Čestní občané Letňan (10): Emil Boček

STR8 BOCEK 1Životní příběh tohoto muže je příběhem dítěte, které se nakonec stalo generálem České armády.

Jako šestnáctiletý se v roce 1939 rozhodl opustit okupovanou vlast, ale na rozdíl od většiny našich vojáků se nevydal do Polska, nýbrž přes Slovensko a Balkán do Francie. Přes četné peripetie se mu to podařilo, ale ve Francii jeho cesta neskončila. Po porážce Francie se s dalšími Čechoslováky dostal do Velké Británie, a jak jinak, přihlásil se do naší zahraniční armády.

Díky své zručnosti se stal mechanikem 312. československé stíhací perutě RAF, ale stále ho to táhlo k létání. Pilně se učil anglicky, a právě to ho nakonec přivedlo do řad našich letců. V roce 1943 absolvoval letecký výcvik v Kanadě a po návratu do Anglie začal od října 1944 létat operačně.

V roce 1945 se s ostatními našimi letci vrátil do vlasti, ale v roce 1946 z armády odešel. To ho paradoxně uchránilo od perzekucí, které postihly naše zahraniční vojáky po roce 1948, kdy se ujali vlády komunisté.

Emil Boček si založil malou dílnu na opravu motocyklů, o kterou sice po únoru 1948 přišel, ale dostal místo v Mototechně a později i na Akademii věd, kde v dílnách pracoval jako soustružník. Po pádu komunismu v roce 1989 byl postupně povyšován, naposledy letos v květnu do hodnosti generálmajor.

Čestným občanem Letňan se stal 19. 12. 2006.

Text Václav Šorel

Fotografie sbírka Václava Šorela

 

Nepřehlédli jsme…

U příležitosti ukončení 2. světové války jmenoval prezident republiky Miloš Zeman v pondělí 8. května 2017 na Pražském hradě nové generály. Mezi jinými byl povýšen do hodnosti generálmajora ve výslužbě čestný občan městské části Praha 18 pan Emil Boček. Gratulujeme!

Text Oldřich Miffek

Foto Wikimedia/Ben Skála

 

STR8 JANOUSEK 1

Návštěva velitele našich letců generála Janouška při výcviku v Kanadě.

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (10): Emil Boček