Diskusní FÓRUM (12/2017)

LOGO MC LETNANYV závěru loňského roku jsme požádali zástupce politických subjektů o formulování otázky do Fóra. V tomto vydání je zařazena otázka zaslaná politiky strany Zelení.

Otázka na prosinec: Jaký je váš názor na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?

V prosinci prezentovali své názory:  Olaf Deutsch (Zdravé Letňany), Martin Halama (Strana svobodných občanů), Ondřej Lněnička (nezávislý politik), Václav Losík (Zelení), Stanislav Tomášek (Občanská demokratická strana), Oto Pařízek (TOP 09) a Ondřej Miffek (Česká strana sociálně demokratická).

 

Olaf Deutsch

Zdravé Letňany

DEUTSCH 2014 SLIBVolby dopadly, jak dopadly, klasické strany dostaly na frak a přes veškerou snahu zastavit ANO 2011 to dopadlo úplně opačně – Babiš drtivě vyhrál.

Kdo ale vlastně prohrál, byli to občané?

To se uvidí časem. Určitě ale prohrály tradiční strany ODS, TOP 09 a ČSSD. Občané udělali to, co považovali za dobré, prostě hledali jinou alternativu. Ukázali, že už mají dost současné situace, zvláště když se k nim dostávají informace o některých řešených kauzách. O tunelu Blanka, ze kterého se stal „megatunel“, nebo o kauze miliardového tunelu pražské Opencard, kde si někteří hoši také dost přilepšili.

Celý národ pobavily i miliony v krabici od vína, kterou dostal David Rath, či láska premiéra Nečase k ředitelce vlastního kabinetu, jež způsobila pád vlády. Nelze zapomenou na voltaické elektrárny či nákup předražených letadel CASA s nefunkčním ochranným systémem. A to jsem zmínil jen některé z mnoha, které nedávno otřásly českou politickou scénou.

Ačkoli na ně občané nezapomněli, dnes už si málokdo vybaví, jak ten či onen případ vlastně skončil a zda se našel opravdový padouch nebo byl jen někdo obětován. Ať už je to jakkoli, nelze se divit, že občané volili trochu jinak, než se předpokládalo.

 

Martin Halama

Strana svobodných občanů

HALAMA 2014 SLIBRespektuji výsledky říjnových voleb do PS PČR. Byly to velmi specifické volby. V předvolebních průzkumech byl avizován jasný vítěz voleb. V mnoha diskusích se „jen“ řešily procenta. Volby se tak proměnily v boj pro či proti Babišovi.

Kandidoval jsem jako šestka za Svobodné v Praze a zažil jsem sedmnáct dní kontaktní kampaně v ulicích mezi vámi, voliči. Rozdali jsme přes sto dvacet tisíc propagačních materiálů, mluvili jsme s mnoha Pražany i mimopražskými. Denně jsme od vás slýchali: „My bychom vás volili, ale vy se tam prý podle průzkumů nedostanete! A náš hlas by propadl.“

A tak byl výsledek pro naši stranu takový, jaký byl. Děkuji vám všem, kteří jste se rozhodli do rizika jít a svůj hlas jste nám svěřili!

Podmínky pro prezentaci malé či třeba začínající politické strany jsou v České republice diskriminační. Je těžké bojovat s konkurencí a ještě k tomu s médii typu Česká televize. Průzkumy a výsledky voleb? Příčku za Svobodnými se umístila strana, která byla do televizních debat pravidelně zvána. Každá strana, která kandiduje ve všech krajích, má mít právo na účast v televizní debatě.

Volič má právo se seznámit s názory všech kandidujících stran!

 

Ondřej Lněnička

nezávislý politik

LNENICKA ONDREJ PRO PRAHUVůli voličů je třeba respektovat. To platí na vrcholu zastupitelské demokracie i v jejích základech (obecních zastupitelstvech).

Poslanci běžný život v Letňanech neovlivní. Více to dělají zastupitelé, neboť rozhodují třeba o tom, zda je na ulicích pořádek či jaká je kvalita škol. U každého „voleného“ je dobré sledovat, jak s důvěrou voličů nakládá a zda plní předvolební sliby?

Občan by se měl zajímat o to, co jednotliví zastupitelé v Letňanech prosazují, zda pracují věcně nebo se ukájejí v osobních přích? Příležitost, jak projevit svůj názor a dostat odpovědi, je. Má podobu účasti na jednání ZMČ.

I v našem ZMČ je třeba se ptát, proč developeři od roku 2014 při „masové“ výstavbě nic nepřispívají do fondu výstavby Letňan, proč se o změnách ÚP nerozhoduje veřejně v ZMČ, co „dobrého“ a komu přinese garážový dům při ul. Tupolevova, proč si obyvatelé „Nového Proseka“ nemohou sami rozhodnout, zda chtějí být součástí Letňan či Prahy 9, co se dělá pro zvýšení kapacity pošty, zda Letňany nepotřebují větší nabídku služeb pro seniory atd.?

Doba je sváteční, „politika“ pomíjivá, ale lidé zůstávají, proto Vám za sebe i za své kolegy přeji radostný Advent a požehnané Vánoce v kruhu nejbližších!

 

Václav Losík

Zelení

LOSIK 2014 SLIBStrana zelených letošní parlamentní volby prohrála. V kontextu s celkovým výsledkem voleb jsme však ihned po volbách zaznamenali záplavu stovek nových žádostí o členství, a to i včetně letňanské základní organizace.

Je tak vidět, že neblahý výsledek voleb s vítězstvím strany založené za účelem prospěchu pro jediného člověka, motivuje občany k tomu, aby se začali více podílet na správě a směřování našich společných statků.

Tím, že i přes náš nezdar zaznamenáváme silný příliv nových členů, se potvrzuje, že Zelení jsou opravdovou občanskou a demokratickou stranou, která nemá tato slova ve svém názvu, ale má je ve své praktické podstatě.

Budeme rádi, když v Letňanech rozšíří naše řady více z vás. Připravíme se na to, abychom mohli společnosti poskytnout východisko, až přijde kocovina a vystřízlivění z těchto voleb. Máte-li zájem podílet se na rozvoji naší společnosti, čekáme na vás. Stačí vyplnit přihlášku na webu pridejtese.zeleni.cz.

 

Stanislav Tomášek

ODS

TOMASEK 2014 SLIBPřekvapilo mě, že se tolik stran a seskupení do PSP vůbec dostalo. Stalo se to, a určitě to nemusí být naposledy. Ještě více mi však vadí mnoho zbytečných jednání kolem možného složení koalic, díky nimž si média, zejména televize, přicházejí na své.

Situace však není až tak zoufalá, jak se píše a mluví, a jednání by nemusela být opakovaně tak tristně neplodná, budou-li se vyjednávači řídit základními principy – že dohoda je vždy lepší, než nedohoda, a že by věci prospěla spíše kratší délka dohadování.

Dlouhé dohadování a povolební chování stran vypadá spíše jako opožděná prezentace stranických programů, než cílené dohadování. Podle mého názoru je však jejich povinností se na vládě dohodnout!

Je zřejmé, že není možné sestavit funkční vládu bez ANO, ale ostatní strany zásadně nechtějí předsedou vlády pana Babiše. Vládu bez něj by pravděpodobně podpořily.

Považujeme-li ANO za pravicové seskupení, pak silná pravicová koalice může být ANO, ODS, TOP09 – 110 poslanců a nabízí se hned dvě možné „středopravicové“ koalice: ANO, ODS, STAN – 109, nebo ANO, ODS, KDU-ČSL – 113 poslanců.

Podivné představy prezidenta Zemana o dlouhodobé menšinové vládě bez podpory parlamentu, považuji za neústavní.

 

Oto Pařízek

TOP 09

PARIZEK 2014 SLIBVolby do Poslanecké sněmovny dopadly tak, jak dopadly, a říkám na rovinu, nemám z toho žádnou radost! Neuvěřitelný volební úspěch hnutí Ano, neočekávaný propad ČSSD, z mého pohledu nepochopitelný výsledek pro SPD, ale bohužel i veliký neúspěch pro TOP 09 – to byly moje první pocity po sečtení všech hlasů a zveřejnění konečných volebních výsledků.

Vysvětluji si to tím, že v posledních letech se poměry v naší zemi dramaticky změnily. Změnila se politická kultura, vnímání politiky jako takové, a tím došlo i ke změně postojů veřejnosti vůči Evropské unii. Je vyloučeno, aby volební výsledky umožnily sestavení demokratické, prozápadně orientované vlády, a sám jsem zvědavý, jak povolební vyjednávání nakonec dopadnou. Prozápadní demokracie, kterou se zde snažíme budovat, dostala při těchto volbách lekci, a jen doufám, že voliči, kteří svůj hlas odevzdali populistickým hnutím a stranám, brzo pochopí, že sliby, které od těchto stran při kampani dostaly, nejsou realizovatelné.

Nyní bude strašně důležité, zda budeme mít akceschopnou opozici a zda bude tak věrohodná, že jí budou lidé natolik věřit, že převezme moc po příštích volbách. A to ať už budou předčasné, nebo řádné. Já věřím a doufám.

 

Ondřej Miffek

ČSSD

Miffek OndřejŘíká se, že volby jsou svátkem demokracie. Jak už to tak bývá, důvod slavit mají jen někteří. Zejména pro tradiční strany by volby měly být mementem, že obstojně spravovat stát nemusí stačit, pokud politici nedokáží vzbudit u svých voličů důvěru.

Stejným imperativem by právě tato zkušenost měla být i pro úspěšné strany a hnutí. Jejich úspěch byl podmíněn především tím, že voličům došla s tradičními stranami a jejich skandály trpělivost. Pokud se vydají stejnou cestou, může je potkat podobný osud. Přetavit nadšení z nového ve skutečnou důvěru je obtížné, a naopak – skončit podobně jako Věci veřejné je snadné.

Na rozdíl od řady politologů nemám obavy o náš demokratický systém. O co obavy mám, je naše společnost. S hrůzou sleduji, jak jsou fyzicky napadáni lidé, kteří tady dlouhá léta poctivě pracují, nebo je zbaběle vyhrožováno jejich dětem, a to jen pro jejich barvu pleti či vyznání.

Každý z nás je jedinečný, a proto dříve nebo později může být objektem takové nesnášenlivosti on sám. Proto bychom neměli dovolit, aby byly podobné činy přehlíženy, tolerovány či dokonce oslavovány. Právě tento boj o zachování ideálu humanismu bude v nejbližších letech výzvou nejen pro zvolené politiky, ale pro nás všechny.

Poznámka redakce: Redakce neručí za obsah textů, neboť respektuje požadavek jejich autorů neupravovat žádným způsobem dodaný materiál.

Foto archiv redakce

Jste zde: Úvod > Z radnice > Diskusní FÓRUM (12/2017)