné lektorky vzdělávali především v komunikaci jako klíčovém prvku kultury školy. Workshop pro ředitele byl pak kromě komunikace zaměřen také na manažerské dovednosti.

Všechna pracovní setkání byla svižná, dynamická, interaktivní a pro účastníky užitečná, jak je sami hodnotili.

Text Jana Hrušková

Foto Tomáš Proněk

 

STR17 VZDELAVANI PEDAGOGU MAP 2

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Střípky z letňanských školek a škol (12/2017)