Šťastná třináctka? Letňanští vsadili na tvrdý trénink a získali stříbro

STR4 ZELEZNAK 2018 1

Původně amatérská akce pro dobrovolné hasiče z Prahy se změnila v celorepublikové profesionální klání

Právě letos je tomu 12 let, kdy hasiči z Letňan uspořádali první ročník soutěže O putovní pohár starosty Letňan, Letňanský Železňák – Fire and Rescue Cup.

Tehdy šlo o pilotní projekt, díky němuž měly jednotky požární ochrany na území Prahy jedinečnou možnost zkusit si nanečisto zinscenované zásahy, a tak se lépe připravit na svou – tak náročnou – činnost.

Roky plynuly a Letňanský Železňák nabíral na profesionalitě, letošní ročník už byl pečlivě a perfektně připravenou soutěží pro šestnáct zásahových jednotek dobrovolných hasičů z několika krajů České republiky.

 

Rekordní účast a unikátní disciplíny

STR4 ZELEZNAK 2018 2Třináctý ročník, který zahájil starosta MČ Praha 18 Ivan Kabický po boku pražského radního pro bezpečnost a prevenci kriminality Libora Hadravy a ředitele HZS hl. m. Prahy brigádního generála Romana Hlinovského, se konal v sobotu 7. dubna 2018 a měl hned několik nej.

Soutěže se zúčastnilo zatím nejvíc soutěžních družstev, celkem 15 týmů ze čtyř krajů (jeden z týmů nakonec nepřijel), díky štědrosti významných sponzorů a nadšenců měla soutěž největší rozpočet v historii, a tak mohli organizátoři připravit pro soutěžící unikátní disciplíny.

 

Osm stanovišť a dvacet rozhodčích

Na území hlavního města Prahy – a zřejmě i v širším měřítku – se jednalo o největší klání zásahových jednotek hasičů, kdy na 90 soutěžících dohlíželo téměř 130 členů realizačního týmu. Na celkem osmi stanovištích, která velmi věrně imitovala prostředí reálných zásahů, si soutěžící sáhli mnohdy až na dno svých sil.

Objektivní posouzení plnění jednotlivých úkolů zajistil tým 20 rozhodčích, sestavený výhradně z odborníků Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a Zdravotnické záchranné služby.

Číslo třináct nás provázelo po celou dobu přípravy i v průběhu samotné soutěže, jen díky skvělému kolektivu a součinnosti letňanských hasičů se letošní ročník opravdu zdařil.

 

Poděkování patří…

Všem účastníkům akce mnohokrát děkujeme za skvělé výkony, osobní nasazení i toleranci, které přispěly k tomu, že další ročník Letňanského Železňáka byl pro všechny, včetně diváků, super dnem.

Velký dík patří všem rozhodčím, technické četě, Vojtovi Chvátilovi za speciální efekty, Střední škole veřejnosprávní Trivis Praha a jejím figurantům, Asociaci dobrovolných záchranářů, všem mediálním kanálům a dokumentaristům, společnosti Kolektory za maximální (finanční) podporu a samozřejmě společnosti Globus Čakovice, která nejenže umožnila připravit hned dvě disciplíny, ale akci navíc podpořila i zajištěním celodenního stravování pro všechny účastníky.

V neposlední řadě patří dík zástupcům skvělé letňanské radnice a všem sponzorům, kteří umožnili pořádání této jedinečné soutěže.

Gratulujeme vítězi – Jednotce dobrovolných hasičů Praha 11-Chodov. V klidu ale mohou být i obyvatelé Prahy 18, protože domácí jednotka letos obsadila vynikající druhé místo! Letňanští hasiči prostě nikdy nespí…

Díky za podporu, za rok zase zabojujeme!

Text Ondřej Šnábl, Jednotka SDH Letňany

Foto Jan Stýblo (www.janstyblo.cz) a Lukáš Dvořák (www.aktu.cz)

 

Seznam stanovišť

• řezání motorovou pilou (technická disciplína odvětvování, řezání, rozborka pily)

• štafeta TFA (silově vytrvalostní disciplína v lesoparku)

• záchrana tonoucího (záchrana dvou osob z vodní nádrže a následné oživování)

• výstup na nastavovací a lanový žebřík, sebezáchrana slaněním po hadici

• požár budovy (kompletní zásah od výjezdu po záchranu osob a hašení)

• dopravní nehoda – hromadné neštěstí cca dvaceti osob (technické zajištění po DN, předlékařská péče)

• výstup do 14. podlaží (v kompletní zásahové výstroji na čas)

• orientace v neznámém prostředí (průzkum prostoru poslepu a záchrana kolegy)

 

STR4 ZELEZNAK 2018 3

STR4 ZELEZNAK 2018 4

STR4 ZELEZNAK 2018 5

STR4 ZELEZNAK 2018 6

Jste zde: Úvod > Téma měsíce > Šťastná třináctka? Letňanští vsadili na tvrdý trénink a získali stříbro