Diskusní FÓRUM (5/2018)

LOGO MC LETNANYStejně jako v loňském roce, je i letos vyhrazen v každém vydání Letňanských listů prostor na názory zastupitelů, členů politických subjektů, kteří byli zvoleni do Zastupitelstva městské části Praha 18. V tomto vydání píší zastupitelé na téma, které si sami zvolili.

V květnu prezentovali své názory:  Olaf Deutsch (Zdravé Letňany), Iveta Lojková (TOP 09), Milan Čmelík (Občanská demokratická strana), Václav Losík (Zelení), Oldřich Miffek (bez politické příslušnosti), Martin Halama (Strana svobodných občanů) a Lukáš Wencl (nezávislý politik).

 

 

Olaf Deutsch

Zdravé Letňany

DEUTSCH 2014 SLIBNa úvod dovolte úryvek z mé oblíbené knihy: „Viděl jsem blejt koně v barvě francouzský trikolory…“, já dodávám: „..ale to, co se dělo na zastupitelstvu, byla hrůza.“

Vše, co dělali starosta a exstarosta, byla jen snaha jeden druhého poškodit, aby měli v nadcházejících volbách volné ruce k ovládnutí radnice.

Co se tedy stalo?

Ještě před jednáním ZMČ se ve schránkách objevily „protiLněničkovské“ letáky. Zřejmě to byla reakce na petici, pod kterou zastupitel Lněnička posbíral podpisy 515 občanů a která řešila referendum o odtržení Nového Proseku od Letňan a připojení k Praze 9, stavbu parkovacího domu a změny ÚP v rámci lesoparku.

Petice byla na ZMČ „propírána“:

1) petice občanů z Proseku, pod níž dle starosty nebyl podepsán téměř žádný občan Nového Proseku, bude nanic, protože plánovaný termín referenda je 29. 6. 2018;

2) požadavek, aby se u stavby Element Letňany již nic stavělo, je k ničemu, protože když jsem se zeptal, jakou „životnost“ by schválení mělo, dozvěděl jsem se, že do doby, než se schválí něco jiného;

3) dál už jsem nevnímal. Celé jednání ZMČ se neslo v duchu arogantních dialogů, které nakonec okořenil další aktér, když starostovu rodinu spojil s mafií.

 

Iveta Lojková

TOP 09

LOJKOVA 2014 SLIBBlíží se podzimní komunální volby. Jsem ve funkci druhé volební období, a tak si dovolím krátkou úvahu. Za uplynulé roky jsem zjistila, že je velice těžké vyhovět všem – to, co vyhovuje obyvatelům na jihu Letňan, nechtějí občané na jejich druhé straně. Jedni se radují, že jim pod okny vyrůstá nové hřiště, druzí píšou na radnici, že jim vadí dětský křik.

Všichni chceme parkovat, ale – hlavně ve staré zástavbě – při výstavbě se nepočítalo s tím, že si jednou bude moci skoro každá rodina dovolit mít více než jedno vozidlo. Zvažuje se zavedení modrých zón, ale i ty rozdělují obyvatele na dva tábory. A tak bych mohla pokračovat dál…

Podobně to vypadá i se vztahy mezi zastupiteli – zvláště v tomto volebním období si chvílemi připadám jak na bitevním poli. Ještě štěstí, že se jedná jen o slovní potyčky… Myslím si, že do budoucna by to chtělo více tolerance, a to jak na poli politickém, tak sousedském.

Snad alespoň zábava lidi spojí. Proto se těším na blížící se oslavu Dne dětí Letňany nejen dětem, kterou radnice pořádá. Letos přilákala hodně sponzorů, a tak program i ceny do soutěží a tomboly stojí za to! Snad nám počasí bude přát. Přeji vám všem krásný a láskyplný měsíc květen.

 

Milan Čmelík

ODS

CMELIK  3Na podzim čekají naší městskou část komunální volby, které na další léta rozhodnou o budoucnosti Letňan. O přízeň voličů se budou ucházet tradiční strany, subjekty zastoupené v současném zastupitelstvu, ale také zcela nová uskupení.

Za mě osobně to bude již třetí volební kampaň, do které v Letňanech budu vstupovat. Tento volební rok pro mě bude jiný v tom, že do něj vstoupím jako lídr Občanské demokratické strany, které jsem již třetí rok předsedou. Jsem rád, že budu zastupovat stranu, která od roku 2006 vždy splnila program, který voličům slíbila, a vždy říkala věci tak, jak jsou.

Právě na tuto tradici bych chtěl navázat a připravit pro Letňanské kvalitní a splnitelný program. Čeká nás toho ještě mnoho. Se svým týmem se chci soustředit nejen na hlavní témata, jako jsou školství, životní prostředí, doprava a bezpečnost, ale také připravit nový inovativní program v oblasti kultury a sportu.

Dalším bodem bude pro nás program chytrého města, který umožní využívání nejnovějších technologií pro efektivnější život letňanských občanů.

K těmto volbách chci přistupovat s pokorou k letňanským občanům a zejména se dotazovat na nová témata, která budou občané sami navrhovat.

 

Václav Losík

Zelení

LOSIK 2014 SLIBV minulých dnech jsme již mnohokrát slyšeli, že spolupráce s KSČM není tabu. Mnozí politici by s komunisty spolupracovat nechtěli, ale ochotni jsou jednat se všemi.

Více než 25 let od revoluce stále častěji veřejně prolamují jedinou z morálních zásad, která ještě, alespoň ve vládní podobě, přetrvala z polistopadových dob. Václav Havel, ale i jeho souputníci, kteří již mezi námi nejsou, se musejí otáčet ve svých hrobech. Pamětníci komunistických zvěrstev, političtí vězni, letci RAF, oběti komunistických lágrů a politických procesů s hrůzou sledují, co bude dál. Hrozí, že zasednou do vlády komunisté!?

Pamětníkům komunistických časů, kteří prožili 40 let svého života v nesvobodě a útlaku, jejich dětem, které odnášely nepohodlnost svých rodičů politickému režimu znemožněním studia na zvolené škole, přebíhá mráz po zádech.

Od vládních koalic v krajích, kde v mnoha případech vládne KSČM zcela otevřeně anebo hůře, je tajnou podporou, mají do vlády naší země již jen krok. A tenhle krok se smrskává na nepatrný krůček každým dnem.

Nezapomínejme na hrůzu totalitního režimu! Braňme svoji svobodu a demokracii, protože je v naší zemi stále křehkou květinou, o kterou je třeba pečovat.

 

Oldřich Miffek

bez politické příslušnosti

Miffek OldřichRozhodovat populisticky, nebo v zájmu většiny obyvatel Letňan? To je kardinální otázka.

Problém první. Prodloužení Veselské a její napojení na Toužimskou. Ti, kteří bydlí v místech vedení komunikace nejblíže, toto řešení odmítají. Ale všichni v nové výstavbě žehrají na skutečnost, že musejí na nejbližší zastávku MHD na ulici Beranových. Bez prodloužení Veselské k nim MHD nezavítá.

Problém druhý. Výstavba objektu ELEMENT. Ano, ten zabral cca 80 parkovacích míst, a proto občané v místě chtějí náhradu, a ještě upozorňují na parkování návštěvníků výstaviště. Přes příslušná SVJ a SBD dostali k posouzení tři návrhy. Dva počítají s rozšířením o 28, respektive 36 parkovacích míst. Třetí varianta je garážový dům s kapacitou 135 míst na místě, kde je nyní 60 parkovacích míst.

Občané garážový dům odmítají a někteří dokonce tvrdí, že jim stávající parkovací místa stačí. Moje počty říkají, že o nejméně parkovacích míst přijdou při realizaci garážového domu. Přesto stále budou v mínusu.

Problém… Vždy existuje skupina občanů, která „něco“ chce a další, která to nechce. Je potřeba uvažovat s rozvahou, seznámit se se všemi skutečnostmi, nedat na to „jedna paní povídala“ a začít o dané záležitosti věcně diskutovat.

 

Martin Halama

Strana svobodných občanů

HALAMA 2014 SLIBŽijeme v politicky zvláštní době. Skoro třicet let po listopadové revoluci začínají být občané opět aktivní. Těžce nesou, že ti, proti kterým se tenkrát v roce 89 vymezovali a proti kterým bojovali, se opět vracejí na čelní politická místa. Kdo tenkrát tušil, že dnes bude premiérem bývalý estébák a prezident mu bude radit, aby vládl společně s komunisty?

Proto se pořádají demonstrace po celé republice, lidé se aktivně zapojují a vyslovují s tímto stavem nesouhlas. V Letňanech vidím velmi podobnou paralelu. Koaliční slepenec nepustil během aktuálního volebního období na program schůze ZMČ žádný z opozicí navrhovaných bodů, byť jsme témata předtím konzultovali s letňanskými občany. Letňanští tedy vzali aktivitu do svých rukou a výsledkem bylo více jak 510 podpisů na petici. V ní žádali, aby ZMČ Praha 18 projednalo Referendum o Novém Proseku, aby se vyjádřilo k zachování parkoviště při ulici Tupolevova a k pořizování změn Územního plánu v oblasti Lesoparku.

Při čtení mých řádků již víte, jak jsme, my zastupitelé, v jednotlivých bodech hlasovali. Nebo zda došlo ze strany starosty Kabického k nějaké další obstrukci. Bylo mi ctí letňanské občany v petici podpořit, sám jsem ji i podepsal.

 

Lukáš Wencl

nezávislý politik

Wencl 2Pokud domů přijíždíte později, víte, že nalezení parkovacího místa je nemožné. Není divu (sám se přiznávám), že auta pak parkujeme všude – i na úkor dopravních předpisů. Rozumný řidič parkuje tak, aby nestál na zeleni a neomezoval nikoho dalšího.

Naše radnice reaguje. Vezme žlutou barvu a kreslí vodorovné čáry – zákaz zastavení. Pochopitelné – pokud někomu omezujete výjezd z garáže, pak se obrátí na OD a ten „řeší“ situaci. Méně pochopitelné, je kde všude se tyto zákazy objevují. To je pak nástroj pro MP k udělování pokut. MP koná svou povinnost.

Smutné je, proč tak činí. Když jsem viděl strážníky, jak vkládali lístek za okno vozu, nedalo mi to. Zeptal jsem se proč – situaci s parkováním známe a tento vůz dopravu nekomplikuje. Je mi smutno, když slyším, že je to také netěší. Jde o anonymní udání a oni pak musí konat. To vede k absurdním situacím. Auta, která ničemu nebrání, dostávají pokuty a vozy blokující průjezd záchranných složek, jsou ušetřeny. Je to o lidech.

Mrzí mě, že když jsem se opakovaně obracel na našeho místostarostu odpovědného za dopravu, žádal ho o schůzky, probrání konkrétních situací přímo na místě, odpovědi ani schůzky jsem se nedočkal… Je to prostě o lidech.

 

Poznámka redakce: Redakce neručí za obsah textů, neboť respektuje požadavek jejich autorů neupravovat žádným způsobem dodaný materiál.

Foto archiv redakce

Jste zde: Úvod > Z radnice > Diskusní FÓRUM (5/2018)