Čestní občané Letňan (16): Jan Wiener

STR28 WIENER 1Jan Wiener se narodil v roce 1920 do staré židovské rodiny. Ač to bylo v Hamburku, kořeny měl v českých zemích. Jedním z jeho předků byl dokonce pražský rabín. V Praze ho také zastihla německá okupace a začátek druhé světové války. Jako devatenáctiletý se rozhodl uprchnout do zahraničí, což se mu nakonec podařilo, ale až v roce 1940.

Dostal se na Slovensko a odtud do Maďarska, kde byl ovšem zatčen. Při zpětné repatriaci na Slovensko se mu sice podařilo uprchnout do Itálie, ale opět následovalo zatčení a tentokráte zajatecký tábor na jihu Itálie.

Jan Wiener chtěl bojovat proti Němcům, ale zatím musel bojovat o svůj život. V Itálii mu hrozilo předání Němcům, a s tím i smrt v rámci holokaustu.

Nevzdal se. Opět se mu podařil útěk, tentokráte se šťastným koncem, neboť se dostal do Velké Británie. Okamžitě se přihlásil do armády a stal se navigátorem 311. československé bombardovací perutě RAF. V té době už ale byla peruť přiřazena k hlídkové službě nad Atlantikem k boji proti německým ponorkám a hladinovým plavidlům.

STR28 WIENER 2Jan Wiener absolvoval celou řadu útoků na německé lodě a přežil. V roce 1945 se vrátil do vlasti, ale bohužel ho čekal stejný osud jako všechny piloty, kteří bojovali na Západě za naši republiku – kriminál a následné nucené práce.

Po smrti Stalina a Gottwalda byl propuštěn, využil uvolnění situace v roce 1968 a emigroval. Tentokráte do USA.

Po pádu komunismu se vrátil do vlasti. Plukovník Jan Wiener se stal čestným občanem Letňan v roce 2006.

Zemřel v roce 2010 ve věku devadesáti let. Na základě svého přání byl jeho popel roztroušen na několika místech ve světě, např. na Starém židovském hřbitově v Praze, nad kanálem La Manche, v arizonské poušti či v Jeruzalémě.

Text Václav Šorel

Historická fotografie archiv Václava Šorela a int

 

STR28 WIENER 3 1

Čtyřmotorový bombardér Consolidated B-24 Liberator doprovázený spitfirem byl oním typem letounu, na kterém Jan Wiener sloužil jako navigátor.

STR28 WIENER 4

STR28 WIENER 6 1

STR28 WIENER 5

STR28 WIENER 7

STR28 WIENER 8

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (16): Jan Wiener