Čestní občané Letňan (20): Jaroslav Hofrichter

STR9 HOFRICHTER 1Vlastenec, kterému se podařil odchod z okupované vlasti až v roce 1940. Protože v té době již bylo Polsko poraženo, zvolil takzvanou Balkánskou cestu.

Dostal se do Bělehradu a odtud se mu podařilo dorazit do Palestiny. Přestože byl letec, okamžitě se přihlásil do československé pozemní jednotky v té době operující na Středním východě a s ní v říjnu 1941 odplul do Velké Británie.

Na ostrovech se konečně dostal ke své zbrani. Absolvoval střelecký výcvik na britských bombardérech a stal se palubním střelcem u 311. Československé bombardovací perutě RAF – nejprve na dvoumotorovém bombardéru Vickers Wellington, později na čtyřmotorovém liberatoru.

U naší peruti se vypracoval až na palubního inženýra a s třistajedenáctkou se v roce 1945 vrátil do vlasti.

STR9 HOFRICHTER 2V srpnu roku 1945 byl převelen k vládní letce operující v té době z kbelského letiště. Létat mu ale bylo umožněno jen do roku 1949. Po posledním letu do Anglie byl zadržen, převezen do smíchovských kasáren a zde byl vyslýchán nejen vojenskými orgány, ale i StB.

Byly mu kladeny za vinu kontakty s našimi západními letci, kterým se podařilo uprchnout před komunistickou zvůlí. Jako zázrakem byl po deseti dnech vyslýchání propuštěn, ale musel jít od „kniplu“. Dokonce mu byl vydán zákaz vstupu na letiště. Měl také nastoupit do některé dělnické profese mimo Prahu, ale na přímluvu vedoucího osobního oddělení pražské Tesly mohl zůstal zde.

V roce 1965 byl částečně rehabilitován, ale úplné rehabilitace se plukovníku Jaroslavu Hofrichterovi dostalo až po roce 1989. Čestným občanem Letňan se stal v roce 2006.

Jaroslav Hofrichter zemřel před dvěma lety v květnu roku 2016 v Praze.

Text Václav Šorel

 

STR9 HOFRICHTER 3

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (20): Jaroslav Hofrichter