Val je po ozdravném zásahu, obyvatelé jej schválili

STR19 VAL V MALKOVSKEHO val 2013 severV lednovém vydání Letňanských listů byla podrobně vysvětlena nutnost zdravotní probírky borovic na valu v Malkovského ulici. Jen pro připomenutí – valu se nedostalo pozornosti od jeho založení v roce 1985. Až v loňském roce se konečně začalo něco dít, na podzim byly provedeny úpravy na jeho úpatích. Druhá fáze proběhla od 22. 3. do 2. 4., a to rovnoměrně po celé jeho délce od Ivančické ulice až po drobné provozovny.

Po pečlivé přípravě a konzultacích s odborníky byla provedena redukce přehoustlého porostu borovic. Je nutné zdůraznit, že porost byl svým způsobem samozničující, a proto potřeboval výraznou řízenou redukci! Nejdříve byly odborníkem označeny sprejem stromky, které vykazovaly známky nemoci, stromy poškozené a také stromky tzv. dole „vyholené“, s živými kosterními větvemi pouze ve špičce.

Byly redukovány jen vnitřní, navzájem si konkurující jedinci. Hlavní důraz byl kladen na to, aby nebyly zasaženy stromy rostoucí na vnějších stranách obrostu. Celkem bylo redukováno asi 25 % stromů. Práci provedla erudovaná, a hlavně prověřená firma SZS pana Chládka, firma s dlouholetou tradicí.

Za Úřad městské části Praha 18 činnost koordinoval a dozoroval Marek Havel, pracovník odboru hospodářské správy a investic, práce po odborné stránce řídil Pavel Filípek, člen komise regenerace sídliště a životního prostředí. Podle odborného poradce byly práce na valu provedeny s minimálními náklady.

STR19 VAL V MALKOVSKEHO val 2013 západV průběhu probírky byl zároveň odstraněn biologický odpad, především již dávno suché větve a stromy, které mohly působit jako zdroj choroboplodných zárodků. Tímto „provzdušněním“ bylo více odkryto ubytování sociálně slabších spoluobčanů, kteří jsou momentálně bez domova. Nicméně to nebylo hlavním záměrem akce. Aby však nepořádek nekazil výsledný dojem, byly z valu odvezeny různé desky a deky, ale i nákupní vozíky a další předměty.

Protože byly odstraněny i suché spodní větve zachovaných stromků, bude možné prostor procházet, a tudíž snadněji udržovat a uklízet. Pokud sem občas nějaký odpad zalétne, stromy ho zachytí a následně jej bude možné rychle odstranit. Vršek valu je nyní téměř holý, někde je osázený keři. Je tedy větší šance, že těmto keřům, případně i trávě, nebude nic bránit v růstu.

Z ohlasů obyvatel Malkovského ulice vyplynulo, že zásah pochopili a v drtivé většině pochválili. Samozřejmě někteří lidé by zásah neprováděli vůbec, někteří by redukovali třeba o 5 % stromů méně, někdo by zase nechal prořezat o 5 % více (například autor článku). Ale nelze se zavděčit všem.

Nyní bude val dosázen v místech, kde žádné stromky nerostou, tzn. na úpatí. Možná jste si všimli, že na parkovišti PVA Expo Praha Letňany roste nádherně tvarovaná černá borovice. Krásně košatá je hlavně proto, že neměla konkurenci, rostla jako solitér. Tak takoví jedinci na valu v Malkovského ulici určitě růst nebudou.

Provedenými úpravami si však val, jehož porost chrání obyvatele této části Letňan před hlukem a prachem a zároveň jim poskytuje pohled do uklidňující zeleně, prodloužil život.

Víte o nepořádku na sídlišti, který vám vadí? Máte možnost využít několika různých kanálů, jak to oznámit – nejjednodušší je zaslat zjištěné nedostatky v podobě snímků (pořízených fotoaparátem či mobilním telefonem) s komentářem (přesný popis místa) na adresu elektronické pošty Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonní číslo 739 555 304.

Ing. Pavel Filípek, Komise regenerace sídliště a životního prostředí RMČ Praha 18

Foto autor

Jste zde: Úvod > Sídliště a životní prostředí > Val je po ozdravném zásahu, obyvatelé jej schválili