Hokejoví Letci sázejí na mládež. I mezi dospělými

STR24 LETCI 2018 1„Chceme se stát novou Duklou.“ Letňanští Letci se loni pustili do odvážného projektu, s nímž upoutali pozornost hokejové veřejnosti. Teď mají za sebou první těžký rok. A už se připravují na další.

Do minulého ročníku organizace Františka Kučery, olympijského vítěze z Nagana, fungovala jako ryze mládežnický klub. V létě však vedení koupilo licenci pro II. národní ligu. A vydalo se novým směrem.

Letci mají za sebou první sezonu na dospělé celostátní úrovni a nevedli si vůbec špatně. Byť jim play off nakonec uniklo, v roli nováčka o něj důstojně bojovali až do samotného konce.

Tato základní meta zůstává pro „A“-mužstvo i do nového ročníku. „Uvidíme, jaký kádr se nám podaří složit a jaké ambice si budeme moci postupně dávat,“ říká letňanský šéftrenér Jiří Vrba. „Postup do play-off II. ligy samozřejmě bereme jako první z cílů. Ty další se týkají mladších kategorií.“

Naráží tím na nepříjemný fakt: po osmi, respektive devíti letech opustily extraligu starší i mladší dorost. Teď v Letňanech usilují o co nejrychlejší návrat. Vždyť elitní společnost Letcům slušela.

Možná to byla určitá daň za výchovu velkých talentů, což je pro tento klub i nadále prioritou číslo 1. Letci už vychovali třeba Jakuba Vránu, jenž válí v NHL za Washington Capitals po boku takových superstar jako Alexander Ovečkin. A dokonce s Capitals získal nedávno Stanley Cup.

V jeho šlépějích kráčí či kráčely další naděje vychované v letňanské Ice Areně. Udržet je dlouhodobě ale není reálné – po každém progresu po nich sáhne větší klub. A právě na to v Letňanech minulou sezonu doplatili.

Výběr hráčů pro udržení extraligových soutěží byl tentokrát omezen více než kdy jindy. Letci navíc bojovali rovnou na třech důležitých frontách; vedle dorostů právě ve zmiňované II. lize dospělých.

Proč ale?

STR24 LETCI 2018 2Vstoupit do II. národní ligy nebyl žádný unáhlený krok, klub tím chce rozšířit možnosti pro své další hokejové naděje. „Můžeme tím zbrzdit jejich odliv, protože druhá liga je kvalitní soutěž,“ říkal už před rokem František Kučera. „To by mohla být motivace pro naše kluky i pro ty, kteří se neuchytí jinde.“

Stát se novou Duklou totiž znamená napodobit projekt ze slavných dob Jihlavy či Trenčína. Tehdy vojíni absolvovali povinnou základní službu, při níž ovšem – hráli hokej. Vojenská mužstva tak tvořili převážně mladí hokejisté, kteří měli skvělou příležitost zdokonalovat se na ledě. A stejný koncept nastavili v Letňanech.

Tedy pro upřesnění: v dospělém kádru Letců nenajdete žádné vojíny, protože na vojnu se už dávno nechodí. Nenajdete v něm ale ani žádné třicátníky. Nejstarším hráčem je loňský kapitán Martin Kotyra, jemuž je 25 let, zbytek celku tvoří hráči juniorského věku či mírně nad 20 let.

„Nikoho staršího ani hledat nebudeme, chceme sázet hlavně na mládí a co nejvíc ho podporovat,“ tvrdí šéftrenér Vrba. „Je to cesta, která má podle nás smysl. A půjdeme po ní i nadále.“

Že Kučerova slova nebyla planými sliby, dokázala už loňská sezona, v níž se do „A“-mužstva natrvalo prosadili dva starší dorostenci. Tehdejší kouč Aleš Totter dával výrazný prostor jak 17letému brankáři Petru Hamalčíkovi, tak stejně starému obránci Ivanu Lytvynovovi.

Zatímco první jmenovaný i díky tomu absolvoval několik reprezentačních kempů, druhý momentálně bojuje o místo v prvoligové Slavii. Další dorostenec, v červnu teprve 16letý Michael Krutil, přestoupil do jiného velkoklubu – pražské Sparty, kde by měl hrát juniorskou extraligu.

To všechno je důkaz nastavené koncepce, která v klubu funguje už druhou dekádu. Samozřejmě i s výraznou podporou městské části Praha 18, která hokejové Letce dlouhodobě finančně podporuje.

Ve struktuře letňanského klubu se jako každý rok dějí určité změny. Třeba druholigový „A“-tým nově převzal Jiří Seidl, trenérské rošády se uskutečnily i v několika dalších kategoriích.

Hlavní filozofie však zůstává: vychovat z dětí nejen dobré hokejisty, ale i kvalitní osobnost.

Text a foto Vítězslav Čermák, iProfile

 

STR24 LETCI 2018 3

STR24 LETCI 2018 4

Jste zde: Úvod > Sport > Hokejoví Letci sázejí na mládež. I mezi dospělými