Seriál Čestní občané Letňan (23): František Kaplan

STR9 KAPLANCesta budoucího plukovníka české armády Františka Kaplana do odboje nebyla jednoduchá, ostatně stejně jako cesta většiny Čechoslováků, kteří se po obsazení republiky rozhodli bojovat za naši svobodu.

V době, kdy republiku obsadili Němci, žil se svým otcem diplomatem v Rumunsku. Jako vlastenec se samozřejmě nemohl vrátit do Protektorátu, a naopak se rozhodl proti okupantům bojovat. Dostal se do Francie, kde se okamžitě přihlásil do armády. Stejně jako ostatní Čechoslováky i Františka Kaplana tu čekala porážka a přesun do další země.

Tou byla zcela logicky Velká Británie. I zde se zapojil do odboje. Na zámečku v Ringway absolvoval speciální kurz pro budoucí výsadkáře, radiokurz, avšak poté byl převelen do těžkých dílen britské armády.

Nakonec se stal příslušníkem československé obrněné brigády, s kterou se zúčastnil obléhání Němců v přístavu Dunkerque. Zde koncem února 1945 onemocněl, byl poslán na léčení do kanadské nemocnice ve Warwicku a Hammersmithu a následně do Londýna.

Krátce po ukončení války se v Anglii oženil s Hillary Morgaw. Na rozhodnutí generála Moravce měl nastoupit k československé misi v Moskvě, ale jako přítel generála Heliodora Píky nedostal souhlas od Sovětů. Vrátil se do vlasti a nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí.

Po nástupu komunistů k moci v roce 1948 odešel i s rodinou zpět do Velké Británie, kde se po dlouhé roky angažoval v Československé obci legionářské a pracoval na očistění jména svého přítele H. Píky popraveného komunisty. Plukovník František Kaplan se stal čestným občanem Letňan v roce 2006, zemřel v roce 2013 ve věku 92 let.

Text Václav Šorel

Foto ROTANAZDAR.cz a ARMY.cz


STR9 KAPLAN 2

STR9 Hlavkuv Most 2

Příslušníci naší obrněné brigády ve Velké Británii na vojenské přehlídce v Praze roku 1945.

Jste zde: Úvod > Z radnice > Seriál Čestní občané Letňan (23): František Kaplan