Klub Malkovského vyrazil do Dubí

STR18 KLUB MALKOVSKEHO DUBI 1Pro seniorskou generaci je modrobílý cibulák srdeční záležitostí. Vyrábí se u nás už více než 300 let a snad každá starší hospodyňka se může pochlubit alespoň malým porcelánovým hrníčkem s typickým kobaltově modrým dekorem!

V posledních letech se navíc na trhu objevily i jeho další barevné variace: červený, zelený, nebo dokonce čtyřbarevný vzor. Vzor je shora chráněn glazurou, takže jde o jeden z mála barevných porcelánů, který můžete dát i do myčky na nádobí.

V Porcelánce Dubí si letňanští senioři měli možnost prohlédnout celý výrobní proces a také se tu dozvěděli něco o tom, jak vlastně název cibulák vznikl.

Když totiž dekoratér v Míšeňské porcelánce Meissen roku 1879 vytvářel nový vzor na nádobí s asijskými rostlinnými prvky, použil i stylizované granátové jablko. Jeho kolegům ale připomínalo spíš malou cibulku, a tak jej posměšně nazvali cibulový vzor neboli cibulák. I přesto se stal nový dekor velmi oblíbeným a jeho výroba pak byla přesunuta k nám do severočeského města Dubí, kde úspěšně pokračuje dodnes!

Městečko se může pochlubit také velmi zajímavým kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie, který zde nechal v 18. Století postavit tehdejší majitel teplického panství Carlos Clary-Aldringen. Jde o věrnou kopii benátského kostela z 15. století, na jehož stavbu sem byl převezen z Itálie například původní gotický portál či některé originální stavební prvky.

Text a foto Daniela Frumarová, Klub aktivního stáří při DPS Malkovského

 

STR18 KLUB MALKOVSKEHO DUBI 2

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Z klubu seniorů > Klub Malkovského vyrazil do Dubí