Slovo starosty (5/2018)

Milé čtenářky, vážení čtenáři,

KABICKY STAROSTA NOVAna začátku května si každoročně nejen připomínáme dny vítězství, ale také vzpomínáme na ty, kteří během druhé světové války položili své životy za naši svobodu. Letošní květnové oslavy a pietní akce jsou výjimečnější tím, že na podzim oslavíme také 100. výročí české státnosti.

S každou nastupující a současně i s každou odcházející generací se z myslí postupně vytrácí historický význam a velikost květnových dnů. O to raději jsem za každou vaši vzpomínku nejen na letňanské čestné občany z řad válečných veteránů a našich osvoboditelů, ale i na všechny skutečné hrdiny té doby.

Stejně, jako se z malých kapek skládá celé moře, můžeme díky jednotlivým příběhům našich osvoboditelů dnes žít obyčejný každodenní život. I když je často ve znamení slev, výhodných koupí a technických výdobytků, které naši svobodu a samostatnost neprohlubují…

Nechci tímto sloupkem mentorovat ani poučovat mládež, ale mrzí mne, že na květnové a říjnové pamětní akce už mladá generace nechodí. Tím spíš, když vidím mladé lidi, jak například protestují proti stávajícímu výsledku voleb. Jak říkali už naši pradědové a klasici: Jestliže neznáš svou minulost, nepochopíš přítomnost. Nevěřím, že by naši předkové udělali chybu. Možná jen pochybujeme o jejich činech a nejsme dost silní a odvážní, abychom dnešní mladou generaci dokázali lépe nasměrovat a zapojit do veřejného života.

I když nepřijdete uctít památku našich osvoboditelů, půjdete-li kolem letňanského pomníku, zastavte se a vzdejte tichý hold hrdinům, kteří bojovali i za vaši svobodu.

Přeji vám hezké májové dny.

Ivan Kabický

starosta

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Slovo starosty > Slovo starosty (5/2018)