Diskusní FÓRUM (6/2018)

LOGO MC LETNANYStejně jako v loňském roce, je i letos vyhrazen v každém vydání Letňanských listů prostor na názory zastupitelů, členů politických subjektů, kteří byli zvoleni do Zastupitelstva městské části Praha 18. V tomto vydání píší na téma, které si sami zvolili.

V červnu prezentovali v Diskusním fóru své názory: Michaela Řepová (TOP 09), Tomáš Raška (Zelení), Olaf Deutsch (Zdravé Letňany), Martin Halama (Strana svobodných občanů), Milan Čmelík (Občanská demokratická strana) a Ondřej Miffek (bez politické příslušnosti).

 

 

Michaela Řepová

TOP 09

REPOVA 2014 SLIBJsem moc ráda, že v průzkumu pro Demografickou studii vyšly kulturní akce, které pořádá naše městská část, na jedničku. Už jen proto, že po celé volební období mám kulturu v kompetenci.

Každoročně se snažíme, aby akce byly pro všechny věkové kategorie a aby si každý návštěvník našel to své. S tím, jak narůstala návštěvnost, zvýšil se i zájem sponzorů o jejich podporování, proto se letos můžete těšit například na vystoupení Věry Martinové na Vinobraní nebo Marka Ztraceného na tradičním podzimním Pivobraní.

Děkuji vám za celý organizační tým, že naše akce navštěvujete. A také za to, že koupí lístků do charitativní tomboly podporujete Humanitární fond MČ Praha 18, který pomáhá letňanským potřebným.

Těším se, že se potkáme nejen 9. června na Francouzském odpoledni, ale také na všech podzimních akcích, a přeji vám za TOP 09 Letňany krásné a ničím nezkalené léto.

 

Tomáš Raška

Zelení

RASKA 2014 SLIB„Vzhledem k tomu, že nekandiduju, tak vám klidně můžu říct pravdu,“ přidala další perlu do své sbírky primátorka Krnáčová. Má ale pravdu. Když politici lžou, vyčítáme jim to. Kdyby mluvili pravdu, nezvolíme je. Já kandidovat budu a předkládám svůj upřímný program:

Nic vám nedám. Jako politik jsem žádné peníze nevytvořil. Nemohu vám je tedy dát, jen smysluplně utratit tak, aby byl život v Letňanech příjemnější.

Nepostavím žádnou novou silnici ani parkoviště. Stávající silniční síť v Praze umožňuje naprosto plynulé fungování města. Je k tomu potřeba jen to, abychom se trochu uskromnili, vzdali se části svého pohodlí a auty se přepravovali jen tehdy, když nebude jiná možnost. Pak žádné další silnice nebudou potřeba.

Nebudu rozšiřovat zdravotnická zařízení. Naše zdravotnictví je špičkové už dnes. Stačí, abychom žili a mysleli zdravěji a méně zatěžovali lékaře prkotinami. Ti pak budou mít prostředky a čas na léčení skutečně vážných chorob.

Nebudu posilovat policii. Stačí, abychom se všichni chovali slušněji, a policie bude v klidu zvládat vše potřebné.

V komunálních volbách očekávám drtivé vítězství. Ale pro jistotu nějaký ten letáček se sliby, co všechno pro vás udělám, vytisknout nechám.

 

Olaf Deutsch

Zdravé Letňany

DEUTSCH 2014 SLIBMČ Praha 18 prezentovala novou Demografickou studii, ve které je mnoho zajímavých informací. Co se týká nárůstu obyvatel, studie říká, že mezi lety 2003 až 2017 jejich počet vzrostl o 5.760 osob, to je 40% nárůst.

K největšímu nárůstu došlo po roce 2006. Co je příčinou, je patrné. Za posledních 15 let se v Letňanech postavilo 3.336 nových bytů. Infrastruktura však zůstala téměř na stejné úrovni.

Co nás čeká? Dle odboru výstavby jsou možnosti další výstavby velké, ale záleží na schválení územního plánu. Kromě běžných developerských projektů jsou v jednání tři velké projekty: bytové domy Malkovského x Ivančická (cca 400 bytů), výstavba v areálu brownfieldu AVIA (cca 2,5 tis. bytů) a zástavba při ulici Tupolevova x Kbelská (cca 2 tis. bytů).

Důsledky? V roce 2016 navštěvovalo ZŠ 1.568 žáků, v roce 2026 to bude téměř 2.400. Současná kapacita ZŠ bude dle studie již po roce 2020 deficitní.

Studie dále uvádí: Pesimistická varianta studie předpokládá, že se do roku 2031 nerealizuje žádná výstavba v areálu AVIA ani při ulicích Tupolevova-Kbelská.

Co dodat? Občané Letňan si podle průzkumu přejí, aby se již žádná velká výstavba nerealizovala, tak pro koho je tahle varianta vlastně pesimistická?

 

Martin Halama

Strana svobodných občanů

HALAMA 2014 SLIBNa podzim letošního roku se konají komunální volby. Volby, ve kterých rozhodneme o tom, kdo bude hájit naše zájmy v pražském i letňanském zastupitelstvu. Jednání uvnitř stran i vzájemně mezi stranami o předvolebních uskupeních čile probíhají, nebo již nabrala finálních kontur.

V těchto dnech, kdy píši tyto řádky, se v médiích „prozradila“ jednání mezi pražským sdružením Svobodných a pražskou ODS o společné kandidátní listině do voleb do ZHMP. Pevně doufám, že jednání budou dotažena k dohodě a obě pravicové strany vytvoří, za podpory Soukromníků, silnou listinu, která osloví pražské pravicové voliče. Zároveň jsem hrdý na to, že jsem se těchto jednání mohl účastnit.

Zajímavé bude sledovat i čilý politický ruch přímo u nás v Letňanech. Přeci jen jsme my, letňanští politici, k vám, coby voličům, nejblíže. Přejme si férovou volební kampaň a výsledky voleb, které Letňany i Prahu posunou v kvalitě života zase o kus dopředu.

Závěrem vám, Letňanští, přeji klidnou dovolenou a krásné prázdniny. Ať již strávené v naší zemi nebo na cestách. Užijte si jich s těmi, které máte rádi, odpočiňte si a naberte síly do dalšího pracovního nebo studijního úsilí. Hezké léto!

 

Milan Čmelík

ODS

CMELIK  3Doprava v Letňanech, stejně jako v celé Praze, je velké téma. Mnoho z nás každý den řeší, jak se dostat z jedné části města na druhou a odpoledne zpět. Navíc problém zónového parkování znesnadňuje parkovaní v celém městě. Cesty za příbuznými nebo pracovní cesty znamenají platit, platit a zase platit.

I v Letňanech se objevují hlasy, které volají po zavedení modrých zón. Je pochopitelné, že lidé žijící v blízkosti PVA vnímají problém parkování mnohem citlivěji než ti, kteří bydlí na druhém konci Letňan.

ODS již dlouho preferuje jiný model. Model „Jedna Praha, jedna zóna“ je i součástí našich priorit v rámci programu pro „Fungující Prahu“. Samozřejmě v návaznosti na rozšíření záchytných parkovišť P+R. Letňany již dnes mají, podle poslední studie, deficit 500-1000 parkovacích míst. Cesta, jak tento problém vyřešit, ale je i není jednoduchá. Parkovací domy, které by znásobily kapacity, se nelíbí lidem, v jejichž blízkosti by stály, ale zároveň jim vadí, že nemají kde zaparkovat. Zkapacitnění parkovacích míst na ulici zase nepříjemně zasahuje do množství zeleně a také se nesetkává s kladnou odezvou.

Hledání kompromisu není snadný úkol, ale jsme připraveni toto téma řešit k obecné spokojenosti.

 

Ondřej Miffek

bez politické příslušnosti

Miffek OndřejČím dál tím populárnější je být proti něčemu. Bohužel už často zapomínáme, že negativní vymezení nikomu z nás nic dobrého nepřinese. Čím dál tím méně lidí má odvahu být pro něco a za něco bojovat. Je mnohem jednodušší se vymezovat, než převzít odpovědnost a něco vytvořit.

Byť s chybami, ale kdo nic nedělá, nic nezkazí. Bohužel ale také nic nevytvoří. I u nás se v poslední době roztrhl pytel s bojovníky proti čemukoliv, hlavně když to přinese na podzim hlasy.

I když každý z nás může být s něčím nespokojený, ten, kdo může porovnávat, musí vidět, že Letňany se změnily v místo, kde stojí za to žít a kde je městský život příjemný a snesitelný. Je to především zásluha těch, kteří se nebáli a za něco bojovali.

Chtěl bych proto poděkovat všem, kteří se nebáli jít s kůží na trh a pro Letňany něco udělali. Ne vždy s úplným úspěchem, ne vždy bez chyb, ale s cílem zlepšit život nám všem. A že jich za těch téměř 30 let bylo… zastupitelé, úředníci a především všichni občané, kterým nejsou Letňany lhostejné. Díky vám všem! Chci věřit, že i nadále se Letňany budou posouvat k lepšímu životu pro nás všechny a ne k místu, kde je jednodušší být proti čemukoliv, protože tak se hlasy populisticky sbírají nejsnáze.

 

Poznámka redakce: Redakce neručí za obsah textů, neboť respektuje požadavek jejich autorů neupravovat žádným způsobem dodaný materiál.

Foto archiv redakce

Jste zde: Úvod > Z radnice > Diskusní FÓRUM (6/2018)