Letňanský odchovanec Vrána zdvihl nad hlavu Stanley Cup

STR25 VRANA WIKIMEDIA Michael MillerJe mu teprve 22 let, přesto už dosáhl ve svém sportu na na nejvyšší metu, hokejový Svatý grál. Odchovanec HC Letci Letňany Jakub Vrána významně přispěl k letošnímu triumfu týmu Washington Capitals v zámořské NHL. Prvnímu triumfu nejen pro samotného hráče, ale i klub z hlavního města Spojených států: trofej totiž získal poprvé od roku 1974, kdy do této soutěže vstoupil.

Vránu vedl od dětských let a na ledě letňanské Ice Areny jej doslova vypiplal trenér Zbyněk Zavadil. „Je to nejlepší a nejkomplexnější hokejista, jakého jsem kdy trénoval. Prakticky už nemá žádnou chybu,“ prohlásil Zavadil na webové stránce hcletci.cz o svém bývalém svěřenci.

Již v 15 letech odešel Vrána do švédského Linköpingu, kde začal hrát švédskou juniorskou ligu. Rok nato, coby 16letý, reprezentoval Českou republiku nejen na mistrovství světa osmnáctiletých hráčů, ale dokonce i dvacetiletých. Od 17 let pak už hrál švédskou seniorskou ligu, vedle ruské KHL možná nejlepší soutěž v Evropě.

Draftován Washingtonem byl před čtyřmi lety a po odletu do zámoří strávil dva roky na farmě Capitals, na svoji velkou šanci si tak musel počkat. A dočkal se a letos už hrál v NHL pravidelně: v základní části nastřílel 13 gólů a k tomu si připsal 14 asistencí, v play off měl bilanci 3 + 5. Zahrál si ve formaci s hvězdami Capitals: Ovečkinem, Kuzněcovem, Oshiem i Bäckströmem.

„Je hodně rychlý, ale i fyzicky a psychicky odolný. Gólové šance umí vytvořit i proměňovat. Zdobí ho i vhodná povaha pro kolektivní sport,“ ocenil Zavadil. Ten už před lety prohlásil, že se Vrána jednou stane ozdobou NHL. De facto už nyní se tohle proroctví naplnilo. „Mohou ho porazit jen dvě věci: zranění nebo ženská. Pokud ne, dokáže toho v hokeji ještě dost,“ odhadl trenér Zavadil.

Vránův otec si před finále s Vegas Golden Knights, v němž nakonec vyhrál Washington 4:1 na zápasy, moc přál, aby se jeho syn mohl pochlubit Stanley Cupem přímo v Ice Areně. Přání se splnilo, respektive brzy splní. Vrána se i se slavnou trofejí objeví v Letňanech již ve středu 11. července. Před hlavním vstupem do obchodního centra Letňany bude probíhat od 15 až do 18 hodin celý program včetně hráčovy autogramiády. Moderovat akci bude herec Martin Dejdar.

„Těší nás, že jsme přispěli k jeho úspěšné kariéře. Kubovi od nás letí obrovská gratulace. Jsme na něj pyšní,“ nechal se slyšet i šéf HC Letci Letňany a olympijský vítěz z Nagana František Kučera.

Text: Denis Postler

Foto: Wikimedia/M. Muller

 

STR25 VRANA 2

Jste zde: Úvod > Sport > Letňanský odchovanec Vrána zdvihl nad hlavu Stanley Cup