Racketlon je skvělá zábava, říká mistryně světa Zuzana Kubáňová

STR27 RACKETLON JE SKVELA ZABAVA 4Několikanásobná mistryně světa v racketlonu, vicemistryně republiky a hráčka TOP 5 ve squashi, fitness trenérka a instruktorka, zakladatelka cvičení Jumpboxing, školitelka fitness instruktorů s akreditací MŠMT a zároveň maminka tříleté holčičky. To vše se skrývá pod jménem Zuzana Kubáňová.

Tato výjimečná mladá žena se před rokem usídlila v Letňanech, a proto jsme ji požádali o rozhovor.

Ahoj Zuzko, čtenáře asi bude na úvod zajímat, co je racketlon...

Racketlon je raketový čtyřboj skládající se ze stolního tenisu, badmintonu, squashe a tenisu. V každé disciplíně hrajete do 21 bodů a s jedním soupeřem postupně absolvujete všechny čtyři sporty. Na závěr sečtete body dohromady, a kdo jich má víc, ten postupuje. Jde tedy o každý bod a chce to hodně univerzálnosti, všestrannosti a pevné nervy. Také dobrou fyzickou kondici. Ale je to skvělá zábava!

Jsi úspěšná, máš slušnou sbírku titulů. Jak to všechno při rodičovských povinnostech zvládáš?

Odmalička jsem žila sportem. Byl problém mě spíš z jakéhokoliv hřiště dostat pryč, než mě na něj nutit. Mám to v sobě. Miluju soutěžení, porovnávání a hrozně ráda se i dobrovolně „mučím“ kondiční přípravou. Energie mám na rozdávání a směruju ji do sportu. Problém je, když zrovna z nějakého důvodu sportovat nemůžu – to pak začínám „prudit“ a manžel už ví, co se mnou a čím to je. Takže buď je na to připraven, nebo mě pošle vybít se na sport. Samozřejmě s dcerkou je to náročnější, ale nestěžuju si. Má to jiné kouzlo.

Jsi několikanásobná mistryně světa. Co dál?

Skvělá otázka. Sama si ji pokládám poslední dobou čím dál častěji. Přece jen mi za chvilku bude třicet. Rozhodla jsem se teď věnovat pár sezon opět squashi a dokázat (si), že na to ještě mám. Když se mi během tři čtvrtě roku po sedmileté pauze povedlo vrátit se do reprezentace, proč by to nešlo i dál? Ale když vynechám svoje výkonnostní cíle, tak bych hlavně chtěla svoje znalosti a dovednosti mnohem efektivněji předávat dál. Mám dlouholetou praxi jak s vrcholovými sportovci, tak s běžnou populací. Kromě osobního trenérství tedy rozšiřuji svoje působení i do projektu Zdravě ke zdraví, kde se skvělou výživovou poradkyní Zuzkou Douchovou děláme semináře pro každého – pro klienty i instruktory – na téma, jak jíst zdravě a jak zdravě cvičit, aby lidé dokázali efektivně dosáhnout cíle – zhubnout, vytvarovat postavu, zbavit se bolestí, předcházet zraněním a problémům se zády atd. Zároveň nabízíme různá školení pro všechny, kdo mají zájem. Snažím se uplatňovat „lidský přístup“, protože omezovat nějak zásadně lidi v jídle nebo jim vnucovat cvičení, které je nebaví, mi připadá neefektivní. Proto se Zuzkou hledáme varianty tréninku a stravování tak, aby do sebe zapadly a klient se opravdu cítil v pohodě a zjistil, že se to dá dělat i jinak.

A čemu ve cvičebním tréninku nejvíc věříš ty?

Začínala jsem jako vyloženě kondiční trenérka, protože ať si kdokoliv říká, co chce, kondice je potřeba pro aktivní a plnohodnotné zvládnutí každého dne. Ale postupně jsem se přes dokončení fakulty tělesné výchovy a sportu v Praze a další školení i z vlastních zkušeností začala přibližovat ke zdravotnímu a kompenzačnímu cvičení. Cvičím hodně s vahou vlastního těla s TRX, flowinem, se zaměřením na zpevnění a odstranění dysbalancí. Výsledky samozřejmě nejdřív sleduji na sobě, na vlastním tréninku, na tom, jak se cítím. Zda to, co cvičím, skutečně funguje. Poté to přenáším do tréninku s klienty. Pokud chce někdo cvičit kondičně a dát si do těla, vybít se, jsem pro. Pokud má někdo spíše chuť a potřebu cvičit pro zdraví, jsem také všema deseti k dispozici, protože jsem dávno pochopila důležitost tohoto směru. Nyní trénuji klienty převážně tady v Letňanech v Relax La Fabrique a na devítce v Hammer Strength Fitness.

Nabízí se další otázka: co je jumpboxing? A jaká byla cesta jeho vytvoření?

Jumpboxing je ve zkratce kickbox na trampolínce a vznikl po narození mé dcery. Chtěla jsem se dostat postupně do formy, zpevnit vnitřní svaly a celkově shodit nabraná kila. V té době jsem se zajímala o cvičení na trampolínách a hrozně mě bavil, samozřejmě rekreačně, box. Tak jsem si domů pořídila trampolínku, oslovila fyzioterapeuty a dala jsem dohromady cvičení, které šetří klouby, zlepšuje kondici, rovnoměrně u něj posilujete a vybijete se. Primárně tedy vznikl kondiční jumpboxing. Dnes se již rozvíjí jeho druhá větev – zdravotní. Ta zdravotní v reakci na problémy žen s pánevním dnem, inkontinencí a povolenými hlubokými svaly. Teď už máme systém školení a doškolování instruktorů a jumpboxing se rozšířil po celé republice. Zároveň jsem dostala od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR akreditaci na školení fitness instruktorů, takže se snažím své vědomosti posílat dál. Máme na to skvělý tým.

Do Letňan ses přistěhovala před rokem. Jak se ti tu líbí?

Letňany jsou moderní čtvrť a všude je blízko. Máme metro, velké obchodní centrum a hlavně řadu možností pro sportovní vyžití. Trochu mi chybí hřiště přímo u nás na sídlišti, ale četla jsem, že až se budou stavět Letňanské lentilky, tak tu bude více hřišť pro malé i velké děti. Je dobře, že se obec rozhodla takový projekt udělat, protože úplně změní naše staré sídliště. Už se moc těším, až bude hotovo.

Více se o Zuzce dozvíte na www.zuzanakubanova.cz a www.zdravekezdravi.cz.

Text Jan Mikulecký, foto Jaroslav Králik

 

Zuzana Kubáňová

Úspěchy: několikanásobná mistryně světa v racketlonu, vicemistryně republiky a hráčka TOP 5 ve squashi

Aktivity: fitness trenérka a instruktorka, zakladatelka cvičení Jumpboxing, školitelka fitness instruktorů s akreditací MŠMT

Stav: vdaná, maminka tříleté holčičky

STR27 RACKETLON JE SKVELA ZABAVA 5

Jste zde: Úvod > Sport > Racketlon je skvělá zábava, říká mistryně světa Zuzana Kubáňová