Vzducholoď Zeppelin přistála v Letňanech

ZEPPELIN KVETEN 2018 1Největší komerční vzducholoď světa přistála v pátek 18. května 2018 odpoledne na letišti v Letňanech. Pražané ji mohou vidět nad metropolí při vyhlídkových letech, jež firma Zeppelin CZ organizuje pro své partnery a klienty.

Ze své základny veFriedrichshafenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na úplném jihu Německa měl Zeppelin vzlétnout původně už v pondělí, kvůli větru však musel být start odložen až na páteční ráno.

Cesta z Německa vzducholodi zabrala šest hodin. Cestovní rychlost se pohybovala kolem 70 km za hodinu, což je obvyklá hodnota. Heliem plněné plavidlo je schopné vyvinout rychlost až 130 km za hodinu, podle pilotky Katharine Boardové tím však výrazně trpí komfort cestujících.

Zeppelinů na světě není moc a tomu odpovídá i počet jejich pilotů. Podle pilotky Boardové jich může být cca patnáct. „Vlastně je méně pilotů vzducholodí než astronautů,“ řekla s úsměvem po přistání novinářům.

Protože běžní lidé se obří vzducholodí nemohou prolétnout, řada se jich alespoň přišla podívat na přistání. Až do pondělí bude Zeppelin létat nad Prahou na vyhlídkových letech pro partnery společnosti Zeppelin CZ. Pokud počasí dovolí, zhruba 200 až 300 metrů vysoko, takže bude relativně dobře vidět.

Trasa vyhlídkových letů bude záviset na počasí a letovém provozu. Naplánována je z Letňan přes Vysočany a Libeň, následně by mě trasa měla kopírovat Vltavu až k zdymadlům v Komořanech. Zpátky by měla letět přes Letnou a přistát opět v Letňanech.

Délka Zeppelinu s označením LZ NT07-101 je 75 metrů a může převézt celkem 12 cestujících. Firma Zeppelin CZ, která se zabývá prodejem stavebních strojů, energetických systémů a důlních strojů, akci připravila v rámci blížících se oslav padesáti let od vstupu na československý, respektive český trh.

Zájemci o výlet vzducholodí musejí vyrazit do Friedrichshafenu, kde tamní společnost nabízí až třináct vyhlídkových tras.

(dp) s využitím int

 

Technické údaje vzducholodi LZ NT07-101

délka: 75 m

max. šířka: 19.5 m

výška: 17.4 m

objem pláště: 8425 m²

max. vzletová hmotnost: 8.050 kg

užitečné zatížení: 1.900 kg

motory: 3x Textron Lycoming 147 kW

max. rychlost: 125 km/h

dolet: 1.000 km

max. letová doba: 3.000 m

max. doba letu cca 22 hodin

zdroj: flying-revue.cz

 

ZEPPELIN KVETEN 2018 2

ZEPPELIN KVETEN 2018 3

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Vzducholoď Zeppelin přistála v Letňanech