Čestní občané Letňan (14): František Knap

STR8 KNAP 1Pražák křtěný Vltavou a dokonce rodilý Žižkovák. Budoucí plukovník české armády František Knap.

Po studiích se stal Baťovákem. V Baťových závodech si vedl tak dobře, že ho v roce 1936 firma vyslala jako svého zástupce do Libanonu a do Sýrie.

Po osudném Mnichovu a následné okupaci naší republiky odjel do Francie a přihlásil se – stejně jako řada jiných Čechoslováků – do francouzské armády. Nastoupil k 1. Československému dělostřeleckému pluku, kde ale v důsledku situace na frontě nepobyl dlouho.

Skutečných bojů proti Němcům se mohl zúčastnit až ve Velké Británii, kam se dostal po ústupu z Francie. Stal se palubním střelcem u 311. československé bombardovací perutě RAF, s níž se 3. května 1941 zúčastnil vůbec prvního operačního náletu.

Následovaly další nálety, například na Calais, Hannover, Kolín nad Rýnem či na Brémy. Zažil tři nouzová přistání, ale poslední nálet na Hamburk se mu stal osudným. Jeho wellington dostal zásah a začal hořet. Sgt. Knapovi se podařilo ještě s dalšími dvěma členy posádky z letounu vyskočit a zachránit se padákem. Samozřejmě putoval do zajetí, prošel několika zajateckými tábory, a dokonce i pražskou Pečkárnou.

Podobně jako v jiných případech se Němci neodvážili Františka Knapa popravit a exekuci odložili na dobu, až vyhrají válku. Odsunuli ho do Barthu, kde se dočkal osvobození. Po návratu domů zůstal v armádě, ale po únoru 1948 ho potkal stejný osud jako ostatní naše „Zápaďáky“.

Plukovník František Knap zemřel v roce 1999 ve věku 88 let. Čestným občanem Letňan se stal 28. června 2006.

Text Václav Šorel

Historická fotografie sbírka Václava Šorela

 

STR8 KNAP 2

Rok 1939 v cizinecké legii: František Knap je druhý zleva.

 

STR8 CESTNI OBCANE 14 F KNAP

Dvoumotorový bombardér Vickers Wellington je vyzbrojován k náletu na cíl v okupované Evropě.

(Pumy pro Wellington) a internet/forumvalka.cz

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (14): František Knap