Solná jeskyně v Letňanech je Moravským krasem v malé podobě

jeskyne Letnany MALARýma, kašel, astma, ale také pylové alergie či atopický ekzém. Jak se zbavit těchto onemocnění, mnohdy i chronických? Dobrou volbou může být kúra v solné jeskyni. V České republice jich je rozeseto na tři stovky, z toho téměř padesát jen Praze. Jedna z nich funguje už tři a půl roku v Bludovické ulici v Letňanech.

Majitel a provozovatel Jaroslav Málek si zakládá na tom, že jeho zařízení patří mezi absolutní špičku v republice. Tu podle jeho slov tvoří čtyři jeskyně: ta jeho, dále v Poděbradech, Hradci Králové a Trutnově.

„Nejúčinnější solná jeskyně v Praze,“ stojí na webových stránkách letňanského solného chrámu. Dokladem kvality zařízení je certifikát, který vydává Státní zdravotní ústav. „To je důležité, protože v devadesátých letech, kdy byl velký boom stavění jeskyň, jejich stavitelé neřešili, zda to lidem pomáhá či ne,“ tvrdí pan Málek, který denně dojíždí do Letňan ze svého bydliště v Hovorčovicích.

Princip úspěšné jeskynní léčby spočívá v tom, že do místnosti přišedší vzduch prochází lisovanými briketami z mořské soli a v tomto porézním materiálu se obohacuje o záporné ionty – částice, kterých je například také plný les. Proto se zde tak dobře dýchá. Vydýchaný vzduch pak odchází z jeskyně ven.

Pobyt v solném chrámu nejen podporuje imunitu organismu v období chřipek, ale také zrychluje spalování tuku, vyhlazuje vrásky a dokonce zpomaluje proces stárnutí.

„Jedna kůra trvá tři čtvrtě hodiny, pokud tam jdu třikrát za sebou, rýma je pryč,“ tvrdí pan Málek, a je vidět, že na své zařízení je pyšný. O klienty není nouze, protože sem rodiče vozí děti například z Proseku, Čakovic či okolních vesnic. A přicházejí i s velmi malými děti.

Ať už malí, či velcí klienti, sůl a potažmo zápornými ionty obohacený cirkulující vzduch působí blahodárně na jejich sliznice i průdušky, jež se následně zklidní a nereagují tolik na prach a pyly. Je to podobné prostředí či klima jako v Moravském krasu. Sůl se dováží z Izraele – pochází z Mrtvého moře, jejím základem je magnezium a minerály.

-dp-

foto: solnajeskyneletnany.cz

Jste zde: Úvod > Sídliště a životní prostředí > Solná jeskyně v Letňanech je Moravským krasem v malé podobě