Střípky z letňanských školek a škol (5/2018)

Děti zacinkaly a zařehtaly na rozloučenou se zimou

STR14 RYCHNA DETI ZACINKALYMateřská škola Rychnovská se čtvrtek 22. března 2018 rozzářila žlutou barvou. Tento den se sešly děti ze všech tříd, aby vynesly Mařenu a přivítaly jaro.

Nejdříve jednotlivé třídy přednesly své pásmo na rozloučení se zimou a s jarní tematikou. Pak společně z mateřské školy vynesly Mařenu a přivolávaly sluníčko: „Sluníčko, hej! Mraky roztrhej. Usměj se konečně teple a slunečně.“

Zvonečky a řehtačkami zazvonily Mařeně na rozloučenou a pak už všichni vyhlíželi jarní sluníčko.

Text a foto Jitka Bařinová, MŠ Rychnovská

 

Ve velikonoční dílně se zdobily věnce

STR14 TUPOLEVKA VE VELIKONOCNI DILNEZákladní škola Tupolevova se na svátky jara, Velikonoce, dobře připravila. Každá třída v rámci výtvarné výchovy a pracovních činností barvila vajíčka různou technikou, sela osení, vyráběla zápichy s motivy kuřátek, oveček… Pozadu nezůstala ani družina, kde se vyšívala kuřátka, technikou kašírování vyráběly obří kraslice a plno dalších dekorací.

Kromě vlastní výroby velikonočních ozdob letos škola oslovila i odborníky Tvořivé dílny, kteří s žáky zdobili velikonoční věnečky.

Než začala samotná práce, připomněly si děti, jak Velikonoce vlastně probíhají a jaké zvyky se dodržují. Žáci se zájmen popisovali, jak slaví doma. Po navození atmosféry se začalo pracovat.

Nejdříve lektor Pavel ukázal, jak se bude postupovat. Na polystyrénový věneček pomocí dřevěné tyčky postupně zapichoval látkové čtverce různých barev. Vysvětlil žákům, že je důležité jednotlivé zápichy umisťovat blízko sebe, aby byl věneček dostatečně bohatý. Vypadalo to velice jednoduše, ale zaplnit vrchní stranu věnce tak, aby nebyl vidět polystyrén, chtělo vytrvalost a zručnost.

Po pokrytí celého věnce došlo na závěrečné zdobení vajíčky. Tady se projevila kreativita jednotlivých žáků. Práce se všem vydařila – věneček o Velikonocích zdobil nejeden stůl.

Text a foto Dana Sovová, vedoucí školní družiny a tř. učitelka 1. tř.

 

Jarní tání, zpěvohraní… v Rychnovské

STR14 RYCHNA JARNI TANI ZPEVOHRANIČeská Orffova společnost a ZŠ a MŠ Gen. F. Fajtla DFC uspořádaly ve dnech 6. až 8. dubna 2018 tvůrčí dílny s názvem Jarní tání, zpěvohraní a nakonec saunování.

Po půl roce se opět sešli učitelé, studenti a přátelé hudební výchovy, aby si vyzkoušeli různé způsoby práce s písňovým i pohybovým materiálem. Všechny lektorky si pro účastníky připravily nezapomenutelné lekce s důrazem na prožitek z hudby a pohybu doplněné pečlivě připravenými materiály pro další práci.

Speciálním hostem tohoto jarního putování byla Elisa Seppänen z Helsinek. Účastníky seznámila s folklórem a etnickou hudbou inspirovanou severskými pověstmi. Představila různé hudební nástroje, improvizovala ukázku hry na Carton Cajon. Právem jí patřila i závěrečná píseň Jaakko kulta, kterou se účastníci naučili na její počest finsky.

Text a foto Jitka Bařinová, účastnice workshpu

 

Hopem skokem za Ezopem!

STR14 FRYCNA HOPEM SKOKEMKaždoročně jezdí školní družina Základní školy Fryčovická na dětská divadelní představení do pražských divadel. Letos vychovatelky vybraly pro děti nádherně zrekonstruovanou Werichovu vilu na Kampě. Divadlo pod Kloboukem pro ně na 5. a 7. března 2018 připravilo divadelní představení Hopem, skokem s Voskovcem a Werichem za Ezopem!

Když se rozezněly tóny písničky pana Wericha Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní..., ponořily se děti do krásných Ezopových bajek a měly možnost přemýšlet nad moudrostí tří mužů – pánů Wericha, Voskovce a Ezopa. Děti se nejen pobavily, ale také poučily.

Velký dojem v nich zanechala atmosféra půdního prostoru a myšlenka, že jsou na místě opředeném tajuplnou historií, skrývajícím životy a osudy tolika významných osobností – Josefa Dobrovského, Zdeňka Wirtha, Jana Křtitele Františka Serafínského, Jana Wericha, Jiřího Voskovce, Vladimíra Holana...

Divadelní představení bylo překrásným kulturním zážitkem jak pro děti, tak pro vychovatelky. Všem čtenářům přejeme jarní sluníčkové dny.

Text Dagmar Vavřiníková, vedoucí vychovatelka

Foto Kateřina Miškeiová, vychovatelka

 

Zaječí skákání ve Fryčovické

STR15 FRYCNA ZAJECI SKAKANI 2Jako každý rok, i letos pořádala školní družina Základní školy Fryčovická 19. března pro děti akci Zaječí skákání. Hravého odpoledne, které se z důvodu nepřízně počasí konalo v prostorách školy, se zúčastnily děti ze všech oddělení družiny.

Připraveno pro ně bylo několik disciplín – skákání v pytlích, zdolávání opičí dráhy či přesun vajíčka v podobě nafukovacího balónku bez nehody do cíle pomocí zimní lopaty. Děti šly do všech disciplín se zapálením a velkou energií, za každou vyhranou disciplínu dostávaly na své papírové náramky velikonoční nálepku, za snahu nakonec byly ještě odměněny sladkou i věcnou odměnou.

Dětem se letošní zaječí skákání moc líbilo a už se těší na další rok.

Text a foto Kateřina Miškeiová a Lucie Kratochvílová, vychovatelky ŠD

 

Šesťáci z Tupolevky navštívili koncert vážné hudby

STR15 TUPOLEVKA SESTACI KONCERTS naší třídou jsme byli v pondělí 12. března 2018 na koncertě, kde zazněly skladby barokního skladatele A. Vivaldiho, které hrál orchestr FOK v čele s Pavlem Šporclem.

Zahráli dva ze čtyř houslových koncertů Čtvero ročních období, a to Jaro a Léto. Tyto skladby představují, co se v tom ročním období děje, např. v části Jaro zpívají ptáčci, ovce se pasou, také přijde menší bouřka a potom se zase vyjasní, v Létě je klid, horko, bzučí otravné mouchy, je tu ticho před bouří, pak přijde ohromná bouře a nakonec opět vyjde sluníčko.

Tento koncert se konal ve vytápěném kostele sv. Šimona a Judy v centru Prahy. Moc se mi líbil, protože byl ve stylu vážné hudby.

Lucie Nováková, žákyně 6. B ZŠ Tupolevova

Foto archiv FOK

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Střípky z letňanských školek a škol (5/2018)