Diskusní FÓRUM (11/2017)

LETNANY VLAJKAV letošním roce jsou v každém vydání Letňanských listů vyhrazeny dvě stránky na názory zastupitelů, členů politických subjektů, kteří byli zvoleni do Zastupitelstva Městské části Praha 18. V tomto vydání píší zastupitelé na téma, které si sami zvolili.

V listopadu prezentovali své názory:  Ondřej Lněnička (nezávislý politik), Olaf Deutsch (Zdravé Letňany), Martin Halama (Strana svobodných občanů), Milan Čmelík (Občanská demokratická strana), Oldřich Miffek (bez politické příslušnosti) a Tomáš Raška (Zelení).

 

Ondřej Lněnička

nezávislý politik

LNENICKA ONDREJ PRO PRAHUPíši tyto řádky před sněmovními volbami. Vy už víte, jak dopadly. Podle osobních názorů je někdo spokojen a jiný ne. Právo volit je jedním ze základních politických práv. Není však jediným.

Na veřejné správě se lze nejsnáze podílet na komunální úrovni. Každý občan se může účastnit zasedání ZMČ, vyjadřovat se tam a dohlížet, jak „jeho“ zastupitelé vykonávají svěřené mandáty. Těší mne, že v posledních třech letech tato svá práva obyvatelé Letňan hojně využívají.

Názor občanů je názorem nejvyšším. Lidé by k jeho projevení měli dostávat příležitost v nejširší možné míře, třeba i v místním referendu. I proto jsem již na srpnovém ZMČ navrhnul konání referenda, které mělo zjistit, zda si Letňanští z „Nového Proseka“ přejí zůstat součástí Letňan nebo upřednostní připojení ku Praze 9. Usnadnila by se jim dostupnost školek a škol, které mají „pod okny“.

Toto referendum mohlo již být za námi, mělo se konat spolu se sněmovními volbami, ale někteří letňanští (koaliční) zastupitelé se o něm ani nechtěli bavit.

Budou volby prezidentské, a proto opět navrhnu, aby spolu s nimi proběhlo i referendum o „Novém Proseku“.

Myslím, že stále platí latinské „Vox populi, vox Dei!“, a to nejen u volby prezidenta!

 

Olaf Deutsch

Zdravé Letňany

DEUTSCH 2014 SLIBV době, kdy píši tento článek, zbývá do sněmovních voleb už jen pár dní. Volební kampaň vrcholí, politici se na poslední chvíli snaží kontaktní kampaní stůj co stůj urvat co nejvíce hlasů.

Někdy jejich snažení vyznívá až komicky, mnohdy se stávají terčem lidové satiry. Politici na nás shlížejí z tisku a z bigboardů graficky upravení, zeštíhlení a bez vrásek, vždy s pozitivními úsměvy, kterými jakoby říkali: Já jsem ten nejlepší, mně dej svůj hlas!

Mnohdy se také dozvídáme, že politik je proti přistěhovalcům, teroristům, proti Rusku, nebo s Ruskem, jak je to vlastně s těžbou lithia… A že bude vše dělat jen a jen pro naše budoucí blaho. Jsou nám předkládány silné programy pro silné Česko, slibováno kvalitní zdravotnictví, hodně peněž, nízké daně a také to, že „v tom“ (laskavý čtenář nechť si sám doplní v čem) nebudeme sami. Prostě nám slibují hory s horáky.

V průběhu volební kampaně se pak politici navzájem pomlouvají, vyřizují si mezi sebou účty a za pomoci nejrůznějších kamarádů se snaží najít na konkurenci nějakou tu špínu, aby se ale nakonec v případě svého zvolení opět na pár klidných let sešli jako nejlepší kamarádi v poslanecké kantýně.

Doufám, že jste zvolili dobře.

 

Martin Halama

Strana svobodných občanů

HALAMA 2014 SLIBNa kraj loňského listopadu svolal starosta na žádost sedmi zastupitelů mimořádnou schůzi ZMČ Praha 18. V úvodu sdělil, že si nechal udělat grafologický test podpisů na žádosti. A že některé nejsou dotyčných podepsaných osob. Všichni podepsaní uznali podpisy za své a žádali omluvu.

Dodnes (už je to rok!) starosta Kabický nevysvětlil, na co přišel při své vskutku detektivní činnosti. A omluvy jsme se také nedočkali.

Čeho jsem se však já se svými „Svobodnými“ kolegy dočkal, je další arogantní chování pana starosty a též i pana zástupce. Přišli jsme na Pivobraní a rozdávali jsme vám zdarma plastové kelímky, které lze pohodlně a opakovaně používat na pivo nebo limonádu.

Za to jsme vás žádali o podpis petice za snížení byrokracie a moci politiků. Oba zmínění radní nás slovně napadali a požadovali okamžité sklizení petičního stolku. Přivolali i policii, která neshledala na našem konání nic protizákonného. Naopak udělila panu zástupci pokutu za parkování na přechodu pro chodce.

Letňanské kulturní akce jsou pořádané z vašich daní, proto žádný politik nemá právo na takové povýšené chování. A od vás občanů jsme slyšeli slova podpory, za která děkujeme.

Čeho všeho se v Letňanech ještě dočkáme?

 

Milan Čmelík

ODS

CMELIK 2Máme ještě co řešit…

V Letňanech žiji od svého narození, proto mohu hodnotit jejich vývoj za posledních 30 let. Dobře si pamatuji porevoluční zašedlé, rozbité a velmi nevzhledné Letňany, které byly – nutno si přiznat – oproti jiným městským částem poměrně zaostalé. A tento stav trval spoustu let. S nápravou se začalo až dlouho po začátku druhého tisíciletí. Dnes je osmnáctka moderní, čistou obcí s velmi dobrou občanskou vybaveností a s mnoha možnostmi k aktivnímu a spokojenému životu.

Jsem velmi rád, že máme v Letňanech nová hřiště, řadu revitalizovaných ploch i nových či zrekonstruovaných bytových domů a také bohatý a rozmanitý kulturní život. Za hezky zrekonstruované domy je třeba poděkovat členům SVJ, za kulturní život pak hlavně spolkům, které tady působí. Ale také zdejší samosprávě a pracovníkům úřadu, kteří se na pořádání akcí podílejí.

Na druhou stranu se mi tu mnoho věcí nelíbí – zejména zastavěnost a velký počet nových bytových domů, které byly postaveny na nevhodných místech. Dalším rodícím se problémem je sídliště, které by mělo vzniknout v areálu bývalé Avie. Letňany potřebují vyřešit nová parkovací místa pro své obyvatele, opravy chodníků a revitalizaci vnitrobloků, nepotřebují další „čtvrť“.

 

Oldřich Miffek

bez politické příslušnosti

MIFFEK 2014 SLIBStání v klidu neboli parkování

Problém nejen Letňanských. Přijedete do Letňan a chcete zaparkovat – nejlépe v ulici, kde bydlíte. Jenže ouha, tady místo není a vy kroužíte po Letňanech a hledáte. A pak vás napadne zdánlivě jednoduché řešení, kterým jsou modré zóny… Někteří občané se mylně domnívají, že zaplatí ročně několik stokorun a budou bez problému parkovat. Jenže je to omyl. V modré zóně máte po zaplacení pouze právo parkovat. Nikdo vám však negarantuje, že tu najdete volné místo.

V roce 2011 nechal můj předchůdce zpracovat tzv. Analýzu dopravy v klidu. Již v té době analýza prokázala, že v Letňanech je deficit cca 500 parkovacích míst. Za šest let se situace těžko zlepšila. Auta stále přibývají. Proto necháváme zpracovávat aktualizaci této analýzy i s ohledem na novou výstavbu. Letňany budou rozděleny do zón, abychom věděli, kde je jak velká potřeba parkovacích míst.

V současné době je již zpracováno několik „studií proveditelnosti“ v některých lokalitách. Bude však záležet i na občanech, jak se postaví k případnému záboru zeleně pro parkování nebo k vybudování parkovišť o několika patrech. Připravujeme prezentaci těchto studií a uvidíme, jaký bude názor vás, občanů.

 

Tomáš Raška

Zelení

RASKA 2014 SLIBKdyž chvilku hledáte, najdete lidi, s kterými si můžete popovídat, můžete spolu i nesouhlasit, ale přesto si sebe navzájem vážit a různými názory se obohatit. Narazíte na lidi, kteří nám – třeba i po smrti – stále dělají dobré jméno ve světě a díky nimž má Česká republika pořád dobrý zvuk.

Žijeme v době, která je z hlediska hmotného bohatství tou nejlepší, jakou jsme kdy zažili. Každý si může svobodně zvolit své povolání, způsob života, místo, kde ho stráví, co bude číst, na jaké filmy koukat a jakou hudbu poslouchat.

Když onemocníme, dostaneme péči, která patří k nejlepším na světě. Naše děti mohou procestovat celý svět, učí se rozumět jiným kulturám, stávají se v dobrém slova smyslu světoobčany. Dýcháme mnohem méně jedů, než před dvaceti lety. Naše řeky už nejsou stokami bez života. Patříme k nejbezpečnějším zemím světa, a to jak ve smyslu válek, terorismu a jiné násilné činnosti, tak ve smyslu přírodních katastrof. Můžeme říkat cokoli a nehrozí, že nás za to zavřou či jinak potrestají.

Proč to všechno píšu? Protože právě vrcholí předvolební kampaň a musím se ujistit, že nežiju ve světě předvolebních hesel, ale ve světě skutečném. Snad jsme volili tak, aby tohle všechno platilo i nadále.

 

Poznámka redakce: Redakce neručí za obsah textů, neboť respektuje požadavek jejich autorů neupravovat žádným způsobem dodaný materiál.

Foto archiv redakce

Jste zde: Úvod > Z radnice > Diskusní FÓRUM (11/2017)