Čestní občané Letňan (6): Stanislav Hlučka

STR26 CESTNI OBCANE HLUCKA 1V září 1944 přivedl štábní kapitán František Fajtl 1. samostatný československý stíhací pluk, vyslaný na pomoc Slovenskému národnímu povstání, improvizované letiště Zolná. Mezi piloty byl i ostřílený stíhač Stanislav Hlučka.

Jeho cesta do leteckého odboje byla trnitá, ostatně jako u většiny našich letců. Jako stíhací pilot samozřejmě nezůstal v okupované vlasti a ještě v roce 1939 uprchl do Polska, aby se připojil k ostatním našim vojákům. S nimi se záhy přesunul do Francie a po její porážce do Velké Británie.

Je zajímavé, že republiku opustil ve skupině, kterou vedl jeho budoucí velitel František Fajtl. Stanislav Hlučka byl brilantní stíhač, a proto si ho S/Ldr. František Fajtl vybral do skupiny letců, kteří v dubnu 1944 vytvořili základ našeho prvního stíhacího pluku v SSSR.

Co mu však bylo platné, že bojoval ve svazku Rudé armády. Po únoru 1948 byl jako většina našich pilotů bojujících ve 2. světové válce zatčen komunisty a perzekuován stejně, jako by se do vlasti vrátil ze Západu.

Číst dál: Čestní občané Letňan (6): Stanislav Hlučka

Příležitostí k zábavě je letos opět dost

STR30 POZVANKA AKCE PRAHA 26 2 CHVALY MASOPUSTUž jste si zvykli, že za zábavou a poučením nemusíte vyjíždět nikam daleko, ale že si můžete dobře zatančit a zazpívat, dozvědět se něco nového nebo „vyvenčit“ děti apod. i doma v Letňanech?

I letos si pro vás pořadatel většiny kulturně společenských akcí, které se na osmnáctce konají – tedy městská část Praha 18, připravil oblíbené stálice. Stačí si jen vybrat.

Po Reprezentačním plese MČ Praha 18, který se konal 3. února, je nejbližší velkou událostí sobotní Letňanský masopust 2017.

Masopust: 11. února 2017

Den Země: duben 2017

Den zdraví: 5. dubna 2017

Čarodějnice: 30. dubna 2017

Číst dál: Příležitostí k zábavě je letos opět dost

Letňanští jubilanti (2/2017)

V prosinci 2016 slavili:

DORT75 let:  Šorelová Eva, Trupl Stanislav

80 let:  Filipová Dagmar, Kratochvílová Irena, Veszpremiová Mária

85 let:  Jirsa Miloslav, Rejhon Miroslav, Těžká Květuše

90 let:  Láníček František

Jubilantům dodatečně přejeme vše nejlepší!

Jste zde: Úvod > Z radnice