Sním stále o titulu ve dvouhře

Tenistka Lucie Hradecká: do Letňan bych si na exhibiční zápas pozvala Petru Kvitovou

STR10 HRADECKA 1Tenistka Lucie Hradecká je první osobou, která získala obě významná letňanská ocenění: titul Čestný občan Prahy 18 i Cenu MČ Praha 18. Nedávno se vrátila po operaci kolena na kurty, a sice při turnaji French Open v Paříži. Po něm poskytla rozhovor pro čtenáře Letňanských listů.

Lucko, jaký byl váš první turnaj, navíc grandslamový, po tak dlouhé zdravotní pauze?

Musím uznat, že jsem se do Paříže těšila, nejen na to, že se vrátím na kurty, ale i ten ruch okolo. Z návratu jsem měla trochu strach, přece jen trénink a zápas je něco úplně jiného. Nehraje-li člověk osm měsíců zápas, tak z toho vypadne. Ale musím uznat, že jsem byla sama překvapena svým výkonem při čtyřhře. Sice se nám nepovedlo postoupit do druhého kola, ale neočekávala jsem od sebe, že budu hrát tak dobře.

Přiznala jste, že už se nemůžete dočkat, až zase otevřete skříňku v šatně na Roland Garros. Znamená to, že máte stále týž hlad po tenise, jako na začátku kariéry?

Zatím mě nikdy během kariéry nenapadlo, že bych skončila, a to ani, když se mi přihodilo to koleno. Myslím, že mi pauza pomohla, užila jsem si normálního života. Beru ji jako výzvu, protože jsem dosud nikdy neměla takovou dobu bez tenisu a zápasu, tak uvidím, zda to zvládnu – vrátit se do světového tenisu.

Za dva roky bude olympiáda v Japonsku. Troufnete si na další medaili? Platí obecně, že k ní vede nejsnazší cesta v mixu? A s jakým tenisovým partnerem?

Já teď momentálně nevím, co bude za pár měsíců, natož co bude v roce 2020. Je pravda, že ještě jedna medaile mi do sbírky chybí :) Bylo by to pěkné, třeba tam ukončit i kariéru, ale to je, jak se říká, ve hvězdách.

Kterého ze svých dosavadních sportovních úspěchů si nejvíc ceníte? A který naopak ve své sbírce postrádáte?

STR10 HRADECKA 2To se moc těžko porovnává nebo vybrat, kterého úspěchu si vážím víc. Každá trofej má za sebou určitý příběh a s ním spojené emoce. Když se podívám na stříbro z olympiády v Londýně 2012, vidím náš semifinálový zápas proti Američankám a proměněný mečbol, to jsme věděly, že se nám povedlo získat medaili. Pak bronz z mixu na další olympiádě v Riu 2016. Tohle byla taková vymodlená medaile, kdy jsme předtím prohrály v semifinále, přestože jsme měly dva mečboly. A já byla strašně šťastná, že povezu olympijskou medaili ze smíšené čtyřhry. Nemohu nezmínit rok 2011, kdy jsme vyhrály náš první Grandslam v Paříži, a tak lze pokračovat dál. Co mi chybí, co bych si strašně přála mít ve své sbírce, je alespoň jeden titul z okruhu WTA Tour ve dvouhře. Povedlo se mi v dosavadní kariéře šestkrát postoupit do finále, bohužel ale vyhrát zatím ne.

Na jaké téma nejradši diskutujete, pokud nejde o tenis?

Myslím, že jsem schopna bavit se tak nějak o všem a ráda se novým věcem přiučím. Třeba nyní je moje nejpopulárnější téma zahrada. Jak jsem teď byla delší čas doma, vrhla jsem se do návrhů zahrady. Doufám, že příští rok v létě bude už vše hotové.

Co byste dělala, pokud byste nebyla profesionálním sportovcem? Umíte si představit, chodit denně ráno do práce?

Nevím, ale určitě bych nemohla sedět od rána do večera v kanceláři. Ani si to neumím představit, že bych měla každý den stejný, ráno si sednout za stůl a odpoledne odejít. Asi bych se věnovala dětem v tenisové školičce.

Co třeba exhibiční zápas na kurtech TJ Letov Letňany, jste pro? A koho byste si pozvala coby soupeřku?

Proč ne, pokud by přišla taková nabídka, a bylo by to třeba spojeno s nějakou dětskou akcí, jsem pro. A koho bych si pozvala za soupeřku? Pro mě jasná volba, Petru Kvitovou. Vím, že bychom si to obě užily a s námi i ostatní. Byla by legrace :)

Kdy se na vás můžeme znovu těšit na některé ze společenských akcí?

Teď to asi bude se mnou dost složité s časem. Pobyt doma jsem si už vybrala do zásoby, takže se teď snažím dohnat turnajové manko. Půjde-li to, sezonu si natáhnu co nejdéle. Nicméně pokud budu doma, přijdu se ráda podívat, ať už na rozsvícení vánočního stromku, nebo při jiné příležitosti.

Svůj domov máte v Letňanech. Zastavují vás tu lidé na ulici, nebo alespoň registrujete, zda se za vámi otáčejí?!

STR10 HRADECKA 3Ano, lidé mě poznávají. Většinou zaregistrují, že mě znají a usmějí se, nebo si mezi sebou začnou povídat a já slyším, jak říkají moje jméno. Občas je to docela legrační.

Když už jste taková světoběžnice, máte vůbec příležitost a čas získat si přátele v místě bydliště?

Hodně sice cestuji, ale když to jde, snažím se vracet domů. Myslím si, že dříve bylo těžší zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli, ale v době mediálních sítí a mobilů to není problém. Pak mi ani nepřijde, že cestuji tolik.

Nahlédnete občas do Letňanských listů?

Chodí mi a vždy je prolistuji. Je to dobrá věc, člověk se dozví všelijaké informace, co se událo nebo bude dít v jeho čtvrti.

V čem je podle vašeho názoru přednost Letňan oproti jiným městským částem a v čem mají naopak co dohánět?

Mně se tu líbí, je tady klid a všude blízko. Nejvíc oceňuji lesopark, kam chodím běhat. A nově také bikové stezky, kde se dá dobře nabírat kondice. Takových míst by mělo být víc. V čem by se měly Letňany polepšit? Momentálně mě nenapadá nic, jen už bych nestavěla nové byty.

Získala jste, coby první osoba v letňanské historii, radniční double: nejprve titul Čestná občanka Prahy 18 a koncem loňského roku i Cenu MČ Praha 18. Co vy na to?

Ocenění si vážím, je pro mě poctou mít čestné občanství Prahy 18. Když jsem loni v prosinci přebírala na radnici Cenu MČ Praha 18, nejvíc jsem si vážila toho, že jsem se mohla potkat a promluvit s lidmi, co byli a jsou úspěšní a dozvědět se zase něco z jejich odvětví.

Díky tenisu jste procestovala a viděla téměř celý svět, máte možnost srovnání. Co bychom si my Češi, vedle neustálého přejímání a kopírování všeho možného ze zahraničí, měli podle vašeho názoru naopak nejvíc chránit?

Pravdou je, že hodně toho jsme schopni kopírovat a dělat, protože to dělají ostatní. Určitě bychom si měli uchovat český humor, protože ten je unikátní a smích léčí. Naopak, co se nám ještě ze zahraničí převzít nepodařilo, je respekt, úcta a ocenění toho a těch, kteří ve svém oboru něco dokázali. To bychom mohli určitě zlepšit.

Díky za rozhovor a hodně úspěchů ve sportovním i osobním životě!

Interview: Denis Postler

Foto archiv Lucie Hradecké a int

 

Lucie Hradecká

narozena: 21. května 1985

povolání: profesionální tenistka, specialistka na čtyřhru

klub/trenér: 1. ČLTK Praha/Jiří Fencl

medaile na OH: 2012 Londýn – stříbro (čtyřhra), 2016 Rio de Janeiro – bronz (smíšená čtyřhra)

další úspěchy: vítězka 21 turnajů WTA ve čtyřhře; 5x vítězka Fed Cupu

civilní ocenění: tituly Čestný občan Letňan a Cena MČ Praha 18

 

STR10 HRADECKA 4

Jste zde: Úvod > Sport > Sním stále o titulu ve dvouhře