Čestní občané Letňan (21): Jiří Benda

STR8 BENDAOsudy budoucího plukovníka české armády se vyvíjely odlišně od osudů našich prvorepublikových vojáků, kteří se po roce 1939 rozhodli bojovat proti Němcům v některé ze zahraničních armád.

Ve druhé polovině dvacátých let minulého století byl jeho otec jako pracovník Ministerstva zahraničních věcí poslán do Stockholmu, kde také malý Jiří chodil do školy. Aby se zdokonalil v rodném jazyku, poslali ho rodiče v roce 1936 k příbuzným na Moravu, ale v pohnutých dnech roku 1938 se vrátil zpět a prožíval s nimi trauma roku 1939. Sledovali, jak se Wehrmacht rozlévá po naší vlasti a Slovensko se od ní oddělilo Slovenským štátom. Samozřejmě se chtěl přihlásit do armády, ale na tu byl příliš mladý. Přání se mu splnilo až v roce 1944, kdy se dostal do Velké Británie.

Okamžitě se hlásil k letectvu, ale to už se blížil konec války. Stal se tedy alespoň leteckým mechanikem u 312. československé stíhací perutě RAF. S našimi letci se vrátil do osvobozené vlasti v roce 1945. Byl demobilizován a v roce 1947 díky své jazykové vybavenosti nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí.

Pak to s ním ale dopadlo stejně jako s ostatními našimi „Zápaďáky“. Po nástupu komunistů k moci byl z ministerstva propuštěn, začal pracovat v letňanské Avii, aby nakonec ve druhé polovině padesátých let skončil v geologickému průzkumu. Po roce 1989 byl rehabilitován a byl povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě. Čestným občanem Letňan se stal v roce 2006.

Text Václav Šorel

Historické foto sbírka Václava Šorela a archiv pametnaroda.cz

 

STR8 Cestni obcane 21 Letecti mechanici

Práce leteckých mechaniků byla zodpovědná, neboť na její kvalitě závisel pilotův život.

Jste zde: Úvod > Z radnice > Čestní občané Letňan (21): Jiří Benda