Čestní občané Letňan (19): Jiří Poláček

STR8 POLACEK 1Pozdější čestný občan naší obce spojil svůj život s Letňany již v roce 1932, když nastoupil jako mladý praktikant k firmě Škrábek. Dnes jsou po majitelích firmy Škrábek i po Jiřím Poláčkovi pojmenovány ulice v tzv. Nových Letňanech.

Nepředbíhejme však dobu…

Jiří Poláček (narodil se 29. března 1913 v Praze, dětství prožil v Kolíně) nastoupil v roce 1934 v Praze základní vojenskou službu, o čtyři roky později (1938) se zúčastnil mobilizace. Věren své přísaze republice, chtěl Poláček odejít do zahraničí a zapojit se do našeho zahraničního odboje. To se mu překvapivě podařilo až v roce 1940. Narodil se totiž do židovské rodiny a v roce 1940 stihl poslední vystěhovalecký transport Židů před holokaustem.

Přežil potopení lodi Patria, dostal se do spojeneckého internačního tábora a odtud putoval k 11. polnímu praporu na Středním východě. Zúčastnil se bojů u Tobruku, a když byl později polní prapor odvolán zpět do Velké Británie, splnil se Jiřímu Poláčkovi velký sen – stal se letcem. Ne však pilotem, ale postupně palubním střelcem a později navigátorem u 311. československé bombardovací perutě RAF.

STR8 POLACEK 2Jeho první letecká cesta vedla na Bahamské ostrovy k výcviku na čtyřmotorových bombardérech Consolidatet B-24 Liberator, později k hlídkové službě nad Atlantikem. Po návratu do vlasti se – na rozdíl od ostatních našich „Zápaďáků“ – nesnažil zůstat u letectva, nýbrž se začal živit v nejrůznějších dělnických profesích.

To ho pravděpodobně zachránilo před komunistickou perzekucí po roce 1948. Plukovník Jiří Poláček, nositel řady československých vyznamenání, se stal čestným občanem Letňan v roce 2006. Zemřel právě před deseti lety, konkrétně 14. dubna roku 2008, ve věku 95 let.

Text Václav Šorel

Historická fotografie sbírka Václava Šorela (liberator) a internet

 

Více o plk. Jiřím Poláčkovi ZDE

http://www.pametnaroda.cz/story/polacek-jiri-1913-544

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (19): Jiří Poláček