Od prevétu po keramický záchod

STR17 MUZEUM NOCNIKU 1Opravdu neobvyklou expozici navštívili v lednu letňanští senioři – Muzeum historických nočníků a toalet v Michelské ulici v centru Prahy. A nelitovali, dozvěděli se tu spoustu zajímavých informací o důležité, i když stále tabuizované součásti lidského života…

V muzeu je vystaveno takřka dva tisíce exponátů z celého světa, ty nejstarší pocházejí z 15. Století. K vidění tu jsou nočníky, „bažanty“ a mísy různých tvarů a velikostí, z různých materiálů (dřeva, pálené hlíny, porcelánu, drahých kovů nebo ze smaltovaných plechů, ty moderní pak z nerezové oceli, skla nebo umělé hmoty), tzv. klozetové truhly a křesla, kočárové záchody a samozřejmě keramická WC.

Senioři si tu tedy mohli prohlédnout například nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparta, pro amerického prezidenta Lincolna, Titanic, dále svatební francouzské nočníky nebo dámské nočníky bourdaloue apod.

Vedle zajímavých exponátů zhlédli i pohlednice, obrazy a vtipy se „záchodovým“ tématem, ale také kuriozity a předměty osobní hygieny.

Veřejný provoz muzea v podobě stálé výstavní expozice bude k 28. únoru ukončen, tak se dlouho nerozmýšlejte a běžte se na tuto jedinečnou výstavu podívat, dokud je čas!

Text Miluše Vaskevičová

Ilustrační foto archiv Muzea historických nočníků a toalet


STR17 MUZEUM NOCNIKU 2

Jedním z exponátů je nočník, vyrobený pro Napoleona Bonaparta.

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Z klubu seniorů > Od prevétu po keramický záchod