Plánujete dovolenou? Myslete na včasné vyřízení cestovních dokladů!

STR7 PASPustili jste se do plánování letní dovolené v zahraničí, ale nemáte platný cestovní pas? Požádejte o vydání nového včas a nenechávejte podání žádosti až do doby před letní turistickou sezonou.

Za vydání cestovního pasu ve lhůtě do 30 dnů zaplatíte správní poplatek 600 Kč, u dětí mladších 15 let pouhou stokorunu.

Nestačili jste podat žádost o vydání cestovního pasu ve lhůtě 30 dnů? Můžete podat žádost ve zkrácené lhůtě šesti pracovních dnů. U těchto cestovních pasů je však vyšší správní poplatek, a to 4 tisíce Kč, u dětí mladších patnácti let jsou to 2 tisíce Kč. Za tento poplatek obdržíte plnohodnotný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji.

Máte-li platný cestovní pas, zkontrolujte si, do kdy platí. Hodláte-li cestovat mimo Evropskou unii, zjistěte si u velvyslanectví daného státu, jakou minimální dobu platnosti cestovního pasu cizí stát vyžaduje.

Požadovaná doba platnosti cestovního pasu může být například 6 měsíců ode dne vstupu nebo vycestování z území cizího státu. Dále, zda je ke vstupu a pobytu na území daného státu třeba vízum.

Nestačili jste si vyřídit cestovní pas a cestujete v rámci EU? K cestám do států EU můžete jako cestovní doklad použít občanský průkaz. Občanský průkaz lze použít rovněž k cestování do těchto států: Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island, Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonská republika, Moldavská republika, Srbská republika. Do těchto států může na občanský průkaz vycestovat i dítě mladší 15 let.

Text Odbor správních agend ÚMČ Praha 18

Jste zde: Úvod > Z radnice > Plánujete dovolenou? Myslete na včasné vyřízení cestovních dokladů!