Čestní občané Letňan (18): Václav Straka

STR20 STRAKA 1Mezi letňanskými čestnými občany, kteří se aktivně zúčastnili druhé světové války, převažují letci, takže plukovník Václav Straka do jisté míry patří k výjimkám. Také on se v Anglii hlásil k letectvu, ale nebyl přijat pro oční vadu. To jsme však značně předběhli dobu…

Václav Straka, absolvent Filozofické fakulty Karlovy univerzity, dostal v roce 1938 stipendium na univerzitě v Bruselu, kde ho také zastihla druhá světová válka.

Podařilo se mu dostat do Francie, tady se okamžitě hlásil do československé exilové armády. Do odboje ho přijímal generál Langer, který v roce 1939 utíkal do Polska s naším Králem vzduchu Františkem Novákem.

Po porážce Francie se Václavu Strakovi opět zdařil útěk, tentokrát do Velké Británie. Zde se hlásil k letectvu, ale jak jsme již uvedli, nebyl ze zdravotních důvodů přijat. Nakonec se stal příslušníkem československé obrněné brigády a v závěru války se zúčastnil obléhání Němců v pevnosti Dunkerque.

Odtud byl na sklonku války převelen k tzv. kombinovanému oddílu, působícímu v rámci 3. armády generála Pattona. Patřil tak k prvním našim západním vojákům, kteří se dostali na území Československa.

STR20 STRAKA 2Po návratu domů ještě zastihl maminku, ale otec mu několik dnů před osvobozením zemřel. Po válce se stal novinářem – pracoval jako redaktor časopisu Svět v obrazech, ale proskripce našich zahraničních vojáků po roce 1948 se nevyhnuly ani jemu. V 70. letech podepsal Chartu 77, následně byl kontaktován a vyslýchán StB, nabízenou spolupráci odmítl.

Po roce 1989 byl povýšen do hodnosti plukovníka, v roce 2006 se stal čestným občanem Letňan a v roce 2012 po něm byla pojmenována ulice mezi křižovatkou ulic Tupolevova a Křivoklátská.

Plukovník Václav Straka byl mimo jiné vyznamenán Řádem rytíře Čestné legie Francouzské republiky, Válečným křížem 1939, Medailí Za zásluhy I. stupně a Záslužným křížem ministra obrany III. stupně. Zemřel v roce 2011 ve věku 97 let.

Text Václav Šorel

Fotografie internet/myjsmetonevzdali.cz

 

STR20 STRAKA 3

STR20 STRAKA 5

STR20 STRAKA 6

STR20 STRAKA 7

Československá obrněná brigáda na slavnostní přehlídce v Praze roku 1945.

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (18): Václav Straka