Střípky z letňanských školek a škol (6/2018)

STR15 FRYCNA DIVADLO VINOHRADY DUBEN 2018

Školáci z Fryčovické v Divadle na Vinohradech

Polovina dubna byla na Základní škole Fryčovická ve znamení kultury. Ve středu 11. a ve čtvrtek 12. dubna 2018 navštívili žáci sedmých a osmých tříd Divadlo na Vinohradech.

Třídy 7. A, 7. B a 7. C nejprve zhlédly slavnou komedii dramatika Bernarda Shawa Pygmalion. Proměna obyčejné květinářky Lízy Doolittlové v opravdovou dámu žáky dojala i pobavila. V hlavních rolích se představili známí herci Tomáš Töpfer, Jan Šťastný, Šárka Vaculíková, Libuše Švormová nebo Naďa Konvalinková.

Ve čtvrtek byla na programu nejslavnější tragédie Williama Shakespeara Romeo a Julie. Příběh dvou milenců, kteří byli ochotni pro svou lásku obětovat život, je i po pěti stech letech od svého vzniku stále aktuální, a tak není divu, že oslovil i žáky letňanských osmiček.

Skvělí hlavní představitelé, krásné kostýmy a nádherné prostředí Divadla na Vinohradech zajistilo, že si školáci i jejich učitelé oba výlety do centra Prahy příjemně užili.

Text a foto Michaela Hráchová, ZŠ Fryčovická


Čtenářský klub v Židovském městě

STR14 FRYCNA CTEN KLUB ZID MESTO DUBEN 2018.V souvislosti se čtením pověstí spojených s pražským Židovským městem se žákyně ZŠ Fryčovická navštěvující čtenářský klub vydaly společně se svojí učitelkou v pondělí 9. dubna 2018 odpoledne metrem na stanici Staroměstská, odkud je to už jen krůček na Josefov – bývalé Židovské město.

Počasí děvčatům přálo, a tak se mohla během své procházky tajemnými uličkami na chvíli přenést zpět k rabimu Löwovi a jeho Golemovi, k tajemným pověstem o židovském hřbitově nebo o vzniku Staronové synagogy.

Text a foto Michaela Hráchová, ZŠ Fryčovická


Kurz první pomoci v Rychnovské

STR14 RYCHNA KURZ PRVNI POMOCI DUBEN 2018V rámci výuky Prvouky byl pro děti navštěvující 3. ročníky ZŠ Gen. F. Fajtla DFC připraven Kurz první pomoci.

Školáci se hravou formou dozvěděli, jak reagovat v nepředvídatelných situacích a jak pomoci kamarádům, příp. svým spoluobčanům. Pro děti byla připravena i praktická část, kde si mohly prohlédnout nástroje, které záchranáři v praxi používají – např. ambuvak, fonendoskop apod.

Pro děti bylo rovněž zajímavé obléci se jako lékaři chystající se na operační sál. Oblečení si pak mohly ponechat, z čehož měly velkou radost.

Kurzem školáky provázela Dana Sládková a její kolegyně Kristýna Pražanová, které pracují jako zdravotní sestřičky ve Fakultní nemocnici Motol. Workshop se moc povedl a děti si ho užily.

Text a foto Lucie Škrabalová, ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

 

Expedice Karakoram 2018

STR14 TUPOLEVKA KARAKORAM DUBEN 2018Na expedici Karakoram, která se odehrává v lanovém parku Proud ve Vysočanech, se všichni žáci velice těšili. Pro šesté ročníky ZŠ Tupolevova to byla úplně nová soutěž. Rádi by jeli všichni, ale to bohužel nešlo.

Při příchodu do lanového centra se žákům zvětšila očička, když uviděli všechny překážky v několikametrové výšce. Chvilku jim trvalo, než vše probrali a začali vnímat instruktorku, která jim ukazovala chatičky na převlékání.

Nejprve si žáci vyzkoušeli nízké překážky, aby věděli, co je čeká ve výškách, a poté se odebrali na stanoviště, kde se naučili jistit a každý si to vyzkoušel. Po zvládnutí všeho se šlo konečně soutěžit. Po rozluštění startovní aktivity čekalo děti dvouhodinové lezení po individuálních i týmových překážkách. Většina žáků byla velmi šikovná a zvládala jednu překážku za druhou, ale i jim se sem tam rozklepala kolena. Letos se žáci pustili i do doplňkových aktivit pro zdvojnásobení bodů. Zde se jim dařilo o něco hůře a dokončili pouze jednu disciplínu.

Po skončení soutěže se čekalo na vyhlášení – konečné třetí místo bylo úspěchem. Všichni si celý den (doplňkové aktivity, lezení a soutěžení) velmi užili a již se těší na příští ročník.

Text a foto Michal Ambroz, ZŠ Tupolevova


Můžete jet v Praze do PRALESA? Ano!

STR14 TUPOLEVKA PRALES DUBEN 2018 1Máme pro vás hádanku. Můžete jet v Praze do PRALESA? Letos v zimě jsme sami vyzkoušeli, že to možné je.

Moc se nám tam líbilo, a tak jsme se nedávno do ekocentra PRALES ve Kbelích vypravili znovu. Seznámili jsme se s místní ovčí rodinou, dozvěděli jsme se hodně zajímavých informací o životě oveček ve volné přírodě. Zjistili jsme, jak důležité jsou ovce pro nás, lidi, a co všechno nám dávají. Zahráli jsme si pár ovčích her, a ještě jsme si na památku vytvořili obrázky beránka Toníčka.

V PRALESE nám bylo fajn, už se moc těšíme na další návštěvu.

Text a foto Aneta Nováková, tř. učitelka 1. B a prvňáci ze ZŠ a MŠ Tupolevova


Pozdní odpoledne s Hansem Christianem Andersenem

STR15 FRYCNA ANDERSEN DUBEN 2018Noc s H. Ch. Andersenem má již v České republice dlouholetou tradici. Akci zaměřenou na zájem dětí o čtenářství uspořádala i školní družina při ZŠ Fryčovická.

V pátek 6. dubna 2018 prožily vychovatelky s dětmi hezký podvečer s knihami, pohádkami, úkoly a hrami. Celkem se na akci přihlásilo 110 dětí, které chtěly poznat světoznámého dánského pohádkáře a jeho pohádky a seznámit se s nelehkým životním osudem H. Ch. Andersena.

V průběhu kouzelného podvečera děti navštívily školní knihovnu, kde byl přichystán pergamen od pana Andersena. V něm byly popsány jednotlivé části podvečerního programu. Celou akci zahájila společná oslavná báseň o Andersenovi, poté si všichni rozhýbali tělíčka před napínavým čtením při písni Lichožrouti dětem. Děti byly pozorné, naslouchající, usměvavé, soustředěné, a hlavně nadšené.

Na rozloučenou zazněl citát H. Ch. Andersena: „Není hezčích pohádek, než jsou ty, které píše sám život.“ Přejeme všem dětem, ať jim život napíše tu nejpůvabnější…

Text Dagmar Vavřiníková, vedoucí vychovatelka

Foto Kateřina Miškeiová, vychovatelka ŠD

 

Třeťáci si vyrobili Gargamelku Karamelku

STR15 TUPOLEVKA GARGAMELKA DUBEN 2018Ve 3. B ZŠ Tupolevova uzrál nápad vytvořit si vlastní čarodějnici v životní velikosti. Děti proto dostaly za úkol přinést papírové krabice, látky a podobně.

Ještě před začátkem hodiny výtvarné výchovy nikdo nevěděl, jak přesně práci pojmout, jak postupovat, dokonce ani to, jak má výsledný produkt vypadat, ovšem hned po zazvonění začaly děti sršet nápady, v podstatě se samy perfektně zorganizovaly a za dvě vyučovací hodiny byla Gargamelka Karamelka na světe.

Ohlasy dětí: Výroba čarodějnice je pracná, ale když se zapojí všichni, dokážeme zázraky. * Čarodějnice se mi moc líbí. * Gargamelka Karamelka na mě působí dobře. * Hodně se mi líbila ta práce a ta výroba. * Gargamelka Karamelka se vyráběla z kartónu a látky. Potom jsme ji pomalovali temperami a udělali jsme jí netopýra. * Bylo těžké čarodějnici vyrobit, ale stojí to za to. * Vyrábění čarodějnice bylo bezva. Myslím, že se nám to moc povedlo. Všichni jsme spolupracovali, každý měl svou práci a pan učitel vymyslel úžasné jméno. * Nejvíc se mi na vyrábění čarodějnice líbilo, že byl klid a pohoda.

Text a foto Lukáš Hrubý, ZŠ Tupolevova

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Střípky z letňanských školek a škol (6/2018)