Čestní občané Letňan (15): Miroslav Štandera

STR8 STANDERA 1O budoucím generálovi Miroslavu Štanderovi by se dalo bez větší nadsázky říci, že byl létajícím grafikem – v mládí totiž absolvoval tři ročníky grafické školy. Víc než k typografii ho to nakonec ale táhlo k letectví...

Však také uposlechl výzvy Tisíc nových pilotů republice, absolvoval leteckou školu v Prostějově a stal se vojenským pilotem na základně v Pardubicích. To se však již blížil osudný rok 1938 následován rokem 1939.

Desátník Miroslav Štandera uprchl do Polska, kde se zapojil do našeho zahraničního odboje. Následovala Francie a s ní letecká základna v Chartres.

Bitvy o Francii se Miroslav Štandera zúčastnil jako stíhač a po její porážce byl přijat do řad letců RAF (britské Královské letectvo). V hodnosti F/Sgt. se stal příslušníkem 312. československé stíhací perutě RAF, ve které bojoval až do roku 1944, kdy byl převelen k 68. noční stíhací peruti RAF. Se svým operátorem mimo jiné zneškodňoval německé létající pumy V-1.

STR8 STANDERA 2 1Do vlasti se s ostatními našimi „zápaďáky“ vrátil v srpnu 1945 v hodnosti poručíka (Pilot Officer). Začal sloužit v československé armádě a jako pilot stíhacího bombardéru de Havilland Mosquito, na kterém létal u 68. peruti, byl přidělen k bombardovacímu pluku v Plzni. Tato jednotka totiž disponovala právě mosquity.

Jeho působení v poválečné československé armádě však netrvalo dlouho, po únoru 1948 byl od letectva vyhozen a sdílel osud většiny našich válečných letců.

Miroslav Štandera měl ale štěstí – byl včas varován, že si pro něj jdou „estébáci“, a podařilo se mu uprchnout do Anglie, kde se opět vrátil do Královského letectva.

Brigádní generál Miroslav Štandera se stal čestným občanem Letňan v roce 2006. Zemřel v roce 2014 ve věku 95 let v Plzni, kde je také pohřben.

Text Václav Šorel

Historické foto archiv V. Šorela a internet/FORUMVALKA


STR8 STANDERA 3 1

STR8 STANDERA 4 1

STR8 STANDERA 5

Stíhačka Avia B-534 patřila k letounům, se kterými Miroslav Štandera létal před 2. světovou válkou.

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (15): Miroslav Štandera