Finále NHL s výraznou letňanskou stopou

VRANA WASH KVETEN 2018Letošní mistrovství světa je už sice minulostí, hokejoví nadšenci však nadále zůstávají v pohotovosti a ponocují u obrazovek či svých notebooků.

Sezona vrcholí až nyní na přelomu května a června, začíná totiž finálová série zámořské National Hockey League. Do boje o nejcennější hokejovou trofej se dostaly dva týmy, které ji dosud nikdy nezískaly: Washington Capitals a Vegas Golden Knights. Hlavně účast kolektivu z „města hříchu“ve finále je velkým překvapením, protože Zlatí rytíři jsou letošní nováčky NHL, hrají ji poprvé. Reprezentant hlavního města je ve finále po dvaceti letech.

Finále slavné soutěže s sebou navíc přináší výraznou letňanskou stopu: dres Washingtonu totiž obléká 22letý křídelní útočník Jakub Vrána (na snímku), odchovanec HC Letci Letňany. A prestižní server The Hockey News jej dokonce zařadil mezi hráče, kteří mohou výrazně promluvit do osudu finálových klání.

„Vrána je neuvěřitelně talentovaný hráč a má-li puk na hokejce, přináší pokaždé vzrušení,“ ocenil letňanského odchovance The Hockey News. „Zatím dal sice v play off jen dva góly a celkem nasbíral šest bodů, ale je zajímavé podívat se na jeho další statistiky. Při hře pět na pět vévodí mezi všemi hráči Capitals v počtu gólových šancí. V počtu střel je před ním jen Ovečkin a co do střel mířících na bránu je pátý. Dostane-li ve finále šanci, určitě se výrazně prosadí.“

Naopak na straně Vegas stojí spoluzakladatel letňanské Ice Areny a bývalý šéf HC Letci Letňany Vojtěch Kučera. V organizaci Golden Knights funguje v roli šéfa vyhledávačů evropských hokejových talentů. Shodou okolností předtím byl skautem Washingtonu Capitals. Před čtyřmi roky navíc významně přispěl k tomu, že si tento klub vybral v draftu právě Vránu.

„Tady se píše malý letňanský Hollywood. Aby se dva lidé z tak malého českého oddílu utkali proti sobě ve finále o Stanley Cup, to je přece úžasný příběh,“ vyznal se na webové stránce hcletci.cz otec Jakuba Vrány Karel Vrána. A dodal: „Představa, že by Kuba přivezl ukázat Stanley Cup do Letňan a postavil ho do vestibulu arény, je nádherná a strašně moc bych si přál, aby se to splnilo.“

Zahajovací finálový duel se hrál v Las Vegas v noci z pondělí na úterý našeho času a domácí Golden Knights v něm zvítězili 6:4, když jejich pátý i šestý gól vstřelil pardubický odchovanec Tomáš Nosek. Jakub Vrána si připsal asistenci u druhé branky Capitals.

Druhý zápas se hrál opět v Las Vegas v noci ze středy na čtvrtek a tentokrát zvítězili Capitals 3:2. Jakub Vrána se dostal ke třem střeleckým pokusům na bránu domácích, ale skórovat se mu nepodařilo. Stav je tedy 1:1 na zápasy a další dvě utkání uvidí v noci ze soboty na neděli a potom z pondělí na úterý Capital One Arena ve Washingtonu.

Text: (dp)

Foto: Twitter

Jste zde: Úvod > Sport > Finále NHL s výraznou letňanskou stopou