Střípky z letňanských školek a škol (2/2018)

Autorské čtení a beseda se žáky

STR14 RYCHNA SVITAK 1Základní školu Generála Františka Fajtla DFC navštívil počátkem prosince 2017, v čase mikulášské nadílky, spisovatel Jan Sviták.

Dětem představil svoji právě vycházející knihu Luciferovo kopyto a přečetl z ní několik ukázek.

Autorské čtení bylo spojeno s besedou, které se účastnili žáci 4., 5., a 6. tříd. Celé setkání završila autogramiáda.

Text a foto M. Hochmanová, ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

STR14 RYCHNA SVITAK 2

 

Děti z družiny vyráběly svíčky a koupelovou sůl

STR14 FRYCNA DETI Z DRUZINY Iděti ze školní družiny při ZŠ Fryčovická navštívily na začátku prosince Svíčkárnu RODAS v Šestajovicích. Seznámily se tu s výrobou svíček a jako dárek si domů odnesly vlastnoručně vyrobený svícen, ozdobenou svíčku, skořápkové lodičky a koupelovou sůl, při jejichž výrobě a zdobení využily svoji fantazii a zručnost.

Děti taktéž navštívily minifarmičku, která se nachází v areálu svíčkárny, kde viděly poníky, kozičky, ovečky, prasátka, sovy pálené, bažanty, husy labutí a zdrobnělé slepičky. Zimní odpoledne s výletem si všichni užili.

Text Dagmar Vavřiníková, vedoucí vychovatelka

Foto Kateřina Miškeiová, vychovatelka ŠD při ZŠ Fryčovická

STR14 FRYCNA DETI Z DRUZINY 2

 

Modrá straka? Školáci z Rychnovské už vědí, že existuje

STR14 RYCHNA MODRA STRAKAObčanské sdružení ORNITA navštívilo se svým vzdělávacím programem KRKAVCOVITÍ v předvánočním čase i školu Gen. Fajtla. Pořadu se účastnily všechny třídy prvního stupně. Pohádky Princezna Arabela, Štaflík a Špagetka, Krkonošské pohádky či bajka O chytré vráně napomohly žákům orientovat se ve jmenované skupině ptáků.

Prvním úkolem školáků bylo poznání připravených vycpanin ptáků. Tak byli vtaženi do programu, ve kterém se dozvěděli, kde všude najdou krkavcovité a kdo do této skupiny vlastně patří. Žáci byli udiveni, že v Evropě nejsou krkavcovití jen černí, například v Itálii je straka obecná zbarvena domodra, stejně tak se – díky různým ukázkám – přesvědčili o jejich inteligenci.

Velkým zážitkem byl pro děti poslech hlasů jednotlivých ptáků (např. ořešníka kropenatého, krkavce velkého, straky obecné, sojky obecné, vrány černé či kavky obecné) i možnost si je zblízka prohlédnout a pohladit.

Text a foto Hana Kropáčková, ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

 

Výtvarná soutěž ve Fryčovické: Namaluj/vytvoř Betlém

STR15 FRYCNA NAMALUJ VYTVOR 1Žáci 3., 4. a 5. ročníků Základní školy Fryčovická se na začátku prosince zúčastnili výtvarné soutěže Namaluj/vytvoř Betlém. V technice a formátu prací měli soutěžící volnou ruku.

Celoškolnímu klání předcházelo třídní kolo soutěže, při němž byly z každé třídy vybrány tři nejlepší výtvarné práce, které postoupily do finále. V něm žáci soutěžili jako jednotlivci o čtyři vítězná místa.

Na prvním místě se umístil Jan Stříbrný ze 4. C., stříbro získala Michaela Nováková z 3. B, třetí místo patřilo Janu Jiřincovi ze 4. A a čtvrté obsadila Nikola Roshcheyuk z 5. B. Vítězové byli odměněni hezkými cenami.

Poděkování patří všem zúčastněným, kteří se do soutěže zapojili a jejichž práce byly velmi povedené a nápadité, ale také SRPŠ, které přispělo na odměny.

Text a foto M. Páleníčková, ZŠ Fryčovická

STR15 FRYCNA NAMALUJ VYTVOR 2

 

Futsalový turnaj: mladší žáci brali stříbro, starší bronz

STR15 TUPOLEVKA FUTSAL TURNAJŽáci Základní školy Tupolevova se dostali do finále turnaje ve futsale v kategoriích mladší a starší žáci. Mladší žáci měli ve finále celkem pět soupeřů, starší o jednoho soupeře méně – tedy čtyři.

Mladší kluci si vedli od prvního zápasu výborně. První i druhý zápas vyhráli, když porazili družstvo Základní školy Bronzová, a především mužstvo fotbalové Základní školy Marjánka. Ve třetím zápase přišla prohra se ZŠ Filosofská, a tím se vše zamotalo. K prvnímu místu v turnaji stačilo letňanským žákům zvítězit v posledním zápase nad ZŠ Chodovická, bohužel i přes absolutní dominanci v zápase pouze remizovali 2:2. Kluky to moc mrzelo, protože na první místo měli. Nakonec brali 2. místo s tím, že si řekli, že za rok turnaj vyhrají!

Starší hráči si vedli o něco hůře – jeden zápas vyhráli a dva zápasy prohráli, když nestačili na týmy z fotbalových škol, které všem soupeřům nastřílely spousty branek. Přesto Letňanským i to jediné vítězství stačilo na celkové 3. místo.

Text a foto Michal Ambroz, ZŠ Tupolevova

 

10 korun pro Štrasburk

STR15 FRYCNA STRASBURKTříkrálová sbírka žáků a učitelů proběhla v první polovině ledna v Základní škole Fryčovická. Pár dnů před tím, 5. ledna, se konala tradiční Tříkrálová koleda, při níž připomněli žáci a žákyně z 2. A dětem na prvním stupni svátek Tří králů. Při příležitosti koledy byla vyhlášena sbírka 10 korun pro Štrasburk, jejíž hlavní organizátorkou byla učitelka Martina Pavlíková.

Ve čtvrtek 11. ledna zavítali do všech tříd školy tři králové se zapečetěnou kasičkou, do které žáci i učitelé – podle hesla Každý dar, byť jen malý, je velkou pomocí! – vhazovali desetikoruny.

Výtěžek sbírky bude věnován Hospici Štrasburk v Praze-Bohnicích na zakoupení zdravotních pomůcek, sociální pracovnici ústavu ho slavnostně předá M. Pavlíková se žáky školy.

Podklady ZŠ Fryčovická zpracovala – red-

 

Blahopřání k pracovnímu výročí: tři desítky let práce pro děti

STR15 FRYCNA ZEMANOVAŠkolní jídelna Fryčovická se v letošním roce může pochlubit krásným výročím – paní Ludmila Zemanová, která tu pracuje, oslaví celých 30 let od svého nástupu (v jídelně pracuje od roku 1988).

Paní Zemanová miluje práci s dětmi a za dobu své působnosti v ŠJ Fryčovická pamatuje pět ředitelů. Z pohledu třiceti let práce v oboru vnímá zvyšující se kvalitu surovin a z nich zhotovených jídel jako pozitivní směr, kterým se školní stravování ubírá.

Za celý kolektiv přeji mnoho dalších spokojených let.

Josef Vlk, ředitel Zařízení školního stravování v Letňanech

Foto archiv ŽSS Letňany

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Střípky z letňanských školek a škol (2/2018)