Hudba může léčit nejen ducha, ale i tělo

Anna Huječková se zařadila mezi nejvýznamnější letňanské osobnosti – čestné občany

STR16 HUJECKOVA 1Láska k hudbě má příznivý vliv na duševní zdraví člověka a málokdo asi pochybuje i o tom, že správným směrem formuje i udržuje jeho charakter. Může ale také pozitivně ovlivnit i tělesný stav, a třeba tak pomoci prožít plnohodnotné stáří.

Živoucím důkazem těchto slov budiž profesorka hudby paní Anna Huječková, která má i ve svých 89 letech energie i laskavosti na rozdávání a stále úsměv na tváři. Kdo ji nezná, hádal by jí o mnoho let méně. I proto, s jakou lehkostí se pohybuje. V Letňanech žije 62 let a od 6. prosince je také čestnou občankou MČ Praha 18.

Paní profesorko, k lásce k hudbě vás přivedl někdo z rodiny?

Hudební nadání jsem nezdědila po rodičích, ale již od dětství jsem projevovala velkou lásku k hudbě. Pilně jsem cvičila na klavír a ještě za války jsem byla přijata na brněnskou konzervatoř. Po jejím ukončení v roce 1950 jsem se na radu profesorky klasického tance M. A. Tymichové zúčastnila konkurzu na místo korepetitora na pražské konzervatoři. Podmínkou byla nejen hra z not, ale i dobrá improvizace, což jsem splňovala a byla přijata. Bydlela jsem u svého příbuzného, který byl duchovním na Vyšehradě.

S manželem jste se poznali až tady v Praze?

S manželem Zdeňkem jsem se seznámila již v Bučovicích, odkud on pocházel, a naše rodina se tam přistěhovala. Mimo letadla byla jeho velkou láskou hudba, a ta nás svedla dohromady. Oba jsme hráli v kostele na varhany. On v té době studoval na Vysokém učení technickém v Brně a já na konzervatoři.

V roce l948 odešel studovat na Leteckou akademii do Prahy, často jsme si psali a nakonec jsem přišla do Prahy i já. Po jeho promoci jsme se na Staroměstské radnici v květnu 1951 vzali. Zdeněk dostal hned místo v Leteckém ústavě v Letňanech. Nejprve jsme bydleli ve Vršovicích, kde se nám narodili oba synové. V roce 1955 jsme dostali byt v Letňanech, kde žiji dodnes. Manžel to měl blízko do práce a jako vědecký pracovník se časem stal uznávaným odborníkem v oboru letectví zejména vrtulí.

Bohužel nedávno vás navždy opustil…

Ještě v minulém roce v květnu jsme oslavili kamennou svatbu, 65 společných let, a v srpnu jeho devadesátiny. Blahopřát přišly i místostarostky paní Lojková a Řepová. Krátce nato manžel zemřel. Celý život zasvětil letectví, oblasti vývoje a zkoušení vrtulí. Jeho láska k hudbě se neprojevovala jen hraním na klavír, flétnu či hoboj, ale i výrobou dřevěných nástrojů, hlavně malých přenosných varhan tzv. portativů. Po otci-truhláři byl šikovný, zařídil si malou dílnu a vymýšlel a vyráběl nejen varhany, ale všechno možné, co kdo potřeboval. Tato činnost mu působila ohromnou radost a spokojenost

A vaše děti?

Měli jsme tři. Starší syn Aleš, je dnes již také v důchodu, je odborníkem v oblasti zpracování dřeva zejména výroby nábytku. Mladší syn Ondřej zemřel ve svých šedesáti letech na infarkt. Převážnou část svého života působil v jižních Čechách jako katolický kněz.

A nejmladší z vašich dětí je dcera Lenka Pospíšilová, učitelka hudby a rovněž známá letňanská osobnost.

Mám radost, že se dcera úspěšně vydala tímto směrem a přináší radost z hudby i ostatním. Odmala vyrůstala v hudebním prostředí a přestože absolvovala strojní průmyslovku, následně vystudovala i pedagogickou fakultu UK. Nyní je učitelkou hudební výchovy a doktorkou hudebních věd. V rodinné tradici pokračují i její dcera Lucie a syn Adam, kteří, mimo své pracovní obory, jsou výbornými hudebníky.

Díky hudbě jste také osobně poznala mnoho známých zpěváků a herců, že?

STR16 HUJECKOVA 2Měla jsem štěstí, že jsem poznala hodně skutečných osobností, hudebníků, herců a to starších i mladších, než jsem já, a to již během studií v Brně. Namátkou Eduarda Cupáka, Vladimíra Menšíka či Blanku Bohdanovou. V Praze jsem během svého působení na konzervatoři doprovázela stovky studentů, mezi nimiž byli Karel Gott, Marek Eben, Jiří Kylián, Renáta Sabongi, Vlastimil Harapes, Václav Vydra, Ondřej Vetchý, Jan Čenský, Richard Genzer a mnoho jiných.

Mým významným žákem byl kambodžský princ dnes král Norodom Sihamoni. Před jedenácti lety jsem se s ním na jeho pozvání Kambodži sešla a dodnes jsme stále v pravidelném kontaktu. Díky hudbě jsem navštívila řadu evropských zemí, ale i USA.

Čím je pro vás udělení titulu čestného občanství?

Děkuji a beru to jako uznání své celoživotní práce nejen na konzervatoři, ale také kulturní činnosti v Letňanech. Byla jsem velmi mile překvapená. Jsem za to samozřejmě ráda, a beru to jako poděkování, že jsem mnoho zdejších mladých lidí přivedla k hudbě.

Po přistěhování do Letňan jsem sice byla plně vytížena na konzervatoři, ale když za mnou přišel pan Hora z VZLÚ, nemohla jsem odmítnout. Hrála jsem scénickou hudbu v představeních ochotnické divadla v Lidovém domě. Pak mě oslovil pan ředitel Horák, abych vedla dívčí soubor VZLÚ. Zpívaly jsme nejen při oslavách, ale také se zúčastnily soutěží a získaly řadu ocenění. Na různých letňanských událostech vystupovali i žáci z konzervatoře, kteří se k našemu sboru rádi přidávali. Spolupracovala jsem s řadou učitelů a sama se na hudební výchově zejména dětí podílela. Kolem roku 2000 byl v Letňanech zřízen Klub pro seniory, kde jsem se hned v začátcích zapojila do vytváření programu a tato spolupráce trvá dodnes.

V čem je tajemství vašeho pozitivního naladění a působení?

Souvisí to s mým životním mottem: Štastný je ten, kdo zapomene na to, co nelze změnit. Hlavním mým přáním je zdraví, možnost přinášet dobrou náladu a dožít život v pokoji a radosti.

 

Anna Huječková

narozena:  26. září 1928 v Bohdalicích u Vyš-kova

vzdělání:  absolventka hudební konzervatoře v Brně

povolání:  profesorka hudby, korepetitor na pražské konzervatoři

děti:  Aleš (64 let), Ondřej (60†) a Lenka (57)

občankou Letňan:  od roku 1955

zvláštní ocenění:  od 6. prosince 2017 čestná občanka Letňan

Interview: Denis Postler

Foto: Olaf Deutsch

 

STR16 HUJECKOVA 3

STR16 HUJECKOVA 4

STR16 HUJECKOVA 5

STR16 HUJECKOVA 6

STR16 HUJECKOVA 7

STR16 HUJECKOVA 8

Jste zde: Úvod > Z radnice > Hudba může léčit nejen ducha, ale i tělo