Diskusní FÓRUM (3/2018)

LOGO MC LETNANYStejně jako v loňském roce, je i letos vyhrazen v každém vydání Letňanských listů prostor na názory zastupitelů, členů politických subjektů, kteří byli zvoleni do Zastupitelstva městské části Praha 18. V tomto vydání odpovídají na otázku redakční rady nebo píší na téma, které si sami zvolili.

Otázka pro zastupitele na březen 2018: Jak jste spokojeni s výsledky prezidentských voleb?

V březnu prezentovali své názory:  Oldřich Miffek (bez politické příslušnosti), Milan Čmelík (Občanská demokratická strana), Tomáš Raška (Zelení), Ondřej Lněnička (nezávislý politik), Martin Halama (Strana svobodných občanů), Iveta Lojková (TOP 09) a Olaf Deutsch (Zdravé Letňany).

 

Oldřich Miffek

bez politické příslušnosti

MIFFEK 2014 SLIBOšidná otázka. Jsem spokojen, že prezidentské volby jsou za námi. To co se kolem voleb odehrávalo, bylo mnohdy nechutné. Bohužel to nebylo zase tak překvapivé. Volby jsou rok od roku drsnější a místo vizí a programů jde více o urážky soupeřů. Bohužel je mnoho voličů, kteří se nezajímají o to, co který kandidát nabízí, ale chytají se toho, co slyší v médiích.

Na podzim nás čekají komunální volby. Trochu se děsím, že tak jako v prezidentských volbách budou jednotlivé subjekty útočit na své soupeře místo toho, aby předložily svůj volební program. Navíc mnohé subjekty budou mít především populistický program. Ten nebude vycházet z reality, ale bude spíš vizí, která přitáhne voliče. Občané bohužel nemají příliš povědomí, co je reálné a co nikoliv. Mnohdy nerozlišují mezi státní správou a samosprávou. Potom se diví, že to, co považují za snadné řešení, je nereálné. Navíc se mnohdy zajímají jen o to, co se děje kolem jejich domu.

Chtěl bych občany vyzvat: Informujte se o možnostech řešení toho, co považujete za problém, a nechte si případně vysvětlit i souvislosti. Jen tak nenaletíte na populistické sliby.

 

Milan Čmelík

ODS

CMELIK 2V roce 2013 jsme měli poprvé možnost sami zvolit prezidenta republiky. Druhé kolo tehdy téměř nenávratně rozdělilo společnost na přívržence toho či onoho kandidáta.

I tento rok byla volba již tradičně chápána jako volbou mezi dobrem a zlem. Každý volič chápal přirozeně dobro jako volbu pro svého kandidáta a zlo jako protistranu. Ulice, rodiny, pracovní kolektivy, restaurační zařízení a nejvíce sociální sítě byly doslova zaplaveny nenávistí mezi voliči obou kandidátů. Zejména na internetu nezřídka docházelo k těm nejnedůstojnějším výměnám názorů, které dokázaly rozhádat nejen voliče mezi sebou, kteří se ani neznají, ale také dobré přátele.

Největší rána pak přišla tradičně po konci sčítání, kdy byl znám vítěz voleb. Začaly se množit útoky sympatizantů na zvoleného kandidáta s přáním brzkého státního pohřbu a další vyjádření, která by lidé řádu „člověka moudrého“ neměli nikdy vyřknout. Demokracie jakoby se pomalu vytrácela, což je na důsledcích přímé volby prezidenta to nejsmutnější.

V říjnu nás čekají volby do zastupitelstva Letňan a já bych rád vyzval všechny Letňanské, aby se jich zúčastnili a kvalitně si prověřili práci či historii kandidátů, které chtějí svým hlasem podpořit.

 

Tomáš Raška

Zelení

RASKA 2014 SLIBChodím rád na hokej. Nedávno jsem zhlédl zápas jednoho pražského týmu s vyzyvatelem z Moravy. Pražané prohrávali v půlce zápasu 0:4 a vypadalo to „na ručník“. Jenže pak přišlo vzedmutí a v mimořádně napínavém zápase nakonec udolali soupeře 5:4.

Po závěrečném hvizdu přišlo to, co je na hokeji nejhezčí, očištění, katarze. Hráči, kteří do sebe ještě před chvilkou řezali na hranici pravidel a občas i kousek za ní, bojovali o konečný triumf a nedarovali si nic zadarmo, si chvíli po skončení zápasu podávají ruce ve středovém kruhu, někteří se poplácají po ramenou, prohodí spolu s úsměvem pár slov a nevraživost z ledu je zapomenuta.

Ke sportu patří fair play a smysl pro čest. Je nemyslitelné, aby poražený nepodal ruku vítězi. A vítěz, který by ruku svou poraženému nenabídl, namísto toho by ho počastoval pár ironickými urážkami a doporučil mu, aby až do dalšího zápasu „byl zticha“, by byl ve sportovní komunitě po právu považován za ubohého slabocha.

Je smutné, když chlap neumí prohrát. Ještě mnohem horší ale je, když neumí vyhrát.

Nějak jsem od tématu prezidentských voleb utekl k hokeji a fair play. Přepisovat se mi to už nechce, tak to nechám být. Sláva vítězům, čest poraženým.

 

Ondřej Lněnička

nezávislý politik

LNENICKA ONDREJ PRO PRAHUPŘÍMÁ VOLBA = ROZDĚLENÁ SPOLEČNOST

Respektuji rozhodnutí většiny.

Všichni kandidáti zasluhují uznání. Byli se svými blízkými ve velkém stresu.

Bez ohledu na to, koho každý jeden z nás volil, prosím, přejme prezidentovi, panu Zemanovi, pevné zdraví i to, ať není „jen“ politikem, ale státníkem, který důstojně reprezentuje naši vlast, Českou republiku.

Poraženému, panu Drahošovi, budiž čest. Prohrál těsně se zkušeným soupeřem.

Nejsem příznivcem přímé volby. Vykopává hluboké příkopy mezi lidmi. Napomáhají tomu i média, píší-li, že proti sobě stojí města a vsi, starší a mladší atd. Nemyslím, že svět je tak ostře černobílý, jak zjednodušeně ho líčí „sedmá velmoc“. Naštěstí máme vlastní rozum i kritický pohled na věc.

Dobře, že je volba prezidenta za námi. Situace se zklidní.

A má spokojenost z těchto voleb? Spokojenost není výstižný výraz. Ale radost mi udělal výkon Světlany Witowské, která moderovala debatu na ČT. Znám ji přes 30 let a držel jsem jí palce, ať se jí to povede. Byla skvělá, nestranná a jí věcně vedená diskuze byla na úrovni a odpovídala významu voleb.

V ostrém kontrastu proti tomu byla, až děsivá, estráda, kterou vysílala Prima. Volba hlavy státu opravdu není „Ein Kessel Buntes“.

 

Martin Halama

Strana svobodných občanů

HALAMA 2014 SLIBLetňany jsou nemocné. Místo toho, aby se řešila nevyhovující pošta, staví se druhý vchod do obřadní místnosti. Místo toho, aby se řešila parkovací místa tam, kde je jich nedostatek, staví se „garážový“ dům na místě, kde bude problém se zaparkováním až po stavbě zmíněného domu.

Nevadí, vedle postaví MČ další garážový dům. Vedení MČ pořádá pro občany prezentaci dopravy v klidu, radní s gescí dopravy však přítomen není. Ze setkání s občany se pořizuje jen zvukový záznam. Aby nebylo vidět, že se prezentují studie parkování existující již několik let?

Ještě váháte, zda vedení radnice parkování opravdu řeší? Tak pro vás pan starosta připravuje workshop. Tedy (podle Wikipedie) formu vzdělávací aktivity, při které lektor (rozumějte pan starosta) zvolí cíl a připraví program tak, aby prostřednictvím různých technik účastníci (rozumějte vy, občané) došli k výstupu, který se na konci formuluje díky předem danému tématu a cíli. Holt pan učitel. Letňany jsou nemocné a vyléčit se mohou jen samy.

Výsledky prezidentských voleb respektuji, ale spokojen nejsem, neboť „můj“ kandidát zvolen nebyl.

 

Iveta Lojková

TOP 09

LOJKOVA 2014 SLIBPředem bych chtěla vítězi pogratulovat, i když moje volba nebyla stejná – volila jsem v prvním i druhém kole profesora Drahoše.

Lze jen doufat, že se staronovému prezidentovi podaří zklidnit oba tábory a nastane klid.

Nemyslím si, že by se prezident Zeman poučil ze svých chyb a lépe a kultivovaněji se vyjadřoval, naopak očekávám, že svými výroky občas opět zase dokáže své odpůrce pěkně naštvat, ale takový on prostě je.

Volby dopadly tak, jak dopadly. Někdo je rád a někdo ne. Kdyby byla volba na Letňanských, tak by v druhém kole zvítězil – jako na většině pražských MČ – profesor Drahoš. Přejme panu prezidentovi zdraví, očividně není v dobré kondici, i když jeho lékaři tvrdí opak.

 

Olaf Deutsch

Zdravé Letňany

DEUTSCH 2014 SLIBMálem to byla plichta… Nakonec ale vyhrál Miloš Zeman. I tak to byl pro Jiřího Drahoše velký úspěch. Mnozí voliči doufali, že se s Jiřím Drahošem dočkají nějaké změny. Musejí si na ni ale ještě pár let počkat.

Na druhou stranu – ti, co žádnou změnu nechtěli, se mohou radovat, protože od Miloše Zemana se asi žádných novinek nedočkáme: zůstane u bonmotů, občasných vulgarismů, ukázek nesympatií vůči novinářům a určité (doufejme jen mírné) hospodářská orientace na Čínu a Rusko, která snad povede jen ke zvýšení odběru českých výrobků v Rusku a v Číně.

Domnívám se, že to k volbám prezidenta už stačilo… Na podzim nás čekají další důležité volby, do zastupitelstev. Před nimi bychom si měli shrnout, co se v Letňanech stalo během posledního volebního období. Na jeho začátku byla na radnici trojkoalice ČSSD, TOP 09 a ODS. Jaké je současné rozložení politických sil? Starosta už není v ODS a jeho zástupci v ČSSD, své straně zůstali věrni jen zástupci TOP 09.

Koho vlastně budou občané za pár měsíců volit? Hlavní protagonisty voleb do zastupitelstva bude těžké rozeznat, protože obě měli stejné kabáty i myšlenky. Letňanští se budou muset zamyslet, zda chtějí změnu, anebo jestli si vlastně žádnou změnu nepřejí.


Poznámka redakce: Redakce neručí za obsah textů, neboť respektuje požadavek jejich autorů neupravovat žádným způsobem dodaný materiál.

Foto archiv redakce

Jste zde: Úvod > Z radnice > Diskusní FÓRUM (3/2018)